Справа № 471/731/18-ц
Провадження №2/471/11/20
Номер рядка звіту 38
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" лютого 2020 р.
Братський районний суд Миколаївської області
у складі:
головуючого судді - Скарницької І.Б.,
за участю секретаря - Романчук О.О.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду с-ща Братське цивільну справу № 471/731/18-ц за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Іванівська сільська рада Братського району Миколаївської області, про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Іванівська сільська рада Братського району Миколаївської області, про визнання права власності на спадкове майно.
В своєму позові позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки, ОСОБА_5 . Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 9,18 га, розташована в межах території Іллічівської сільської ради Братського району Миколаївської області, що належала померлому, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія МК 029157, виданого на підставі розпорядження Братської райдержадміністрації від 10.07.2003 р № 240-р.; житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 ; земельна ділянка, площею 0.13 га. з цільовим призначенням для ведення особистого підсобного господарства, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; земельна ділянка, площею 0.25 га. з цільовим призначенням для обслуговування житлового будинку, присадибна ділянка, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Позивачка ОСОБА_1 , як дружина померлого, являється спадкоємицею першої черги за законом. Інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом, які б прийняли спадщину після смерті ОСОБА_5 , немає, оскільки діти спадкодавця: ОСОБА_4 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 не заперечують проти визнання за своєю матір`ю, позивачкою по справі, права власності на спадкове майно. На момент смерті чоловіка, позивачка, проживала разом з ним, а тому вважається такою, що прийняла спадщину. Хоча офіційно позивач не оформила спадщину, однак фактично вступила у володіння та користування спадковим майном. Отримати свідоцтво про право на спадщину позивачка не може, оскільки оригінал правовстановлюючого документу втрачений, про що було надруковано об`яву в районні газеті. Тому позивачка просить суд визнати за нею право власності на майно, що належало померлому.
В судове засідання не з`явилися позивач та його представник, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
В судове засідання не з`явилися відповідачі, до суду надали заяви про розгляд справи за їх відсутності, заявлені вимоги визнали..
Від представника Іванівської сільської ради Братського району Миколаївської області надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнав.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Микільське Братського району Миколаївської області помер ОСОБА_5 (а.с. 7).
Після смерті останньої відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 9,18 га, розташована в межах території Іллічівської сільської ради Братського району Миколаївської області, що належала померлому, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія МК 029157, виданого на підставі розпорядження Братської райдержадміністрації від 10.07.2003 р № 240-р.; житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 ; земельна ділянка, площею 0,13 га, з цільовим призначенням для ведення особистого підсобного господарства, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; земельна ділянка, площею 0,25 га з цільовим призначенням для обслуговування житлового будинку, присадибна ділянка, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 57936277 року, після смерті ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , була заведена спадкова справа № 218/2010 (а.с. 46).
Спадкоємцем після смерті останнього є дружина ОСОБА_1 . Об`єктами спадкового майна є земельна ділянка площею 9,18 га та житловий будинок АДРЕСА_1 (а.с. 44).
Згідно витягів з погосподарських книг Іванівської сільської ради Братського району Миколаївської області головою домогосподарства АДРЕСА_1 вказаний ОСОБА_5 (а.с. 64-66, 157).
Первинна документація на будинок була виготовлена на ім`я ОСОБА_5 , що підтверджується технічним паспортом від 03.03.1992 року на житловий будинок АДРЕСА_1 .
Проте, незважаючи на вказане, померлий ОСОБА_5 за своє життя право власності в БТІ на житловий будинок не зареєстрував.
Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31.01.1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13.12.1995 року № 56, передбачала обов`язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах міста і селищ (п.4 Інструкції), в тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах (п.20 Інструкції).
Тобто записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.
Таким чином, вищезазначені докази у своїй сукупності та взаємозв`язку свідчать про те, що спадкодавець за свого життя мав всі законні підстави для отримання свідоцтва на право власності на житловий будинок, але цього не здійснив.
При цьому, виникнення у спадкодавця права власності на спірний житловий будинок не пов`язано з здійсненням державної реєстрації цього права, оскільки дані правовідносини виникли до набрання чинності діючого ЦК України, Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини (ст. 1222 ЦК України).
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті (ст. 1223 ЦК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ч. 1 ст. 1261 ЦК України).
Відповідно до ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно п. 4.20 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину нотаріусом проводиться на підставі документів, оформлених відповідно до статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав проводиться на підставі оригіналів правовстановлюючих документів.
Частиною 1 ст. 131 ЗК України, також передбачена можливість набуття права власності на земельну ділянку на підставі успадкування.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п.п. 10, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , згідно статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Відповідно до п.1 ч. 2 вказаної статті, способом захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах не заборонених законом.
Враховуючи вказане, суд вважає можливим визнати за позивачем право приватної власності на земельну ділянку площею 9,18 га, що розташована в межах території Іллічівської сільської ради Братського району Миколаївської області, та належала померлому, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія МК 029157, виданого на підставі розпорядження Братської райдержадміністрації від 10.07.2003 р № 240-р.; житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 ; земельну ділянку, площею 0,13 га, з цільовим призначенням для ведення особистого підсобного господарства, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; земельна ділянка, площею 0,25 га з цільовим призначенням для обслуговування житлового будинку, присадибна ділянка, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судові витрати слід залишити за позивачем.
Керуючись ст.ст. 259, 264, 265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Іванівська сільська рада Братського району Миколаївської області, про визнання права власності на спадкове майно- задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на земельну ділянку площею 9,18 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована в межах території Іллічівської сільської ради Братського району Миколаївської області, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії МК № 029157, виданого на підставі розпорядження Братської районної державної адміністрації від 10.07.2003 року № 240р, в порядку спадкування за заповітом після смерті чоловіка ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на земельну ділянку площею 0,13 га для ведення особистого підсобного господарства, яка розташована по АДРЕСА_1 , згідно державного акту на право приватної власності на землю, виданого на підставі рішення Іллічівської ради № 37 від 29.12.1992 року, в порядку спадкування за заповітом після смерті чоловіка ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності на земельну ділянку площею 0,25 га для обслуговування житлового будинку, присадибна ділянка, яка розташована по АДРЕСА_1 , згідно державного акту на право приватної власності на землю, виданого на підставі рішення Іллічівської ради № 37 від 29.12.1992 року, в порядку спадкування за заповітом після смерті чоловіка ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судові витрати залишити за позивачем.
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач - ОСОБА_8 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач - ОСОБА_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Третя особа - Іванівська сільська рада Братського району Миколаївської області, місце знаходження: вул. Південна, 13, с. Іванівка Братського району Миколаївської області, код ЄДРПОУ 04526779.
Рішення може бути оскаржено, в порядку ст. 354 ЦПК України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
СуддяІ.Б. Скарницька
Суд | Братський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2020 |
Оприлюднено | 06.02.2020 |
Номер документу | 87370337 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Братський районний суд Миколаївської області
Скарницька І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні