Рішення
від 26.12.2019 по справі 275/468/18
БРУСИЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 275/468/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2019 року смт. Брусилів

Брусилівський районний суд Житомирської області в складі:

головуючої судді Данилюк О. С.

при секретарі с/з Марієвській Н.А.,

за участю представника позивача адвоката Нестеренка М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Брусилів в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Брусилівської селищної ради Житомирської області, ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення, та визнання права власності в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_3 (правонаступник ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом до відповідача Брусилівської селищної ради Житомирської області про встановлення факту, що має юридичне значення, та визнання права власності в порядку спадкування за законом, мотивуючи свої вимоги тим, що з 1973 року вона перебувала у шлюбних відносинах з ОСОБА_4 . У 1988 році вони розірвали шлюб, але проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу по АДРЕСА_1 . Повторно шлюб не зареєстрували, оскільки вважали це за непотрібне. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер. Після його смерті відкрилася спадщина на Ѕ частку житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1 та на Ѕ частку земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, господарських споруд і будівель, що належала померлому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 329520, та на Ѕ частку земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, належала померлому на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 329521. Вважає, що прийняла спадщину після смерті ОСОБА_4 , оскільки проживала з ним до моменту його смерті більше п`яти років та являється спадкоємцем четвертої черги за законом. 28 квітня 2018 року позивач звернулась до нотаріуса з заявою про отримання свідоцтва на право власності на вищевказане спадкове майно, однак нотаріус відмовив у його видачі, так як нею не надано документів, які підтверджують факт спільного проживання однією сім`єю із спадкодавцем. Вважає, що іншим чином, як в судовому порядку, встановити факт, що має юридичне значення, а саме те, що вона - ОСОБА_3 проживала як чоловік та жінка з померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Брусилів Житомирської області ОСОБА_4 до моменту його смерті більше п`яти років, вона не має можливості.

Тому просила суд встановити факт проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_3 з ОСОБА_4 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме з 1990 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 , та визнати за ОСОБА_3 право власності в порядку спадкування за законом на Ѕ частку житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, який розташований по АДРЕСА_1 , на Ѕ частку земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, господарських споруд і будівель, площею 0,1500 га, кадастровий номер 1820955100:01:002:0237, розташовану по АДРЕСА_1 , на Ѕ частку земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,1958 га, кадастровий номер 1820955100:01:002:0238, розташовану по АДРЕСА_1 , після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою Брусилівського районного суду Житомирської області від 08.06.2018 року у вказаній цивільній справі було відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання.

06 липня 2018 року ухвалою Брусилівського районного суду Житомирської області провадження у справі було зупинено у зв`язку зі смертю позивачки ОСОБА_3 до прийняття спадщини після її смерті спадкоємцями.

18 лютого 2019 року ухвалою Брусилівського районного суду Житомирської області за заявою спадкоємця померлої ОСОБА_3 ОСОБА_1 провадження у вказаній цивільній справі було поновлено.

20 березня 2019 року ухвалою Брусилівського районного суду Житомирської області ОСОБА_1 було залучено до участі у справі як правонаступника померлої позивачки ОСОБА_3 .

Ухвалою Брусилівського районного суду Житомирської області від 15.04.2019 року у якості співвідповідача у справі було залучено ОСОБА_2 , яка подавала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 .

Ухвалою Брусилівського районного суду Житомирської області від 02.12.2019 року підготовче провадження у вказаній цивільній справі було закрито та справу було призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача адвокат Нестеренко М.М. заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, яку просив задовольнити. Зазначив, що оскільки позивач ОСОБА_3 в ході розгляду вказаної цивільної справи померла та її спадкоємицею та правонаступницею у вказаній справі є її дочка ОСОБА_1 , наявні підстави визнати право власності в порядку спадкування після смерті ОСОБА_4 саме за ОСОБА_1 у вказаній цивільній справі.

Представник співвідповідача Брусилівської селищної ради Житомирської області в судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, до початку судового засідання надала до суду заяву, в якій просила розглянути справу за її відсутності, проти задоволення позову не заперечувала.

Співвідповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, про дату та час розгляду справи була повідомлена належним чином, причина неявки суду невідома.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підтвердили той факт, що ОСОБА_3 дійсно проживала спільно без реєстрації шлюбу разом з ОСОБА_4 в смт. Брусилів більш, ніж 5 років, та до дня смерті ОСОБА_4 , разом з ним вела господарство.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши представника позивача, свідків, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 7).

За життя ОСОБА_4 набув право власності на Ѕ частину житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1 (а.с. 10, 11).

Крім того ОСОБА_4 належало право власності на Ѕ частину земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,1958 га, кадастровий номер 1820955100:01:002:0238, розташовану по АДРЕСА_1 та Ѕ частина земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, господарських споруд і будівель, площею 0,1500 га, кадастровий номер 1820955100:01:002:0237, розташовану по АДРЕСА_1 (а.с. 8, 9)

Відповідно до довідки виконавчого комітету Брусилівської селищної ради від 26.04.2018 року № 890, на день смерті ОСОБА_4 був зареєстрований та постійно проживав в АДРЕСА_1 , з 1977 року до смерті (а.с.21).

Згідно довідки виконавчого комітету Брусилівської селищної ради від 26.04.2018 року № 889 з ОСОБА_4 , зареєстрованим та постійно прожившим в АДРЕСА_1 , постійно проживала та була зареєстрована ОСОБА_3 (а.с. 21).

При цьому ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 35)

25.04.2018 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , склала заповіт, яким заповіла все належне їй майно ОСОБА_1 . Вказаний заповіт на час смерті ОСОБА_3 не був змінений або скасований (а.с. 36).

Згідно копії спадкової справи № 129/2018 р., що заведена на померлу ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 , ОСОБА_1 прийняла спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 (а.с. 67-86)

Згідно копії спадкової справи № 133/2017 р., що заведена після смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_4 , ОСОБА_2 подала заяву про прийняття спадщини після смерті свого двоюрідного діда ОСОБА_4 , однак свідоцтво про право на спадщину не отримувала (а.с. 87-93)

Постановою приватного нотаріуса Брусилівського районного нотаріального округу Житомирської області від 28.04.2018 р. ОСОБА_3 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, що залишилась після смерті ОСОБА_4 , оскільки ОСОБА_3 не надано документів, які підтверджують факт їх спільного проживання (а.с. 19).

При цьому факт постійного проживання без реєстрації шлюбу ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до смерті останнього ІНФОРМАЦІЯ_1 р. також підтвердили допитані судом свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

Згідно до вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Ст. 1258 ЦК України передбачено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги , усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Згідно ст.ст. 1261-1265 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини . У п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа. У п`яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім`ї.

Згідно до ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Таким чином, оскільки встановлення факту постійного проживання без реєстрації шлюбу ОСОБА_3 зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини для ОСОБА_1 має юридичні наслідки, з урахуванням всіх встановлених обставин справи у суду наявні законні підстави встановити факт проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_3 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , з ОСОБА_4 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме з 1990 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно ст. 1276 ЦК України якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія). Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців.

Оскільки судом встановлено, що померла ОСОБА_3 є спадкоємцем 4 черги після смерті ОСОБА_4 , фактично успадкувала майно померлого ОСОБА_4 , при цьому спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла ОСОБА_1 , в суду наявні підстави для визнання за ОСОБА_1 в порядку спадкування права власності на Ѕ частку житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, який розташований по АДРЕСА_1 , на Ѕ частку земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, господарських споруд і будівель, площею 0,1500 га, кадастровий номер 1820955100:01:002:0237, розташовану по АДРЕСА_1 , на Ѕ частку земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,1958 га, кадастровий номер 1820955100:01:002:0238, розташовану по АДРЕСА_1 , що належало померлому ОСОБА_4 .

На підставі ст.ст. 1258, 1261-1265, 1268, 1276, 1296 ЦК України та керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 259, 263-265, 268 ЦПК України, п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Брусилівської селищної ради Житомирської області, ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення, та визнання права власності в порядку спадкування, - задовольнити.

Встановити факт проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_3 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , з ОСОБА_4 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме з 1990 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , паспорт серія НОМЕР_1 , виданий Брусилівським РВ УМВС України в Житомирській області 25.10.1995 року, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,) право власності в порядку спадкування за заповітом на Ѕ частку житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, який розташований по АДРЕСА_1 , на Ѕ частку земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, господарських споруд і будівель, площею 0,1500 га, кадастровий номер 1820955100:01:002:0237, розташовану по АДРЕСА_1 , на Ѕ частку земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 0,1958 га, кадастровий номер 1820955100:01:002:0238, розташовану по АДРЕСА_1 , після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Рішення постановлено суддею у нарадчій кімнаті.

СУДДЯ О.С. Данилюк

СудБрусилівський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення26.12.2019
Оприлюднено04.02.2020
Номер документу87307479
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —275/468/18

Рішення від 26.12.2019

Цивільне

Брусилівський районний суд Житомирської області

Данилюк О. С.

Рішення від 26.12.2019

Цивільне

Брусилівський районний суд Житомирської області

Данилюк О. С.

Ухвала від 02.12.2019

Цивільне

Брусилівський районний суд Житомирської області

Данилюк О. С.

Ухвала від 15.04.2019

Цивільне

Брусилівський районний суд Житомирської області

Данилюк О. С.

Ухвала від 15.04.2019

Цивільне

Брусилівський районний суд Житомирської області

Данилюк О. С.

Ухвала від 20.03.2019

Цивільне

Брусилівський районний суд Житомирської області

Данилюк О. С.

Ухвала від 20.03.2019

Цивільне

Брусилівський районний суд Житомирської області

Данилюк О. С.

Ухвала від 18.02.2019

Цивільне

Брусилівський районний суд Житомирської області

Данилюк О. С.

Ухвала від 06.07.2018

Цивільне

Брусилівський районний суд Житомирської області

Данилюк О. С.

Ухвала від 08.06.2018

Цивільне

Брусилівський районний суд Житомирської області

Данилюк О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні