Справа № 573/2360/19
Номер провадження 2/573/79/20
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
04 лютого 2020 року м. Білопілля
Білопільський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді: Свиргуненко Ю. М.,
за участю секретаря: Федорченко Г. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білопілля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області, третя особа: приватний нотаріус Білопільського районного нотаріального округу Головного територіального управління юстиції в Сумській області Шамукова Наталія Валентинівна про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В :
20 грудня 2019 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом. Позовна заява вмотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачів - ОСОБА_3 . Після смерті останнього відкрилася спадщина, до складу якої ввійшла земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 0,6253 га, розташована на території Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області, посвідчена державним актом серії ЯА №873242, виданим на підставі розпорядження Білопільської районної державної адміністрації №89 від 11 лютого 2003 року. Спадщину після смерті ОСОБА_3 шляхом постійного проживання прийняла його дружина - мати позивачів ОСОБА_4 . ІНФОРМАЦІЯ_2 остання померла. За життя ОСОБА_4 склала заповіт, яким житловий будинок та належні їй земельні ділянки заповіла своїм донькам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Останні в свою чергу спадщину після смерті матері прийняли та отримали свідоцтва про право на спадщину за заповітом на частину спадкового майна. У той же час нотаріус відмовив їм у видачі свідоцтва про право на спадщину на вищевказану земельну ділянку, у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу. Посилаючись на викладені вище обставини, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 просять визнати за ними у порядку спадкування за законом після смерті матері, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , по 1/2 частині за кожною право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,6253 га, розташовану на території Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області, посвідчену державним актом серії ЯМ №873242, виданим на підставі розпорядження Білопільської районної ради №89 11 лютого 2003 року на ім`я ОСОБА_3 .
Ухвалою від 23 грудня 2019 року відкрито провадження у справі за вказаним вище позовом та призначено її до підготовчого засідання в порядку загального позовного провадження (а. с. 28-29).
Ухвалою від 16 січня 2019 року підготовче провадження закрите, справу призначено до розгляду по суті (а. с. 68-69).
У судове засідання позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не з`явилися, подали заяви про розгляд справи без їх участі, позов підтримують (а. с. 86-87).
Представник відповідача - Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області у судове засідання не з`явився. Сільський голова надіслав листа про розгляд справи у відсутність їх представника, проти задоволення позову не заперечують (а. с. 88).
Третя особа - приватний нотаріус Білопільського районного нотаріального округу Головного територіального управління юстиції в Сумській області Шамукова Н. В. у судове засідання не з`явилася. Про час, день та місце розгляду справи повідомлена належним чином (а. с. 71).
У зв`язку з неявкою сторін, третьої особи суд розглядає справу без їх участі, на підставі наявних доказів, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Повно, всебічно і об`єктивно дослідивши матеріали справи, оцінивши їх у сукупності з точки зору належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємозв`язку, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачів - ОСОБА_3 (а. с. 10-12).
Після смерті останнього відкрилася спадщина, до складу якої ввійшла земельна ділянка з кадастровим номером 5920682200:01:001:0049 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,6253 га, розташована на території Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області, право власності спадкодавця на яку посвідчене державним актом серії ЯА №873242 від 20 липня 2004 року, виданим на підставі розпорядження Білопільської районної державної адміністрації №89 від 11 лютого 2003 року (а. с. 13).
За інформацією Воронівської сільської ради, ОСОБА_3 постійно та на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований та проживав разом з дружиною ОСОБА_4 в АДРЕСА_1 (а. с. 20).
09 березня 2005 року завідувачем Білопільською державною нотаріальною конторою заведена спадкова справа №63 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 за заявою його дружини ОСОБА_4 та в цей же день останній видано свідоцтво про право на спадщину за законом на частину спадкового майна, зокрема, на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , право на майновий пай померлого, що знаходиться в АФ ім. Ватутіна в ТОВ Надія , а також 21 вересня 2005 року -свідоцтво на грошовий внесок спадкодавця в Ощадбанку (а. с. 76-84).
Таким чином, судом встановлено, що спадщину після смерті ОСОБА_3 , у тому числі й право власності на земельну ділянку, яка є предметом звернення до суду з даним позовом, прийняла його дружина ОСОБА_4 , шляхом подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, однак свідоцтво про право на спадщину на вказану земельну ділянку остання не отримала.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 , яка була матір`ю позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Воронівка Білопільського району Сумської області (а. с. 9-12).
Після смерті останньої відкрилася спадщина на все її майно.
Відповідно до заповіту, посвідченого секретарем виконкому Воронівської сільської ради 14 липня 2015 року, зареєстрованого в реєстрі за №116, ОСОБА_4 зробила наступне розпорядження: своїм донькам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заповіла у рівних частинах будинок з господарськими будівлями за адресою: АДРЕСА_1 , та крім того ОСОБА_1 заповіла земельний пай для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,27 га, розташований на території Воронівської сільської ради, посвідчений державним актом серії РЗ №738760, виданим на підставі рішення Білопільської районної державної адміністрації за №118 від 04 квітня 2002 року, зареєстрованим у Книзі записів державних актів 20 серпня 2002 року за №1231, ОСОБА_2 - земельний пай для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,27 га, розташований на території Воронівської сільської ради, посвідчений державним актом серії ЯА №523933, виданим на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом №204 від 09 березня 2005 рок, зареєстрованим у Книзі записів державних актів 19 липня 2005 року за №872 (а. с. 18).
Згідно з довідкою Воронівської сільської ради від 05 грудня 2019 року ОСОБА_4 постійно і на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 разом з доньками ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Заповіт від імені ОСОБА_4 , посвідчений виконавчим комітетом Воронівської сільської ради 14 липня 2015 року, зареєстрований в реєстрі за №116, не змінювався та не відмінявся (а. с. 21).
12 вересня 2018 року приватним нотаріусом Білопільської районного нотаріального округу за заявами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заведена спадкова справа №78/2018 після ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , номер у Спадковому реєстрі 62976391. Позивачам видані свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вказане вище майно, а також на підставі ст. 1261 Цивільного кодексі України останнім видані свідоцтва про право на спадщину за законом у рівних частках на грошові вклади, які належали померлій та які не були охоплені заповітом (а. с. 44-64).
За загальними правилами про спадкування, передбаченими ст. ст. 1216, 1218, 1220 Цивільного кодексу України 2003 року, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
В силу ст. ст. 1268, 1269, 1270 ЦК України спадкоємець за законом має право прийняти спадщину шляхом постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини чи подачі до нотаріальної контори або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяви про прийняття спадщини. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини
Таким чином, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 прийняли спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_4 шляхом подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, після чого отримали свідоцтва про право на спадщину на частину спадкового майна та є її єдиними спадкоємцями першої черги як за законом так і за заповітом. Інші спадкоємці, які у встановленому законом порядку прийняли спадщину після смерті останньої, відсутні. Отже, позивачі мають право на спадкування земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 5920682200:01:001:0049, загальною площею 0,6253 га, розташованої на території Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області, яку ОСОБА_4 фактично успадкувала після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 .
Згідно з роз`ясненнями, викладеними у п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
Як зазначено в п. п 4.18 п. 4 гл. 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року за №296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за №282/20595, за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів, нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що 06 грудня 2019 року та 15 січня 2020 року нотаріус відмовив позивачам у видачі свідоцтва про право на спадщину на вищевказану земельну ділянку у зв`язку з втратою правовстановлюючого документу (а. с. 22, 42).
Таким чином судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 позбавлені можливості в позасудовому порядку реалізувати своє право на спадщину за законом після смерті матері.
Статтями 81, 131 ЗК України передбачено, що громадяни мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі прийняття спадщини, міни, дарування, ренти, успадкування та інших цивільно-правових угод.
Згідно з ст. 55 Конституції України права людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Пунктом першим статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
У ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод закріплено право кожної фізичної або юридичної особи на мирне володіння своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Згідно з ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.
Відповідно до ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права.
Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, як передбачено п. а ч. 3 ст. 152 Земельного Кодексу України.
Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 прийняли спадщину після смерті своєї матері, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , але внаслідок втрати державного акту не можуть отримати свідоцтво про право на спадщину за законом, позов останніх підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 55 Конституції України, ст. ст. 16, 1261, 1268-1270 ЦК України, ст. 81, 125, 152 ЗК України, п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику справах про спадкування від 30 травня 2008 року, ст. ст. 4, 12-13, 76-78, 81, 141, 258, 263-265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканки АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Білопільським РВ УМВС України в Сумській області 26 листопада 2001 року, РНОКПП НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , мешканки АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Білопільським РВ УМВС України в Сумській області 27 листопада 1996 року, РНОКПП НОМЕР_4 , до Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області, ЄДРПОУ 04389972, юридична адреса: Сумська область, Білопільський район, с. Воронівка, вул. Центральна, 14, третя особа: приватний нотаріус Білопільського районного нотаріального округу Головного територіального управління юстиції в Сумській області Шамукова Наталія Валентинівна, юридична адреса: Сумська область, м . Білопілля , вул. Торгова площа, 4/1 , про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом задовільнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на 1/2 частину земельної ділянки з кадастровим номером 5920682200:01:001:0049, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,6253 га, розташованої на території Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області, посвідченої державним актом серії ЯА №873242, виданим 20 липня 2004 року на підставі розпорядження Білопільської районної державної адміністрації №89 від 11 лютого 2003 року на ім`я ОСОБА_3 .
Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом після смерті матері, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на 1/2 частину земельної ділянки з кадастровим номером 5920682200:01:001:0049, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,6253 га, розташованої на території Воронівської сільської ради Білопільського району Сумської області, посвідченої державним актом серії ЯА №873242, виданим 20 липня 2004 року на підставі розпорядження Білопільської районної державної адміністрації №89 від 11 лютого 2003 року на ім`я ОСОБА_3 .
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сумського апеляційного суду. Відповідно до п. п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом зазначеного строку до Сумського апеляційного суду через Білопільський районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя
Суд | Білопільський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2020 |
Оприлюднено | 05.02.2020 |
Номер документу | 87340387 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білопільський районний суд Сумської області
Свиргуненко Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні