Справа № 638/1368/20
Провадження № 1-кс/638/501/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2020 року Слідчий суддя Дзержинського районного суду м.Харкова ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю слідчого ОСОБА_3 ,
розглянувши узакритому судовомузасіданні клопотання старшого слідчого з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Харківській області підполковник податкової міліції ОСОБА_3 про проведення обшуку по кримінальному провадженню №32019220000000132 від 04.12.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України, -
встановив:
Старший слідчий з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Харківській області підполковник податкової міліції ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про проведення обшуку по кримінальному провадженню №32019220000000132 від 04.12.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212 КК України.
Дане клопотання обґрунтоване тим, що у ході досудового розслідування встановлюються обставини щодо службових осіб ТОВ РПА «Бріск» ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які у період 2018-2019 років, шляхом заниження об`єкту оподаткування в результаті невідображення в податковій звітності підприємств сум фактично виплаченої заробітної плати працівникам, умисно ухилилися від сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору на загальну суму понад 4,0 млн. грн., тобто у значних розмірах.
Проведеними заходами встановлено, що офісні приміщення ТОВРПА «Бріск»розташовані заадресою м.Харків,вул.Полтавський Шлях,117,а виробничіта складськіприміщення розташованіза адресоюм.Харків,вул.Новомосковська,4-А,які належатьна правіприватної власності ТОВ «ВПБріск Плюс».
Згідно відомостей із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно нежитлові будівлі, які розташовані за адресою: м. Харків, вул. Новомосковська, 4-А, належать на праві приватної власності ТОВ «ВП Бріск Плюс», а земельна ділянка за цією адресою належить на праві комунальної власності Харківській міській раді Харківської області та орендується ТОВ «ВП Бріск Плюс».
На підставі вищенаведеного, як зазначає слідчий, є достатні підстави вважати, що в нежитлових будівлях, які розташовані за адресою: м. Харків, вул. Новомосковська, 4-А, які належать на праві приватної власності ТОВ «ВП Бріск Плюс» (код ЄДРПОУ 38278234) та земельних ділянках за адресою м. Харків, вул. Новомосковська, 4-А, які належать направі комунальноївласності Харківськійміській радіХарківської області(кодЄДРПОУ 04059243)та орендуютьсяТОВ «ВПБріск Плюс»(кодЄДРПОУ 38278234) знаходяться речі та документи, в яких відображено інформацію про діяльність ТОВ РПА «Бріск» (код ЄДРПОУ 24140504), які мають суттєве значення для кримінального провадження та можуть бути використані як докази, а саме: печатки, штампи, бланки, бухгалтерські та інші фінансово - господарські документи, в яких відображено інформацію про фінансово-господарські взаємовідносини, документи про нарахування та виплату заробітної плати, оформлення працівників, документація та електронні носії інформації, які свідчать про не відображення в податковій звітності нарахованої та виплаченої заробітної плати (зарплати в «конвертах»), документація та електронні носії інформації, які свідчать про фактично виплачену заробітну плату готівкою (зарплату в «конвертах»), а також декларації, довіреності, банківські виписки, чекові книжки, платіжні картки та інших платіжні документи, платіжні доручення, носії електронної інформації (у тому числі комп`ютерної техніки, системних блоків, серверних блоків, флеш-карток, жорстких дисків, CD - дисків, відео-записуючих пристроїв, мобільних телефонів, планшетів, ноутбуків тощо) та інші речі та документи, які необхідні для призначення та проведення експертиз, документи та інформація про тіньовий обіг коштів, інші предмети і документи, які мають значення для встановлення істини у кримінальному провадженні та можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановляються в ході досудового розслідування.
Слідчий вказує, що відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування, оскільки вони необхідні для проведення судових економічних, почеркознавчих та інших експертиз і використання під час проведення податкових перевірок, а також проведення подальших слідчих дій.
Відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, використовуватимуться як докази вчинення кримінального правопорушення під час судового розгляду.
Також слідчий вказує а те, що іншим способом, окрім як провести обшук, виявити та зафіксувати відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, а також відшукати і вилучити знаряддя кримінального правопорушення, речі і документи, які використовуватимуться, як докази вчинення кримінального правопорушення під час судового розгляду неможливо, оскільки наявні достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення відшукуваних речей та документів особами причетними до вчинення кримінального правопорушення у випадку отримання ними інформації стосовно значення для досудового розслідування відшукуваних речей і документів в разі запропонування добровільної видачі, чи процедури тимчасового доступу.
Слідчий у судовому засіданні клопотання підтримав, просив його задовольнити з підстав, зазначених у клопотанні.
Відповідно дост.2КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ч.1ст.237КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів.
Відповідно до ч.2ст.237КПК України огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цьогоКодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Згідно з ч. 2ст.234КПК України обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.
Стаття 30 Конституції Українигарантує кожному недоторканність житла чи іншого володіння особи. Згідно із цією статтею не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
В свою чергу, ст. 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року встановлює, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.
Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Водночас відповідно до ч.1ст.234КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Обшук - це слідча дія, що являє собою процесуальне примусове обстеження приміщень, місцевості, окремих осіб з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте в результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Залежно від об`єкта обшук поділяється на три види: 1) обшук приміщень: а) житла чи іншого володіння особи; б) службових і виробничих приміщень підприємств, установ, організацій; 2) обшук місцевості /саду, городу, подвір`я, ділянок лісу, поля тощо/; 3) обшук особи (ч. 3ст.208 КПК).
Фактичною підставою для проведення обшуку є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення його мети. До них, зокрема, можна віднести достатні відомості про те, що знаряддя кримінального правопорушення або майно (речі й цінності), здобуте у результаті його вчинення, а також інші предмети і документи, що мають значення для розкриття правопорушення чи забезпечення цивільного позову, відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення знаходяться в певному приміщенні або місці чи в якої-небудь особи.
В свою чергу, поняття житла, іншого володіння особи визначене у ч.2ст.233 КПК України, де вказано, що під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також усі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
Окремо необхідно наголосити, щопостанова ПленумуВСУ від28березня 2008року №2«Про деякіпитання застосуваннясудами Українизаконодавства придачі дозволівна тимчасовеобмеження окремихконституційних праві свободлюдини ігромадянина підчас здійсненняоперативно-розшуковоїдіяльності,дізнання ідосудового слідства» звертає увагу судів на те, що згідно з практикою ЄСПЛ вжите у п. 1 ст. 8 Конвенції поняття «житло» охоплює не лише житло приватної особи.
Крім того, слідчий суддя враховує, що згідно ч.5ст.9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
У справі «Бакланов проти Росії» /рішення від 9 червня 2005 р./, так і в справі «Фрізен проти Росії» /рішення від 24 березня 2005 р./, ЄСПЛ зазначив, що досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «законності» і воно не було свавільним. Окрім того, у справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 р.) ЄСПЛ встановив, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий і надмірний тягар для особи».
Згідно з ч.5ст.237КПК України при проведенні огляду дозволяється вилучення лише речей і документів, які мають значення для кримінального провадження, та речей, вилучених з обігу. Усі вилучені речі і документи підлягають негайному огляду і опечатуванню із завіренням підписами осіб, які брали участь у проведенні огляду. У разі якщо огляд речей і документів на місці здійснити неможливо або їх огляд пов`язаний з ускладненнями, вони тимчасово опечатуються і зберігаються у такому вигляді доти, доки не буде здійснено їх остаточні огляд і опечатування.
Беручи до уваги вищевикладене, перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даним матеріалам, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання слідчого про надання дозволу на проведення обшуку, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що обшук нежитлових приміщень, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
Керуючись ст.ст.110,234,237,309,369-372 КПК України, слідчий суддя, -
постановив:
Клопотання старшого слідчого з особливо важливих справ другого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Харківській області підполковник податкової міліції ОСОБА_3 про проведення обшуку - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення обшуку в нежитлових будівлях літ. А-2, Б-1, В-1, Г-1, Д-1, Ж-1, які розташовані за адресою: м. Харків, вул. Новомосковська, 4-А, які належать на праві приватної власності ТОВ «ВП Бріск Плюс» (код ЄДРПОУ 38278234) та земельних ділянках за адресою м. Харків, вул. Новомосковська, 4-А, які належать направі комунальноївласності Харківськійміській радіХарківської області(кодЄДРПОУ 04059243)та орендуютьсяТОВ «ВПБріск Плюс»(кодЄДРПОУ 38278234) знаходяться речі та документи, в яких відображено інформацію про діяльність ТОВ РПА «Бріск» (код ЄДРПОУ 24140504), які мають суттєве значення для кримінального провадження та можуть бути використані як докази, а саме: печатки, штампи, бланки, бухгалтерські та інші фінансово - господарські документи, в яких відображено інформацію про фінансово-господарські взаємовідносини, документи про нарахування та виплату заробітної плати, оформлення працівників, документація та електронні носії інформації, які свідчать про не відображення в податковій звітності нарахованої та виплаченої заробітної плати (зарплати в «конвертах»), документація та електронні носії інформації, які свідчать про фактично виплачену заробітну плату готівкою (зарплату в «конвертах»), а також декларації, довіреності, банківські виписки, чекові книжки, платіжні картки та інших платіжні документи, платіжні доручення, носії електронної інформації (у тому числі комп`ютерної техніки, системних блоків, серверних блоків, флеш-карток, жорстких дисків, CD-дисків, відео-записуючих пристроїв, мобільних телефонів, планшетів, ноутбуків тощо) та інші речі та документи, які необхідні для призначення та проведення експертиз, документи та інформація про тіньовий обіг коштів, інші предмети і документи, які мають значення для встановлення істини у кримінальному провадженні та можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановляються в ході досудового розслідування.
Повний текст документу виготовлений 31.01.2020.
Строк дії ухвали - 1 місяць з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1 .
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2020 |
Оприлюднено | 06.02.2023 |
Номер документу | 87294756 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Штих Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні