Справа № 713/2098/19
Провадження №2/713/87/20
РІШЕННЯ
іменем України
29.01.2020 м. Вижниця
Вижницький районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді Кибича І. А.
з участю секретаря судових засідань Козубовська-Кузик О.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вижниця в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Мигівської сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, де третьою особою є ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Стислий виклад позиції позивача.
Позивачка ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини до відповідача Мигівської сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, де третьою особою є ОСОБА_2 .
Просить визначити їй, ОСОБА_1 додатковий двомісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої позовні вимоги обґрунтувала наступним.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 . Після смерті її матері залишилося спадкове майно, яке складається з житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, який розташований у АДРЕСА_1 , земельної ділянки площею 0,25 га кадастровий номер 7320585000:01:003:0235, яка розташована у АДРЕСА_1 , цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку і господарських будівель споруд, іншого майна, що посвідчується правовстановлюючими документами на будинок, земельну ділянку.
21.02.2011 року її матір`ю складено заповіт, який посвідчений секретарем виконавчого комітету Мигівської сільської ради Вижницького району Чернівецької області та зареєстровано у реєстрі за №16. Згідно заповіту мати все своє майно заповіла їй.
16.09.2013 року мати склала заповіт, який посвідчений секретарем виконавчого комітету Мигівської сільської ради Вижницького району Чернівецької області та зареєстровано у реєстрі за №84. Згідно цього заповіту мати заповіла частину свого майна, а саме земельну ділянку площею 0,2946 га, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться у с.Мигове, Вижницького району Чернівецької області своїй дочці, а її рідній сестрі ОСОБА_2 .
З метою оформлення спадкових прав вона у листопаді 2019 року звернулася до приватного нотаріуса Вижницького районного нотаріального округу Штефюка О.О. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину. Але нотаріусом їй було відмовлено у оформленні спадкових прав після смерті матері, оскільки вважається такою, що не прийняла спадщину, адже вона протягом шести місяців після смерті матері не подала заяву до нотаріальної контори про прийнятгя спадщини та на момент смерті матері її місце проживання та місце проживання спадкодавця не були зареєстровані за однією адресою.
Вона вважається такою, що не прийняла спадщину. Інші спадкоємці, які б прийняли спадщину відсутні. У зв`язку з цим вона не може отримати письмову згоду від інших спадкоємців на прийняття спадщини і вимушена звернутися до суду з відповідною заявою.
Неподання нею заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини протягом шестимісячного строку після смерті матері ОСОБА_3 зумовлене поважними причинами, а саме її хворобою. Оскільки її мати померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , то кінцевий строк подання нею заяви про прийняття спадщини припадав на 21.10.2019 року. Але з 15.10.2019 року по 25.10.2019 року хворіла і перебувала на стаціонарному лікуванні у терапевтичному відділенні КНП Вижницька РЛ з діагнозом ІХС. Стабільна стенокардія напруги ФК III та спокою. Дифузний кардіосклероз СН II А ФК III ст. Комбінована мітральна вада без переваги. Стеноз АК. Фібріляція передсердь, постійна форма. Гіпертонічна хвороба III ст., кризовий перебіг з частими неускладненими церебральними гіпертонічними кризами. Дисциркуляторна енцефалопатія II ст. Церебральний атеросклероз. СН II АФК III ризик 4 (дуже високий). Стан після перенесеного 15.12.2016 року гострого порушення мозкового кровообігу (інсульту). Саме з цих поважних причин вона не змогла вчасно подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Заяви (клопотання) учасників справи.
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилась, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи. До початку розгляду справи від позивачки ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити.
В судове засідання представник відповідача Мигівської сільської ради не з`явився, належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, про що є відомості в матеріалах справи. До початку розгляду справи від представника відповідача Мигівської сільської ради надійшла заява, в якій вони позовні вимоги визнають в повному об`ємі та просять справу розглядати без участі представника сільської ради.
В судове засідання третя особа ОСОБА_2 не з`явилась, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи. До початку розгляду справи від третьої особи ОСОБА_2 надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги визнає, просить задовольнити.
Процесуальні дії у справі.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 обґрунтований і підлягає задоволенню в повному об`ємі.
В силу ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів .
На підставі ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: 1) керує ходом судового процесу; 2) сприяє врегулюванню спору шляхом досягнення угоди між сторонами; 3) роз`яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій; 4) сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; 5) запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.
В силу ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, Серія НОМЕР_1 , виданого 22.04.2019 року виконавчим комітетом Мигівської сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, актовий запис №16.
Факт родинних відносин, як матері та дочки між позивачкою ОСОБА_1 та померлою ОСОБА_3 підтверджується копіями свідоцтва про народження Серія НОМЕР_2 від 17.07.1956 року та свідоцтва про укладення шлюбу Серія НОМЕР_3 від 23.02.1983 року.
Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, яке складається житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, який розташований у АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 0,25 га кадастровий номер 7320585000:01:003:0235, яка розташована у АДРЕСА_1 , цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку і господарських будівель споруд, що підтверджується копією свідоцтва про право власності Серія НОМЕР_4 від 21.11.2013 року та копією державного акту Серія ЯД №070133 від 25.06.2007 року.
На підтвердження позивачкою ОСОБА_1 позовних вимог про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , надано наступні докази:
Копія заповіту, посвідченого 21.02.2011 року секретарем виконавчого комітету Мигівської сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, зареєстровано в реєстрі за №16 з даних якого вбачається, що ОСОБА_3 усе майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що їй буде належати на день її смерті і на що за законом матиме право, заповіла дочці - ОСОБА_1 .
Копія заповіту, посвідченого 16.09.2013 року секретарем виконавчого комітету Мигівської сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, зареєстровано в реєстрі за №84 з даних якого вбачається, що ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0,2946, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в с.Мигове, Вижницького району Чернівецької області, заповіла дочці - ОСОБА_2 .
Копія постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії №466/02-31 від 19.11.2019 року з даних якої вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, після смерті ОСОБА_3 , оскільки вчинення такої нотаріальної дії суперечить законові так, як вона не подала приватному нотаріусу доказів про прийняття спадщини, і відповідно до чинного законодавства не може претендувати на оформлення права на спадщину, та вважається такою, що не прийняла спадщину.
Копія постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії №467/02-31 від 19.11.2019 року з даних якої вбачається, що ОСОБА_2 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, після смерті ОСОБА_3 , оскільки вчинення такої нотаріальної дії суперечить законові так, як вона не подала приватному нотаріусу доказів про прийняття спадщини, і відповідно до чинного законодавства не може претендувати на оформлення права на спадщину, та вважається такою, що не прийняла спадщину.
Копія виписки із медичної карти стаціонарного хворого №379 з даних якої вбачається, що ОСОБА_1 перебувала на стаціонарному лікуванні у терапевтичному відділені КПН Вижницька РЛ (Берегометська філія) з 15.10.2019 року по 25.10.2019 року.
При зверненні з даним позовом до суду позивачка посилається на загальні вимоги закону щодо порядку визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно ст. ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.2 ст.1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою ( частина третя статті 46 цього кодексу).
Отже, часом відкриття спадщини після смерті ОСОБА_4 є ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Статтею 1272 ЦК України визначено, що якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
У пункті 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про практику розгляду судами України справ про спадкування надано роз`яснення, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, при цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до п.2 Листа вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4/4-13Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є тривала хвороба, перебування спадкоємця тривалий час за межами України, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на строковій військовій службі в Збройних Силах України тощо. Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.
Відповідно до ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ч.1, 5, 6 ст.81 ЦПК України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Надаючи оцінку наданим позивачем та безпосередньо дослідженим у судовому засіданні доказам на підтвердження позовної вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини судом встановлено, що:
позивачка ОСОБА_1 , як спадкоємець за заповітом, на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем не проживала, відповідно до вимог ст.1269 ч.1 ЦК України мала право в установлений ст.1270 ч.1 ЦК України шестимісячний строк з часу відкриття спадщини звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини;
позивачка ОСОБА_1 , подала до суду позов про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 зазначила, що причиною пропуску строку для прийняття спадщини є тривала хвороба, яка фактично позбавила її можливості для звернення із заявою до нотаріуса про прийняття спадщини.
Суд вважає об`єктивними та суттєвими обставини зазначені позивачкою ОСОБА_1 , та враховує визнання позову відповідачем Мигівською сільською радою, і вважає за необхідне встановити додатковий строк позивачці ОСОБА_1 для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .
На підставі викладеного позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення.
При цьому судом не встановлено порушення нічиїх прав.
На підставі ст.ст.1270, 1272 ЦК України, керуючись п.24 Про практику розгляду судами України справ про спадкування від 30 травня 2008 року №7, ст.ст. 4, 13, ст.76, 77, 81, 258-265, 354 ЦПК України, Суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Мигове, Вижницького району Чернівецької області, - два місяці, з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається до Чернівецького апеляційного суду через Вижницький районний суд Чернівецької області.
Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (РНОКПП - НОМЕР_5 ), жителька АДРЕСА_2 .
Відповідач: Мигівська сільська рада, Вижницького району Чернівецької області, Код ЄДРПОУ: 04418274, юридична адреса с.Мигове вул.Центральна, 153, Вижницького району Чернівецької області.
Третя особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , (РНОКПП - НОМЕР_6 ), зареєстроване місце проживання АДРЕСА_2 .
Суддя І. А. Кибич
Суд | Вижницький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2020 |
Оприлюднено | 02.02.2020 |
Номер документу | 87299073 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вижницький районний суд Чернівецької області
Кибич І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні