Рішення
від 23.01.2020 по справі 904/3680/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.01.2020 Справа № 904/3680/19

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б. за участю секретаря судового засідання Хавіної О.С.

за позовом Акціонерного товариства комерційний банк "ПРИВАТБАНК", м.Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнессистемгруп", м.Павлоград Дніпропетровська область

про стягнення 81961,29 грн.

Представники:

Від Позивача: Задорожній С.О., довіреність № 532-К-О від 19.02.2018, адвокат

Від Відповідача: представник не з`явився

СУД ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог

Акціонерне товариство комерційний банк "ПРИВАТБАНК" (далі-Позивач) 20.08.2019 року звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнессистемгруп" (далі-Відповідач), в якому просить суд стягнути з Відповідача на свою користь заборгованість за Договором №б/н від 30.01.2012, в розмірі 81961,29 грн (25803,59 грн заборгованість по процентам за користування кредитом; 51665,17 грн пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором; 4492,53 грн заборгованість по комісії за користуванням кредитом) та судові витрати по справі.

Також Позивач подав клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на неналежне виконання Відповідачем грошових зобов`язань за Договором №Б/Н від 30.01.2012.

2. Процесуальні питання, вирішені судом

27.08.2019 ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.

24.09.2019 ухвалою суду розгляд справи відкладено та зобов`язано Позивача надати письмові пояснення з питання, за який період нараховані проценти за користування кредитом, заборгованість по комісії та пеня окремо за кожним зобов`язанням.

16.10.2019 ухвалено подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та справу призначено до розгляду в підготовчому засіданні.

10.12.2019 ухвалою суду продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

09.01.2020 представник Позивача надав письмові пояснення щодо нарахування пені та розрахунку заборгованості.

09.01.2020 ухвалою суду закрито підготовче провадження, призначено розгляд справи по суті.

Відповідач в судові засідання призначені на 24.09.2019, 16.10.2019, 06.11.2019, 26.11.2019, 10.12.2019, 09.01.2020 та 23.01.2020 не з`явився, про дату та час слухання справи повідомлений за юридичною адресою, згідно з довідкою поштової установи поштове відправлення на адресу Відповідача поштовою установою повернуто до суду з посиланням на закінчення терміну зберігання (арк.с. 50-53, 58-61, 75-78, 86-89, 91-94, 105-109). Сповіщення Відповідача про слухання справи також підтверджується реєстром №114 від 13.01.2020 поштових відправлень господарського суду Дніпропетровської області (арк.с. 110).

Поштова кореспонденція направлялась відповідачу у справі в установленому порядку на адресу, вказану у спеціальному витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, який наявний в матеріалах справи.

Пунктом 99 Правил надання поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №270 від 05.03.2009, передбачено, що рекомендовані поштові відправлення з позначкою "Судова повістка", які не були вручені під час доставки, повторні повідомлення про надходження реєстрованих поштових відправлень під час доставки за зазначеною адресою або під час вручення в об`єкті поштового зв`язку вручаються адресату.

У разі відсутності адресата до абонентської поштової скриньки адресата вкладається повідомлення про надходження зазначеного рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

За змістом пункту 116 зазначених Правил у разі неможливості вручення одержувачам поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об`єктом поштового зв`язку місця призначення. Не вручені з поважних причин рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка" повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п`ять календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причини невручення.

Відповідно до пункту 117 Правил поштові відправлення повертаються об`єктом поштового зв`язку відправнику у разі закінчення встановленого строку зберігання.

Відповідно до п. 5 частини шостої статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

З огляду на наведене, суд вважає, що Відповідач вважається повідомленим про відкриття провадження у справі та призначені судові засідання належним чином, оскільки судом було виконано всі покладені на нього обов`язки, а Відповідач, натомість, проявив процесуальну бездіяльність.

В судовому засіданні 23.01.2020 року проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 240 ГПК України.

3. Позиції інших учасників справи

Заперечення проти позову від Відповідача не надійшли.

26.11.2019 Позивач подав додаткові пояснення щодо періоду нарахування (арк.с. 68).

09.01.2020 Позивач надав письмові пояснення щодо нарахування пені та розрахунку заборгованості (арк.с. 96-98).

4. Перелік обставин, які є предметом доказування у справі

Враховуючи предмет та підстави позову, до обставин, які є предметом доказування у справі, належать: наявність заборгованості Відповідача за кредитними зобов`язаннями та правових підстав для застосування до Відповідача відповідальності за порушення грошових зобов`язань по суті спору.

5. Обставини, які встановлені судом

30.01.2012 року між Публічним акціонерним товариство комерційний банк "ПРИВАТБАНК" (далі - Позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бізнессистемгруп" (даної-Відповідач) підписано заяву про відкриття поточного рахунку (далі-Заява).

Згідно Заяви Відповідач приєднався до „Умов та правил надання банківських послуг" (далі-Умови), Тарифів Банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті www.privatbank.ua, які разом із заявою складають Договір банківського обслуговування №б/н від 30.01.2012 (далі-Договір) та взяв на себе зобов`язання виконувати умови Договору.

Відповідно до Договору ТОВ "Бізнессистемгруп" було встановлено кредитний ліміт, на поточний рахунок НОМЕР_1 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв`язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет Клієнт банк, sms - повідомлення або Інших), що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг".

У відповідності до п. 3.18.1.16. Умов, при укладанні договорів і угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі) Банк і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронного цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований Банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладанні договорів та угод у письмовій формі.

Згідно з ч. 2. ст. 639 ЦК України, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Відповідно до п. 3.18.1.1 Умов, кредитний ліміт на поточний рахунок надається га поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку Банка та Клієнта.

Згідно з п. 3.18.1.3. Умов, кредит надається в обмін на зобов`язання Клієнта щодо його повернення, сплаті процентів та винагороди.

Згідно з 3.18.1.8 Умов, проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться Банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднаним Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкритті поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі - "Угода"). При порушенні Клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених "Умовами та правилами надання банківських послуг", Банк по свій розсуд, має право змінити умови кредитування, встановивши інший термін повернення кредиту. При належному виконанні Клієнтом зобов`язань, передбачених "Умовами та правилами надання банківських послуг", при відсутності заперечень за місяць до закінчення терміну обслуговування Ліміту, проведення платежів Клієнта в порядку обслуговування Ліміту може бути продовжено Банком на той самий строк. Термін також: може бути змінений Банком згідно п. 3.18.2.3.4 цього розділу "Умов і правил надання банківських послуг". Згідно з ст.ст. 212, 651 ЦК України при порушення Клієнтом будь-якого із зобов`язань по кредиту Банк на свій розсуд, починаючи з 91-го дня порушення будь-якого із зобов`язань має право встановити інший термін повернення кредиту. При цьому Банк направляє Клієнту повідомлення із зазначенням дати терміну повернення кредиту на свій вибір або в письмовій формі, або за допомогою встановлених засобів електронного зв`язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет-банку Приват24, мобільний додаток "Приват24", SMS-повідомлення чи інших). У разі непогашення заборгованості в термін, зазначений у повідомленні, вся заборгованість, починаючи з наступного дня дати, зазначеної в повідомленні вважається простроченою.

Згідно з п. 3.18.1.11 Умов та Правил: Періодом безперервного користування кредитом є період часу, протягом якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку. Період безперервного користування кредитним лімітом на поточному рахунку - не більше 35 днів. Початком періоду безперервного користування кредитом вважається перший день, починаючи з якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня. Зменшення або збільшення заборгованості за кредитом у цей період не впливають на зміну дати початку періоду безперервного користування кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, після закінчення якого на поточному рахунку зафіксовано нульове дебетове сальдо. Зменшення або збільшення заборгованості по кредиту в період безперервного користування кредитом, не впливають на зміну початку періоду безперервного користування кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, після закінчення якого на поточному рахунку зафіксовано нульове дебетового сальдо.

Відповідно до п. 3.18.2.2.3 Умов та Правил: Клієнт зобов`язаний здійснювати погашення кредиту, отриманого в межах встановленого Ліміту, не пізніше терміну закінчення періоду безперервного користування кредитом, встановленого п. 3.18.1.11.

За приписами п. 3.18.4.1.3 у разі непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуління, кредит вважається простроченим, а грошові зобов`язання клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними.

Відповідно до п.п. 3.18.4.1.4 Умов та Правил: під "непогашенням кредиту" мається на у разі невиникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.

В п. 3.18.1.6 Умов зазначається, що ліміт може бути змінений Банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку. Підписавши Угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна Ліміту проводиться Банкам в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших).

Свої зобов`язання за договором Позивач виконав в повному обсязі, надавши ТОВ "ЮЖНЕ" кредитний ліміт в розмірі 53300,00 грн, що підтверджується копією довідки про розміри встановлених кредитних лімітів (арк.с. 32).

Згідно з п. 3.18.2.3.4 Умов банк має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбаченого "Умовами, змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов`язань за кредитом в повному обсязі.

Пунктом 3.18.6.1. Умов визначено, що обслуговування кредитного Ліміту на поточному рахунку Клієнта набирає чинності з моменту подачі Клієнтом до Банку заяви на приєднання до Умов та Правил та/або з моменту надання Клієнтом розрахункових документів на використання коштів в рамках кредитного Ліміту в межах зазначених у них сум, та діє в обсязі перерахованих коштів до повного виконання зобов`язань Сторонами.

Відповідно до п. 3.18.5.4 Договору нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов`язань, передбаченої п. 3.18.0.5.1, 3.18.5.2, 3.18.5.3, здійснюється протягом 3 (трьох) років з дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконано Клієнтом.

Порушення Позичальником своїх зобов`язань щодо повернення кредитних коштів підтверджується копіями виписок по рахунках, на яких обліковується прострочена заборгованість за кредитом та з яких вбачається відсутність погашення на теперішній час.

Станом на 05.07.2019 року у ТОВ "Бізнессистемгруп" існує заборгованість перед АТ КБ "ПРИВАТБАНК" по Договору від 30.01.2012 року за банківського обслуговування в сумі 108020,15 грн., що складається з:

- 11968,27 грн - заборгованість за кредитом,

- 32605,55 грн - заборгованість за відсотками за користування кредитом;

- 6000,47 грн - заборгованість по комісії за користування кредитом;

- 57445,86 грн - пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за Договором.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 13.08.2015 року у справі №904/6172/15 за позовом ПАТ КБ "Приватбанк" до ТОВ "Бізнессистемгруп" стягнуто з останнього заборгованість за договором №б/н від 30.01.2012 року у розмірі 26058,86 грн.

Відповідно до п. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

За таких обставин розмір позовних вимог Позивача складає 81961,29 грн, що складає нараховані суми станом на 05.07.2019:

- 25803,59 грн - заборгованість за відсоткам за користування кредитом за період 17.06.2015 - 05.07.2019;

- 4492,53 грн - заборгованість по комісії за користування кредитом за період 17.06.2015 - 05.07.2019;

- 51665,17 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за Договором за період 17.06.2015 - 05.07.2019.

В матеріалах справи відсутні докази погашення Позичальником нарахованих сум перед Позивачем.

6. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення

Згідно із ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо не встановлено договором або законом.

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 ЦК України).

Стаття 629 ЦК України встановлює, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Статтею 611 ЦК України передбачено, що уразі порушення зобов`язання наступають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ч.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Умови кредитування за обставинами справи свідчать про те, що нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов`язань, передбаченої п. 3.18.0.5.1, 3.18.5.2, 3.18.5.3, здійснюється протягом 3 (трьох) років з дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконано Клієнтом.

Так, розрахунок заборгованості за договором, укладеним між банком та Відповідачем (арк.с.33-35), свідчить про те, що нарахування пені у зв`язку із простроченням погашення тіла кредиту розпочато банком з 01.08.2014. Таким чином, 3-х річний строк нарахування пені на прострочену заборгованість на тіло кредиту спливає 01.08.2017. У зв`язку з цим нарахування пені банком на тіло кредита після 01.08.2017 року є безпідставним. Шляхом вирахування суми пені за період з 02.08.2017 по 05.07.2019 суд визначив суму пені до стягнення на суму 43991,78грн.

7. Висновки господарського суду за результатами вирішення спору

Оскільки матеріалами справи доводиться несвоєчасне виконання Відповідачем грошових зобов`язань за договором, суд задовольняє позовні вимоги Позивача про стягнення 25803,59 грн заборгованості за відсоткам за користування кредитом; 4492,53 грн заборгованості по комісії за користування кредитом та 43991,78 грн пені за несвоєчасність виконання зобов`язань за Договором.

В решті пені на суму 7673,99 грн суд відмовляє через необґрунтоване нарахування пені понад строку, встановленого договором.

За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на Відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до ст. 129 ГПК України.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства комерційний банк "ПРИВАТБАНК" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнессистемгруп" задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнессистемгруп" (51400, Дніпропетровська область, м.Павлоград, вул.Карла Маркса, буд. 90, код ЄДРПОУ 30694078) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "ПРИВАТБАНК" (01001, м.Київ, вул.Грушевського, буд. 1 Д; адреса для листування: 49027, м.Дніпро, а/с 1800, код ЄДРПОУ 14360570) 25803,59 грн заборгованість по процентам за користування кредитом; 43991,78 грн пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором; 4492,53 грн заборгованість по комісії за користуванням кредитом та 1741,15 грн судового збору.

В решті позову відмовити.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у строки та порядку, встановлені ст.241 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду в двадцятиденний строк з дня складення повного тексту рішення.

Повне рішення складено 03.02.2020

Суддя Н.Б. Кеся

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення23.01.2020
Оприлюднено03.02.2020
Номер документу87303887
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/3680/19

Судовий наказ від 27.02.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Кеся Наталія Борисівна

Рішення від 23.01.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Кеся Наталія Борисівна

Ухвала від 09.01.2020

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Кеся Наталія Борисівна

Ухвала від 10.12.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Кеся Наталія Борисівна

Ухвала від 06.11.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Кеся Наталія Борисівна

Ухвала від 16.10.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Кеся Наталія Борисівна

Ухвала від 24.09.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Кеся Наталія Борисівна

Ухвала від 27.08.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Кеся Наталія Борисівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні