Справа № 656/833/19
Номер провадження 2/656/51/20
09.12.2019
У Х В А Л А
31 січня 2020 року Іванівський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Ковальчук Т.М.
за участі:
прокурора Каховської місцевої прокуратури Херсонської області Кутіщевої І.В.
представника відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Глібової О.Д.
секретаря Костенко Н.С.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт.Іванівка Херсонської області в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом керівника Каховської місцевої прокуратури Херсонської області С`єдіна Дмитра Володимировича в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, ОСОБА_1 про визнання недійсним наказу, скасування запису про державну реєстрацію права власності, зобов`язання повернути земельну ділянку,
В С Т А Н О В И В:
Керівник Каховської місцевої прокуратури Херсонської області С`єдін Дмитро Володимировича звернувся до суду з позовом в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, ОСОБА_1 в якому просить визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 22.12.2018 року № 4567-СГ, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 2,0000 га, кадастровий номер 6522986500:03:001:0160, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів на території Української сільської ради Іванівського району Херсонської області. Скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про право власності № 30416974 на земельну ділянку площею 2,0000 га, кадастровий номер 6522986500:03:001:0160 (реєстраційний номер нерухомого майна 1771789465229), власником якої є ОСОБА_1 Зобов`язати ОСОБА_1 , повернути на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області земельну ділянку загальною площею 2,0000 га, кадастровий номер 6522986500:03:001:0160, для ведення особистого селянського господарства, нормативно грошовою оцінкою 33112,63 грн, що розташована за межами населених пунктів на території Української сільської ради Іванівського району Херсонської області та стягнути з відповідачів витрати по сплаті судового збору.
У підготовчому судовому засіданні представник Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області Глібова О.Д. заявила клопотання про виключення ГУ Держгеокадастру у Херсонській області із кола відповідачів по справі та визнати Головне управління в інтересах якого заявлено позов прокурором по справі з метою набуття статусу позивача.
Подане клопотання обґрунтовує тим, що саме інтереси держави в особі Головного управління, як розпорядника земель сільськогосподарського призначення було порушено, шляхом надання ОСОБА_1 недостовірних відомостей, введення управління в оману, внаслідок чого було видано оспорюваний наказ. З даною позицією співвідноситься заявлена прокурором позовна вимога щодо повернення з незаконного володіння земельної ділянки на користь держави в собі Головного управління. Таким чином, саме в інтересах держави в особі Головного управління діє прокурор, заявляючи позовні вимоги у вказаній справі, тому управління має бути визначено в якості органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах та набути статус позивача.
Прокурор під час підготовчого засідання просила відмовити у задоволенні клопотання, оскільки лише шляхом визнання недійсним наказу ГУ Держгеокадастру у Херсонській області про передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_1 , можливе повернення земельної ділянки у власність держави. Крім того, чинним законодавством не допускається збіг в одній особі позивача і відповідача.
Дослідивши матеріали заявленого клопотання, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, та перевіривши доводи позовної заяви, суд приходить до висновку, що клопотання представника Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Частиною 4, 5 ст. 56 ЦПК України визначено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 185 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Як вбачається з матеріалів справи, керівник Каховської місцевої прокуратури, посилаючись на ст. 23 Закону України Про прокуратуру , звернувся до суду з позовом в інтересах держави, при цьому в позові зазначив, що ГУ Держгеокадастр у Херсонській області не може бути позивачем по справі, оскільки у спірних правовідносинах вимоги ст.ст.116, 118, 121 Земельного кодексу України при передачі спірної земельної ділянки у власність ОСОБА_1 , а відтак і інтереси держави, порушені саме ГУ Держгеокадастр у Херсонській області, останній не вправі самостійно скасувати спірний наказ.
Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, вважаючи що саме права останнього є порушеними, та відповідно саме Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області після відкриття провадження по справі набуло статусу позивача, у відповідності до ч.5 ст. 56 ЦПК України.
За змістом ст.ст. 48, 50, 51 ЦПК України належними є сторони, які є суб`єктами спірних правовідносин. Належним є відповідач, який дійсно є суб`єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення. Належність відповідача визначається, перш за все, за нормами матеріального права. Відтак, неналежним відповідачем є особа, яка не має відповідати за пред`явленим позовом.
Отже, як вбачається з матеріалів справи, суб`єктивний склад сторін у спорі даної категорії складається з учасників, які прямо чи опосередковано мають право на спірне майно, з приводу якого виник спір.
Разом з тим, чинне цивільне процесуальне законодавство України передбачає можливість заміни лише однієї із сторін цивільного процесу - неналежного відповідача, що регламентовано вимогами ст. 51 ЦПК України.
При цьому, що заміна неналежного позивача хоча й прямо не заборонена нормами ЦПК України, проте відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відповідно до ч.1 ст.51 ЦПК України заміні підлягає виключно відповідач.
З огляду на викладене, суд вважає, що заявлене представником Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області клопотання задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 4, 42, 48, 51, 56, 182-183, 258-261 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Відмовити представнику Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області у задоволенні клопотання про виключення Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області із кола відповідачів по справі та визнати Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області в інтересах якого заявлено позов прокурором по справі з метою набуття статусу позивача.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Т. М. Ковальчук
Суд | Іванівський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2020 |
Оприлюднено | 04.02.2020 |
Номер документу | 87323336 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні