РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 609/1714/19
2/609/119/2020
04 лютого 2020 року Шумський районний суд Тернопільської області
В складі головуючого судді Ковтуновича О.В.
За участі:
секретаря судового засідання Кравчук Л.М.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м.Шумськ цивільну справу за позовом: ОСОБА_1
до
відповідача : Вілійської сільської ради
вимоги позивача: про визнання права власності на земельну частку (пай)
учасники справи - не з`явилися
В С Т А Н О В И В :
І. Стислий виклад позиції позивача.
1. 28 грудня 2019 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до суду з позовом до Вілійської сільської ради (далі відповідач) з вимогою про визнання права власності на земельну частку (пай).
2. Позов обгрунтований тим, що після смерті свого батька ОСОБА_2 , позивач - ОСОБА_1 відповідно до рішення Шумського районного суду від 01 червня 2016 року успадкувала по закону право на земельну частку (пай), розміром 2.7 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, яка перебуває у колективній власності КСП ім. І. Франка Шумського району Тернопільської області.
Надалі Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області 22.06.2017 року ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо Відведення земельної ділянки у власність, оскільки на час її звернення землі колективної власності за КСП ім. І. Франка на території Вілійської сільської ради уже не облікуються.
Відтак позивач не змогла реалізувати своє законне право на спадкове майно та отримати земельну частку (пай).
На підставі викладеного, позивач просить позов задоволити та визнати за нею, право на земельну частку (пай) по КСП ім. І. Франка Вілійської сільської ради Шумського району Тернопільської області розміром 2,7 в умовних кадастрових гектарах та надати за рахунок земель запасу Вілійської сільської ради Шумського району Тернопільської області.
ІІ. Інші процесуальні дії у справі.
3. Ухвалою суду від 09 січня 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та призначено підготовче засідання на 04 лютого 2020 року.
4. У судове засідання сторони не з`явилися, надіслали заяви про розгляд справи без їх участі, з повним підтриманням та визнанням позовних вимог.
5.Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
6. Як стверджується повідомленням відділу Держгеокадастру у Шумському районі від 09.02.2016 року № 32-1918-99.9-199/2-16, КСП ім. І. Франка було передано у колективну власність землю для виробництва товарної сільськогосподарської продукції відповідно до рішення п`ятої сесії Вілійської сільської Ради народних депутатів від 29 серпня 1995 року . В додатку № 1 до Державного акту ТР № №017 в списку громадян- членів ксп Сухацький С ОСОБА_3 . перебуває за № 461.
7. Рішенням Шумського районного суду Тернопільської області від 01.06.2016 р. по справі № 609/435/16-ц за гр. ОСОБА_4 визнано право власності на спадкове майно по закону, яке залишилося після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Тетильківці Шумського району Тернопільської області , яке складається із права на земельну частку/ пай/, розміром 2.7 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, яка перебуває в колективній власності ксп ім. Івана Франка Шумського району Тернопільської області , який був включений в додаток № 1 до Державного Акту на право колективної власності на землю по ксп ім. І.Франка Шумського району в списки громадян- членів ксп ім. І.Франка Шумського району за № 461, однак не отримав сертифікат на право на земельну / частку /пай/ у зв`язку із смертю.
8. Із листа щодо розгляду клопотання про прийняття наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 22.06.2017 р. №К-4980/0-1649/6-17 вказується, що Головне управління Держгеокадастру є розпорядником земель сільськогосподарського призначення державної форми власності (за межами населеного пункту).
9. Рішенням Шумського районного суду Тернопільської області від 05.10.2017 р. по справі № 609/435/16 в задоволенні заяви ОСОБА_6 про винесення додаткового рішення по цивільній справі за позовом ОСОБА_6 до Вілійської сільської Ради про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування по закону - відмовлено.
10. Згідно листа відділу у Шумському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 28.11.2019 р. № 454/116-19 вказується землі колективної власності за КСП ім. І.Франка Вілійської сільської ради не обліковується, згідно земельно облікової документації землі сільськогосподарського призначення (землі запасу) 8,98 га.
11. Як вбачається із листа Вілійської сільської ради Шумського району Тернопільської області від 16.12.2019 р., згідно земельно облікової документації на території Вілійської сільської ради обліковуються землі сільськогосподарського призначення (землі запасу) 8,98 га.
ІV. Оцінка Суду.
12. За змістом частини четвертої статті 200 ЦПК ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу .
Так, частиною четвертою статті 206 ЦПК передбачено, що у разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Таким чином, ЦПК допускає ухвалення рішення в підготовчому судовому засіданні і в правовідносинах, що виникли між сторонами відповідач позов визнав (див. пункт 4), таке визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тобто в даному випадку наявні законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову в підготовчому судовому засіданні.
13. У відповідності до ч. 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.
14. Згідно з ч. 1 ст.81 ЦПК, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
15. Відповідно до п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (пункт 17 розділу X "Перехідні положення" ЗК). Член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
16. При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. N 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.
17. Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.
18. Положеннями статей 15, 16 ЦК, статтею 4 ЦПК передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
19. За змістом частини другої статті 16 ЦК, способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.
20. Відповідно до п.2 ч.1 ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право на земельну частку (пай) мають: громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом;
21. Частиною 3 статті 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) передбачено, що право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку. Рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону є документом, що посвідчує право на земельну частку (пай).
22. Згідно ч. 2 ст. 5 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).
23. Статтею 152 Земельного кодексу України визначено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.
24. Даний спір підлягає розгляду в судовому порядку, оскільки іншим шляхом його вирішити не можливо.
25. Враховуючи вищенаведене, суд вважає за доцільне позовні вимоги позивача задоволити частково.
В частині визнання за позивачем права власності на земельну частку (пай) по КСП ім. І. Франка Вілійської сільської ради Шумського району Тернопільської області розміром 2,7 в умовних кадастрових гектарах відмовити, оскільки право власності на вказану земельну частку (пай) визнавалося.
V. Розподіл судових витрат між сторонами.
26. Позивачем при подачі позову було сплачено 768 грн. 40 коп. судового збору.
З цих підстав,
На підставі наведеного, керуючись Указом Президента України від 08 серпня 1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , ст.ст. 4 , 81 , 200 , 206 , 263-265 ЦПК України , ст.ст. 15, 16, 328, 1216-1218 Цивільного кодексу України , суд-
У Х В А Л И В :
1. Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька с. Тетильківці Шумського району, Тернопільської області, паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Вілійської сільської ради (місце знаходження: с. Вілія Шумського районну Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396265) про визнання права власності на земельну частку (пай) - задоволити частково.
2. Надати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька с. Тетильківці Шумського району, Тернопільської області, паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) земельну частку (пай) по КСП ім. І. Франка Вілійської сільської ради Шумського району Тернопільської області розміром 2,7 в умовних кадастрових гектарах за рахунок земель запасу Вілійської сільської ради Шумського району Тернопільської області.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Шумський районний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Повне рішення суду складено 04 лютого 2020 року.
Суддя: О. В. Ковтунович
Суд | Шумський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2020 |
Оприлюднено | 06.02.2020 |
Номер документу | 87388344 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шумський районний суд Тернопільської області
Ковтунович О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні