ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03.02.2020 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1295/19
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу
за позовом: Колективного підприємства торгово-виробничої фірми "Соя"
до відповідача: Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради
про стягнення заборгованості в сумі 10266,96 грн.,
встановив: Колективне підприємство торгово-виробнича фірма "Соя" звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до відповідача Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради про стягнення заборгованості за договором №31/18/161 про закупівлю товарів за бюджетні кошти від 26.02.2018 в сумі 10266,96 грн.
Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
Позовну заяву Колективного підприємства торгово-виробнича фірма "Соя" (вх. № 23764/19) прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі; відповідно до приписів ст. 252 ГПК України, суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами; встановив відповідачу строк для подання заяви у разі наявності заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з відповідним обґрунтуванням (ухвала про відкриття провадження у справі від 03.12.2019).
Ухвала про відкриття провадження у справі отримана відповідачем - 09.12.19; даний факт підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило та з огляду на відсутність у суду підстав для виклику сторін з власної ініціативи, згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Позиція позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем укладеного між сторонами договору №31/18/161 про закупівлю товарів за бюджетні кошти від 26.02.2018 в частині оплати поставленого товару, в зв`язку з чим в останнього виникла заборгованість в сумі 10266,96 грн.
Позивач належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі ухвалою суду від 03.12.2019; інших доказів на підтвердження своїх вимог, окрім наявних у матеріалах справи, на час розгляду справи по суті позивачем суду не надано.
Матеріально-правовою підставою позову визначено статті 526, 530, 691, 692 Цивільного кодексу України.
Позиція відповідача.
Згідно з ухвалою про відкриття провадження у справі від 03.12.2019 суд встановив відповідачу строк до 15 днів з дня отримання цієї ухвали для надання суду відзиву на позовну заяву і всіх наявних у нього доказів, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідач відзиву на позов або будь-яких заперечень на позов не надіслав.
Як вбачається із ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч. 2 ст. 178 ГПК України, суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.
Обставини справи, встановлені судом. Оцінка доказів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимог, об`єктивно оцінивши відповідно до приписів статті 86 Господарського процесуального кодексу України в сукупності всі докази, які мають значення для вирішення спору по суті, суд встановив таке.
26 лютого 2018 року між Департаментом освіти та науки Івано-Франківської міської ради (Замовник) та Колективним підприємством торгово-виробнича фірма "Соя" (Учасник-переможець) укладено договір №31/18/161 про закупівлю товарів за бюджетні кошти, відповідно до умов якого Учасник-переможець (відповідач) зобов`язується поставити Замовнику (позивачу) товар відповідно до специфікації та договору, а Замовник - прийняти і оплатити такий товар (п.1.1. Договору).
Найменування Товару визначено у п. 1.2. договору: ДК 021:2015 - 03220000-9 Овочі, фрукти та горіхи (Буряк, Морква, Цибуля, Капуста білокачанна, Капуста білокачанна нового врожаю, Помідори, Огірки, Редиска, Цибуля зелена, Яблука, Банани). Кількість та асортимент Товару зазначено у специфікації до Договору (Додаток 1).
Зазначений вище Договір укладено у письмовій формі, підписано сторонами, підписи засвідчено печатками, що відповідає приписам статей 207, 208 ЦК України; погоджено всі умови договору та досягнуто згоди щодо виконання умов останнього, отже дотримання положень такого Договору є обов`язковим.
Пунктом 3.1. договору сторони погодили, що ціна договору становить 2712000,00 грн. з ПДВ.
Порядок здійснення оплати визначений в розділі IV укладеного договору.
Пунктом 4.1. договору встановлено, що порядок розрахунків: безготівковий (після пред`явлення Учасником-переможцем належно оформленої у встановленому чинним законодавством порядку товарно-транспортної накладної.
Учасник-переможець забезпечує Замовника Товаром по цінах, в кількості та асортименті, які вказані специфікації до Договору (Додаток 1), на підставі та відповідно до заявок, які передаються Учаснику-переможцю за допомогою факсимільного, електронного або телефонного зв`язку (п.5.1 договору).
У відповідності до умов Договору, згідно розхідних накладних від 05.03.2019: №РН-0000093 на суму 2157,95 грн, №РН-0000094 на суму 927,11 грн, №РН-0000095 на суму 2025,66 грн, №РН-0000096 на суму 730,26 грн, №РН-0000097 на суму 1993,91 грн, №РН-0000098 на суму 2070,11 грн, №РН-0000099 на суму 361,96 грн, Учасник-переможець (відповідач) поставив, а замовник (відповідач) отримав товар на загальну суму 10266,96 грн.
Пунктом 6.1.1. договору сторони погодили, що замовник зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати за поставлений товар.
Замовник (відповідач) прийняті на себе договірні зобов`язання щодо проведення розрахунку за отриманий товар належним чином не виконав і допустив заборгованість в розмірі 10266,00 грн.
Даний факт підтверджується наявним в матеріалах справи актом звірки взаємних розрахунків від 25.11.2019.
У відповідності до п.10.1. договір набирає чинності з дня його підписання і діє до 31.12.2018 року, а в частині виконання зобов`язань - до повного їх виконання.
Дія договору може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної у договорі укладеному у попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджені в установленому порядку (п.10.3 договору).
Оскільки, станом на 29.11.2019 року, заборгованість Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради не погашена, Колективне підприємство торгово-виробнича фірма "Соя" звернулося за захистом свого порушеного права до Господарського суду Івано-Франківської області.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Внаслідок укладення договору №31/18/161 про закупівлю товарів за бюджетні кошти від 26.02.2018 року між сторонами згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, виникли цивільні права та обов`язки.
Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з частиною 1 статті 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
Згідно з частиною 1 статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною першою статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (частина 7 статті 193 Господарського кодексу України).
Відповідно зі статтею 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Приписами ч. 1 ст. 692 ЦК України встановлено, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відтак, в силу ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Суд зазначає, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених Господарським процесуальним кодексом.
Відповідно до статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ст.86 ГПК України).
Оскільки заборгованість відповідача перед позивачем в сумі 10266,96 грн, на час прийняття рішення не сплачена, розмір вказаної заборгованості відповідає фактичним обставинам справи, підтверджується документально, відповідачем не надано суду будь-яких документальних доказів, які б спростовували доводи позивача, вимога про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 10266,96 грн. обгрунтована та підлягає задоволенню.
Судові витрати.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
При зверненні з позовом позивач сплатив судовий збір в розмірі 1921,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 16 від 27 листопада 2019 року.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Суд враховуючи задоволення позову, судовий збір в сумі 1921,00 грн. покладає на відповідача.
Керуючись статтями 74, 76-80, 123, 129, 232, 236, 237, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Колективного підприємства торгово-виробнича фірма "Соя" до Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради про стягнення заборгованості в сумі 10266,96 грн. задоволити.
Стягнути з Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради, вул. Кардинала Любомира Гузара 15, м. Івано-Франківськ, 76019 (код 40312499) на користь Колективного підприємства торгово-виробничої фірми "Соя", вул. Коновальця 19, с. Колодіївка, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77435 (код 22184880) - 10266,96 (десять тисяч двісті шістдесят шість гривень дев`яносто шість копійок) заборгованості, а також 1921(одну тисячу дев`ятсот двадцять одну гривню) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.
Повне рішення складено 03.02.2020
Суддя Л.М. Неверовська
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2020 |
Оприлюднено | 04.02.2020 |
Номер документу | 87304305 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Неверовська Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні