ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
06.02.2020Справа № 910/16921/19
Господарський суд міста Києва у складі судді Ковтуна С.А., дослідивши матеріали господарської справи
за позовом приватного акціонерного товариства ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ
до приватного підприємства ЕВРОПА
про стягнення 36941,03 грн.,
Представники:
не викликались
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду міста Києва звернулося з позовом приватне акціонерне товариство ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ до приватного підприємства ЕВРОПА про стягнення 36941,03 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач здійснив самовільне підключення електроустановок струмоприймачів до електричної мережі поза розрахунковим засобом обліку електричної енергії за адресою вул. В. Житомирська, 6, чим порушив права позивача.
Суд своєю ухвалою від 10.12.2019 відкрив провадження у справі № 910/16921/19 та постановив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач відзив на позов не подав.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами на підставі ст. 165 ГПК України.
Розглянувши надані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
05.06.1996 публічне акціонерне товариство КИЇВЕНЕРГО , правонаступником якого є приватне акціонерне товариство ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ , (постачальник) та приватне підприємство ЕВРОПА (споживач) уклали договір на постачання електричної енергії № 6849 (о/р 3106849), який відповідно до додатку 1 до додаткової угоди від 06.08.2012 було викладено в новій редакції (далі - Договір).
Згідно з п. 2.2.2 Договору позивач постачає електричну енергію відповідачу як різновид товару, а останній згідно з п. 2.3.3. договору оплачує позивачу вартість електричної енергії згідно з умовами додатків Порядок розрахунків та Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії .
У п.2.1 Договору сторони погодили, що під час виконання умов цього договору, а також вирішення всіх питань, не обумовлених цим договором, сторони зобов`язались керуватися чинним законодавством України, зокрема Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ), затвердженими Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28.
Згідно з пп. 2.3.5 Договору відповідач зобов`язаний забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників позивача за пред`явленням службового посвідчення до засобів (систем) обліку електроенергії, а позивач має право на вказані дії, згідно з пп. 3.1.5 Договору.
Відповідно до п. 4.2.3 Договору відповідач сплачує позивачу вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за № 782/12656 (із змінами та доповненнями) (далі - Методика), у разі таких дій відповідача:
самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії;
пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених Методикою.
За змістом частини 2 статті 275 Господарського кодексу України відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Аналогічна норма міститься в абзаці 2 пункту 5.1 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року № 28 (далі - ПКЕЕ), договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов`язків сторін.
29.05.2019 уповноваженими представниками позивача у присутності представників відповідача, було зафіксовано порушення п. 5.5.5 ст. 77 Закону України Про ринок електричної енергії , а саме: самовільне підключення електроустановок струмоприймачів до електричної мережі поза розрахунковим засобом обліку електричної енергії за адресою: вул. В. Житомирська, 6, про що було складено акт порушень ПРРЕЕ № 00487 (далі - Акт 1).
Самовільне підключення виконано кабелем ВВГ 3x4 мм 2 від ЗБ 88/8 до приміщення відповідача з метою безоблікового споживання електроенергії. Представнику споживача продемонстровано порушення. Самовільне підключення виконано приховано, виявити порушення при контрольному огляді можливості не було.
Крім того, 24.06.2019 уповноваженими представниками позивача у присутності представників відповідача, було зафіксовано порушення п. 5.5.5. ст. 77 Закону України Про ринок електричної енергії , а саме: самовільне підключення електроустановок струмоприймачів до електричної мережі поза розрахунковим засобом обліку електричної енергії за адресою: вул. В. Житомирська, 6, про що було складено акт порушень ПКЕЕ № 00489 (далі - Акт 2).
Самовільне підключення виконано кабелем ВВГ 3 х 2,5 мм 2 від ЗБ 88/8 до приміщення відповідача з метою безоблікового споживання електроенергії. Представнику споживача продемонстровано порушення. Самовільне підключення виконано приховано, виявити порушення при контрольному огляді можливості не було.
Стаття 77 Закону України Про ринок електричної енергії визначає відповідальність за порушення нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії. Зокрема, до правопорушень на ринку електричної енергії є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Статтею 77 Закону України Про ринок електричної енергії передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з п. 8.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, № 312 від 14.03.2018 (далі - ПРРЕЕ), у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.
Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ акт підписується представником постачальника електричної енергії та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову.
Згідно п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акту про порушення уповноваженими представниками 4 оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення (далі - комісія) визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
На підставі Акту уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ (далі - комісія) визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків .
20.06.2019 відбулось засідання комісії, на якому прийнято рішення провести нарахування за Актом 1, згідно п. 2.9 та за формулою 2.7 Методики, виходячи з потужності 6,93 кВт та режимом роботи струмоприймачів 7 днів на тиждень, 12 годин на добу (протокол № 986).
Згідно з розрахунком вартості електроенергії, спожитої без обліку (договору) (Акт 1), за період з 30.11.2018 по 29.05.2019 (за 6 місяців) споживач спожив без обліку електроенергію на суму 33516,70 грн.
08.07.2019 відбулось засідання комісії, на якому прийнято рішення провести нарахування за Актом 2, згідно п. 2.9 та за формулою 2.7 Методики, виходячи з потужності 4,95 кВт та режимом роботи струмоприймачів 7 днів на тиждень, 12 годин на добу (протокол № 1066).
Згідно з розрахунком вартості електроенергії, спожитої без обліку (договору) (Акту 2), за період з 30.05.2019 по 24.06.2019 (від дати попереднього акту порушення №00487 від 29.05.2019) споживач спожив без обліку електроенергію на суму 3424,33 грн.
Відповідно до п. 8.2.7. ПРРЕЕ споживач зобов`язаний оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Вищезазначені протоколи, розрахунки вартості електроенергії спожитої без обліку по актами та рахунки на оплату отримані керівником відповідача Козаченком Ю.В.
Після звернення позивача з цим позовом до суду, відповідач не сплатив 36941,03 грн.
Згідно з нормами ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Факт наявності боргу у відповідача перед позивачем у сумі 36941,03 грн. належним чином доведений, документально підтверджений та відповідачем не спростований.
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Приймаючи рішення, суд зобов`язаний керуватись наданими сторонами доказами.
Позивач належним чином довів порушення його прав зі сторони відповідача.
Обставини, на які посилається позивач як на підставу своїх вимог, належним чином доведені і відповідачем не спростовані, а тому позовні вимоги позивача до останнього підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 248 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити повністю позов приватного акціонерного товариства ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ до приватного підприємства ЕВРОПА .
Стягнути з приватного підприємства ЕВРОПА (вул. В. Житомирська, 6, м. Київ, 01025, код 30306672) на користь приватного акціонерного товариства ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ (вул. Новокостянтинівська, 20, м. Київ, 04080, код 41946011) 36941,03 грн. боргу, 1921,00 грн. судового збору.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана в порядку, передбаченому підпунктом 17.5 пункту 17 розділу XI Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України .
Суддя С. А. Ковтун
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2020 |
Оприлюднено | 10.02.2020 |
Номер документу | 87419111 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ковтун С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні