РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №766/10905/17
Пров. №2/766/65/20
27 січня 2020 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області у складі: головуючого - судді Ус О.В., секретар судового засідання Неменко Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань міського суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонської міської ради, третя особа: Житлово-експлуатаційне об`єднання по обслуговуванню житлово-будівельних кооперативів Дніпровець про визнання права власності в порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 29.06.2017 р. звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив визнати за ним в порядку спадкування за законом право власності на 1/8 частину двокімнатної квартири АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позову вказав, що його батьки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були членами Житлово-будівельного кооперативу, який здійснював будівництво багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 , після смерті якого, 25.11.1980 р . державним нотаріусом видано його матері ОСОБА_3 свідоцтво про право власності на 1/2 паєнагромаджень на спірну квартиру, а також свідоцтво про право на спадщину за законом, за яким спадкоємцями батька були в рівних частках його мати ОСОБА_3 , сестра ОСОБА_4 та він. Після смерті батька, мати продовжувала робити внески до житлово-будівельного кооперативу і у червні 1987 року зробила останній внесок. Його мати, сестра та він стали співвласниками квартири у зв`язку з її викупом. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати ОСОБА_3 . Він постійно проживає в успадкованій квартирі з 11.11.1999 року. На момент смерті матері, з ним також проживала його сестра, а отже, вони в порядку спадкування набули право власності на частину квартири, яка належала матері. ІНФОРМАЦІЯ_3 померла його сестра ОСОБА_4 , з якою він постійно проживав. Однак, оформити свої спадкові права не має можливості, оскільки нотаріусом повідомлено про відмову у реєстрації права власності на квартиру з підстав того, що право власності за спадкодавцями у встановленому законом порядку не зареєстровано, внаслідок чого змушений звернутись до суду з вказаним позовом.
Ухвалою судді Херсонського міського суду Херсонської області Дорошинської В.Е. від 30.06.2017 року відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд.
23.01.2018 року позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог.
24.01.2018 року представником Херсонської міської ради подано заперечення на позовну заяву.
Відповідно до розпорядження керівника апарату Херсонського міського суду Херсонської області від 07.05.2019 року у зв`язку з тим, що суддя Дорошинська В.Е. не може продовжувати розгляд справи, у зв`язку із відстороненням від здійснення правосуддя, відповідно до п.2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №766/10905/17.
Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.05.2019.2019 р., головуючим у справі визначена суддя Ус О.В.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 11.05.2019 р. справу прийнято до провадження судді Ус О.В. та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 16.08.2019 р. закрито підготовче провадження у справі та справу призначено до судового розгляду.
Позивач в судове засідання не з`явився, його представником подано заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили. В матеріалах справи наявні заперечення Херсонської міської ради проти позову.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється через неявку всіх учасників справи.
Суд, дослідив матеріали справи встановив наступні обставини справи та відповідні ним правовідносини.
За матеріалами спадкової справи №48/1980 після смерті ОСОБА_2 встановлено, що 29.01.1980 р. із заявою про прийняття спадщини звернулась ОСОБА_5 , яка є матір`ю померлого (арк. справи 59).
Згідно листа державного нотаріуса Першої Херсонської державної нотаріальної контори на заяву ОСОБА_5 про прийняття спадщини роз`яснено про необхідність подання документів, які підтверджують родинні зв`язки, в інакшому випадку, свідоцтво про право на спадщину за законом буде видано ОСОБА_3 та її малолітнім дітям, а її доля залишиться відкритою (арк. справи 124).
За матеріалами спадкової справи вбачається, що ОСОБА_5 документи, що підтверджують її родинні відносини в подальшому нотаріусу не надала.
25 листопада 1980 року державним нотаріусом Першої Херсонської державної нотаріальної контори видано Поповій Валентині Степанівні свідоцтво про право власності, як дружині ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на 1/2 частину паєнагромаджень за двухкімнатну кооперативну квартиру в АДРЕСА_1 в кооперативі "Канал" (арк. справи 9).
25 листопада 1980 року державним нотаріусом Першої Херсонської державної нотаріальної контори видано свідоцтво про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , - його дружині ОСОБА_3 , її доньці ОСОБА_6 та сину ОСОБА_1 в рівних долях. Спадкове майно складається з 3/8 частин паєнагромаджень в кооперативі "Канал" за двокімнатну кооперативну квартиру в АДРЕСА_1 . 1/8 частина спадкового майна залишилась відкритою за іншим спадкоємцем принявшим спадкове майно (арк. справи 10).
За ст. 49 Закону УРСР Про державний нотаріат , в редакції яка була дійсною на час відкриття спадщини, видачі свідоцтв про право на спадщину, державний нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність відносин з спадкодавцем, які є підставою для закликання до спадкоємства за законом осіб, що подали заяву про видачу свідоцтва, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. Спадкоємці за законом, позбавлені можливості подати документи, що підтверджують наявність відносин з спадкодавцем, які є підставою для закликання до спадкоємства за законом, можуть бути за письмовою згодою всіх інших спадкоємців, що прийняли спадщину і подали докази таких відносин з спадкодавцем, включені до свідоцтва про право на спадщину.
Наявність такої згоди інших спадкоємців в матеріалах спадкової справи відсутня.
Таким чином, не розподіленою залишилась 1/8 частка майна після померлого ОСОБА_2 , та за відсутності відомостей про родинні відносини між спадкодавцем та ОСОБА_7 , вказана частка підлягала розподілу між іншими спадкоємцями, права яких були підтверджені, а саме дружиною та дітьми по 1/24 частки за кожним.
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 15.10.2002 р. (арк. справи 11).
Відповідно до ст. 548, 549 ЦК УРСР позивач ОСОБА_1 та його сестра ОСОБА_4 є такими, що прийняли спадщину після смерті матері, оскільки вони фактично вступили в управління та володіння спадковим майном, будучи зареєстрованими та продовжуючи проживати у спірному житловому приміщенні. Тобто, позивач та його сестра успадкували по 1/48 частині спірної квартири, від 1/24 частки, що належала померлій ОСОБА_3 , яка успадкувала її після смерті чоловіка
ОСОБА_2 ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 18.06.2016 р. (арк. справи 12).
За матеріалами спадкової справи №34/2016 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 , заведеної ПНХМНО Солоцьким Д.О. встановлено, що із заявою про прийняття спадщини звернувся брат померлої ОСОБА_4 13.12.2016 р . (арк. справи 78).
13.12.2016 р. із заявою про відмову від спадщини на користь брата померлого ОСОБА_1 звернувся син померлої ОСОБА_10 (арк. справи 79).
ОСОБА_4 звернувся у встановлений законом строк із заявою про прийняття спадщини, другий спадкоємець відмовився від права на спадщину, ОСОБА_4 є таким, що прийняв спадщину, оскільки на протязі 6 місяців не заявив відмову про неї, а відтак, успадкував 3/48 частин майна, що належала ОСОБА_4 , після померлої матері ОСОБА_3 та батька ОСОБА_2 (1/24 після смерті батька, 1/ 48 після смерті матері).
Згідно довідки від 13.12.2016 р. виданої ЖЕК ЖБК "Дніпровець", за адресою: АДРЕСА_1 в кооперативі "Канал", особовий рахунок відкрито на ОСОБА_2 ; балансова вартість квартири складає 7667,10 грн.; заборгованість станом на 01.12.2016 р. відсутня; останній внесок за квартиру внесено в червні 1987 року; квартира повністю виплачена (арк. справи 8).
За довідкою №10 від 06.01.2017 року виданої ЖЕК ЖБК "Дніпровець", на день смерті ОСОБА_3 були зареєстровані ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_10 . На протязі 6 місяців зареєстровані: ОСОБА_4 , ОСОБА_10 , ОСОБА_1 .
Згідно з положеннями ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до вимог ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.
Згідно з вимогами ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. При цьому дані докази повинні бути належними та достовірними, як це передбачено ст. ст. 77-79 ЦПК України.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).Частка в спільній сумісній власності того з подружжя, хто пережив спадкодавця, не входить до складу спадщини і не включається до спадкового майна після смерті іншого з подружжя.
Згідно з ч.1 ст. 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.
Відповідно до частин 3, 4 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, він не заявив про відмову від неї. Малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків відмови від спадщини у встановленому законодавством України порядку.
Зазначені особи вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків їхньої відмови від спадщини, а щодо малолітніх та недієздатних осіб - відмови, здійсненої від їхнього імені батьками (усиновлювачами), опікуном із дозволу органу опіки та піклування (встановлених частинами 2 - 4 ст. 1273 ЦК).
Таким чином, розглянувши справу в межах визначених предмету спору, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Підстави для негайного виконання судового рішення відсутні.
Заходи забезпечення позову судом не застосовувалися.
Рішення в повному обсязі складене 06 лютого 2020 року.
Керуючись ст.ст.12, 13, 76, 81, 258,259, 263-265, 273, 352, 354 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) до Херсонської міської ради (ідентифікаційний код юридичної особи 26347681, місцезнаходження: м.Херсон, проспект Ушакова, 37), третя особа: Житлово-експлуатаційне об`єднання по обслуговуванню Житлово-будівельних кооперативів Дніпропець м.Херсона (код юридичної особи 24947158, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вулиця 1-ша Промислова, будинок 38) про визнання права власності в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_7 у м.Херсон, право власності в порядку спадкування за законом після смерті:
- ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на 1/24 частину квартири АДРЕСА_1 ;
- ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на 1/48 частину квартири АДРЕСА_1 ;
- ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 на 3/48 частину квартири АДРЕСА_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Херсонського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У відповідності до п.п.15.5 ч.1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяО. В. Ус
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2020 |
Оприлюднено | 07.02.2020 |
Номер документу | 87411123 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Ус О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні