Справа № 610/3704/19
Провадження № 2/610/136/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.02.2020 Балаклійський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Феленка Ю.А.,
за участю секретаря судового засідання Петрової І.В.,
за відсутності учасників справи,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Балаклія Харківської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу № 610/3704/19 (провадження № 2/610/136/2020) за позовом ОСОБА_1 до Новогусарівської сільської ради Балаклійського району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Новогусарівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, у якій просить визначити йому додатковий строк, тривалістю один місяць, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті його батька - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що його батько - ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в Республіці Мордовія Російської Федерації. У зв'язку з тим, що ОСОБА_2 помер за межами України, про його смерть позивачу стало відомо значно пізніше, і для отримання свідоцтва про смерть з Республіки Мордовія знадобився значний час.
Батько позивача був членом КСП ім. Чкалова , розташованого на території Червоногусарівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, де працював до виходу на пенсію. У подальшому він виїхав до Республіки Мордовія, де постійно проживав до часу своєї смерті.
Позивачу стало відомо, що ОСОБА_2 був внесений до списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства - додатку до державного акта на право колективної власності на землю по КСП ім. Чкалова та отримав сертифікат на земельну частку (пай). Однак державного акту на землю не отримав, сертифікат було втрачено. Для оформлення спадщини після смерті батька позивачу необхідно встановити додатковий строк для прийняття спадщини, оскільки строк для подачі заяви про прийняття спадщини він пропустив з поважних причин.
Ухвалою від 19.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 13.01.2020.
Ухвалою від 13.01.2020 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті на 03.02.2020.
Позивач у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача - Новогусарівської сільської ради Балаклійського району Харківської області в судове засідання не з'явився. Від відповідача надійшла заява про визнання позову і розгляд справи за відсутності його представника.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, беручи до уваги визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За змістом ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання позову відповідачем суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Гуляєво Ічалківського району Мордовії, що підтверджується копією його паспорта громадянина України, свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 10 січня 1983 року (а.с. 3, 4).
Згідно свідоцтва про народження, складеного російською мовою, його батьком є ОСОБА_2 , матір'ю - ОСОБА_4 (а.с. 4).
Як вбачається з копії свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_2 , виданого 31 липня 2013 року, ОСОБА_2 , громадянин Росії, ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцем його смерті зазначено с. Большие Березники , Большеберезниковский район, Республика Мордовия , Россия (у свідоцтві зазначено російською мовою) (а.с. 5, 6).
Згідно копії державного акта на право колективної власності на землю серії ХР-01-00-000480 по КСП ім. Чкалова , ОСОБА_2 був внесений до списку громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства - додатку до зазначеного державного акта (а.с. 7, 8).
На ОСОБА_1 01 серпня 1996 року було зареєстровано і видано сертифікат на земельну частку (пай) серія НОМЕР_4, що вбачається з інформації Відділу у Балаклійському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 10.12.2019 (а.с. 9).
Згідно ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст. 1269 ЦК України).
Частиною 1 ст. 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з правилами ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини вважається день смерті особи, зазначений у свідоцтві про смерть, виданому відповідним державним органом реєстрації актів цивільного стану.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ч. 3 ст. 1272 ЦК України).
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно відповіді Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області на запит суду, після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , ніхто із спадкоємців із заявою про прийняття спадщини або про відмову від спадщини до нотаріальної контори не звертався. Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 14.01.2020 інформація стосовно ОСОБА_2 відсутня (а.с. 26).
Після смерті батька - ОСОБА_2 позивач не звернувся до нотаріальної контори у встановлений законом шестимісячний строк із заявою про прийняття спадщини, оскільки про смерть батька, який помер за межами України - у Республіці Мордовія, йому стало відомо значно пізніше і для отримання копії свідоцтва про смерть знадобився значний час.
Враховуючи вищенаведене, суд визнає поважною причину пропуску позивачем строку для прийняття спадщини після ОСОБА_2 .
Беручи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку, що зазначені позивачем обставини, у зв`язку з якими він пропустив строк для прийняття спадщини, є об`єктивними, створили для нього істотні труднощі для вчинення дій, пов`язаних із прийняттям спадщини, у зв`язку з чим позовні вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини підлягають задоволенню. Визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Керуючись ст.ст. 1220, 1268, 1270, ч. 3 ст. 1272 ЦК України, ст.ст. 13, 81, 258, 206, 259, 263-265 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Новогусарівської сільської ради Балаклійського району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк, тривалістю один місяць з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька - ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у Республіці Мордовія.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Відповідач: Новогусарівська сільська рада Балаклійського району Харківської області, місцезнаходження: 64265, Харківська область, Балаклійський район, с. Нова Гусарівка, вул. Центральна, буд. 53, код ЄДРПОУ 04397336.
Суддя Ю.А. Феленко
Суд | Балаклійський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2020 |
Оприлюднено | 04.02.2020 |
Номер документу | 87317760 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Балаклійський районний суд Харківської області
Феленко Ю. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні