Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" лютого 2020 р. м. Рівне Справа № 918/859/19
Господарський суд Рівненської області у складі: суддя Романюк Р.В.,
за участю секретаря судового засідання Стафійчук К.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Христина"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Папірінвест"
про стягнення коштів
За участю представників сторін:
від позивача: представник не з`явився;
від відповідача: представник не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Христина" (далі - Позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Папірінвест" (далі - Відповідач) в якій просить стягнути заборгованість за Договором поставки у розмірі 4 000,00 грн.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Позовні вимоги Позивач обґрунтовує тим, що 06.03.2018 року між ТОВ "Христина" та ТОВ "Папірінвест" укладено Договір поставки вторинної сировини № 06/03/18, відповідно до умов якого продавець зобов`язується поставляти такі види відходів як вторинна сировина: макулатура (далі - товар), а покупець зобов`язується купувати і оплачувати товар на умовах, передбачених даним договором. Позивач зазначає, що продавець поставив покупцеві товар, вартість якого покупцем сплачено частково, останній платіж здійснено 24.07.2019 р. Станом на момент звернення з позовною заявою основний борг покупця перед постачальником за договором складає 4 000,00 грн.
Відповідач відзиву у строки і порядку, визначені ухвалою суду від 17.12.2019 року, не надав, а відтак розгляд справи здійснюється за наявними матеріалами.
Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 05.12.2019 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Христина" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Папірінвест" про стягнення коштів, залишено без руху. Надано Товариству з обмеженою відповідальністю "Христина" 10-денний строк з дня отримання даної ухвали через відділ канцелярії та документального забезпечення Господарського суду Рівненської області подати суду докази усунення недоліків позовної заяви шляхом зазначення в прохальній частині позовної заяви ціни позову та подати суду докази відправлення копії позовної заяви і доданих до неї документів Відповідачу - Товариству з обмеженою відповідальністю "Папірінвест" (34634, Рівненська обл., Березнівський район, с. Моквин, вул. Чапаєва, 3).
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 17.12.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено розгляд справи на "09" січня 2020 р.
Ухвалою суду від 09.01.2020 року відкладено розгляд справи на "12" лютого 2020 р. об 10:00 год.
Ухвалою господарського суду від 15.01.2020 року виправлено описку, допущену при виготовленні ухвали Господарського суду Рівненської області від 09.01.2020 року у справі № 918/859/19, а саме у пункті 1 резолютивної частини ухвали замість "Відкласти розгляд справи на "12" лютого 2020 р. об 10:00 год." вважати вірним "Відкласти розгляд справи на "05" лютого 2020 р. об 12:00 год.".
Представник позивача в судове засідання 05.02.2020 року не з`явився, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 33013 1053577 0, яке наявне в матеріалах справи.
Разом з тим, до суду від позивача надійшло клопотання, відповідно до якого останній позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить суд задольнити позов та проводити розгляд за відсутності позивача - ТОВ "Христина".
Представник відповідача в судове засідання 05.02.2020 року не з`явився, явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 33013 1053578 9, яке наявне в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Оскільки Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Крім того, суд зазначає, що статтею 42 ГПК України визначено права та обов`язки учасників судового процесу, зокрема учасники справи зобов`язані: виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Частиною 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" визначено, що усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень (далі - Реєстр) - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
З огляду на вказане учасники справи не були позбавлені права та можливості ознайомитись з ухвалами у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Згідно з ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
За таких обставин, враховуючи, що неявка представника Позивача та Відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об`єктивному розгляду всіх обставин справи, відтак, керуючись статтею 202 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
06.03.2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Папірінвест" (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Христина" (Продавець) укладено Договір № 06/03/18 поставки вторинної сировини (далі - Договір), за умовами якого, продавець зобов`язується поставляти такі види відходів як вторинна сировина: макулатура (далі по тексту - товар), а покупець зобов`язується купувати і оплачувати товар на умовах, передбачених даним договором (п. 1.1. Договору).
Відповідно до п. 2.1. Договору найменування, кількість та одиниця виміру товару визначається за згодою сторін, і відображаються в накладних і податкових накладних, які після підписання уповноваженими представниками обох сторін, стають невід`ємною частиною цього договору.
Згідно з п. 3.4. Договору фактом отримання товару є підписані сторонами накладні на дату розвантаження товару на складі покупця.
Ціна на товар встановлюється в національній валюті України. Ціна за один кілограм товару становить: макулатура - 4,65 грн, без ПДВ. Покупець перераховує грошові кошти за отриманий товар на поточний рахунок продавця протягом 7 (семи) банківських днів з моменту підписання накладних на товар. Загальна вартість даного договору визначається шляхом підсумку вартості поставленого товару за цим договором відповідно до підписаних сторонами накладних (п. п. 4.1., 4.2., 4.4. та 4.5. Договору).
Пунктом 7.1. Договору сторони погодили, що даний договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до "31" грудня 2018 року. В частині взаєморозрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за даним договором.
Вказаний Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплено відбитками печаток останніх.
На виконання умов Договору № 06/03/18 поставки вторинної сировини від 06.03.2018 року Позивач поставив Відповідачу товар (макулатуру МС-5 Б-3) на загальну суму 192 570,00 грн, що підтверджується підписаними та скріплені печаткою сторін видатковими накладними: № 0908/8 від 09.08.2018 р. на суму 88 620,00 грн та № 1008/1 від 10.08.2018 р. на суму 103 950,00 грн.
Про належне виконання Позивачем своїх зобов`язань за договором також свідчить відсутність з боку Відповідача письмових претензій та повідомлень про порушення Продавцем умов договору.
Разом з тим, в порушення умов Договору Відповідач частково сплатив Позивачу за поставлений товар. Відтак станом на дату розгляду справи, заборгованість Відповідача перед Позивачем становить 4 000,00 грн.
Доказів сплати Позивачу Відповідачем заборгованості за переданий товар відповідно до Договору № 06/03/18 поставки вторинної сировини від 06.03.2018 року в сумі 4000,00 грн станом на дату розгляду суду не подано.
За таких обставин, враховуючи, що факт поставки Позивачем товару на виконання умов Договору № 06/03/18 поставки вторинної сировини від 06.03.2018 року підтверджується зібраними у справі матеріалами, строк оплати за який настав, то за відсутності доказів сплати його повної вартості, позовні вимоги про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Папірінвест" 4 000,00 грн заборгованості судом визнаються обґрунтованими.
Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.
Між сторонами у справі виникли цивільно-правові відносини з поставки товару на підставі укладеного Договору в силу статті 11 Цивільного кодексу України, судом враховано законодавство що встановлює та регулює договірні зобов`язання, які виникають на підставі договору поставки.
Згідно з ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Частиною 1 ст. 179 ГК України визначено, що майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.
За змістом ч. 1 ст. 509 ЦК України та ч. 1 ст. 173 ГК України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 712 Цивільного кодексу України, положення якої кореспондуються з приписами ч. 1 ст. 265 Господарського кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 ЦК України)
Згідно ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до п. 1 ст. 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Положеннями ст. 525, ч. 1 ст. 526 ЦК України, ст. 193 ГК України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно з ч. 1 ст. 627 ЦК України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ч. 2 ст. 218 ГК України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов`язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов`язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Висновки суду за результатами вирішення спору.
За результатами з`ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст.ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та про стягнення з відповідача на користь позивача 4 000,00 грн відповідно до Договору поставки вторинної сировини № 06/03/18 від 06.03.2018 року.
Розподіл судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на зазначене, враховуючи, що позов визнано обґрунтованим судом в повному обсязі, судові витрати у справі по сплаті судового збору у розмірі 1 921,00 грн покладаються на відповідача у справі.
Суд зазначає, що відповідно до частин 4 та 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 129, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Папірінвест" (34634, Рівненська обл., Березнівський район, с. Моквин, вул. Чапаєва, 3, код ЄДРПОУ 38012709) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Христина" (47501, Тернопільська обл., м. Бережани, вул. Замость, 4, код ЄДРПОУ 14049168) 4 000,00 грн (чотири тисячі гривень 00 коп) заборгованості згідно Договору поставки вторинної сировини № 06/03/18 від 06.03.2018 року та 1 921,00 грн (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну гривню 00 коп) витрат по сплаті судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Позивач (стягувач): Товариство з обмеженою відповідальністю "Христина" (47501, Тернопільська обл., м. Бережани, вул. Замость, 4, код ЄДРПОУ 14049168).
Відповідач (боржник): Товариство з обмеженою відповідальністю "Папірінвест" (34634, Рівненська обл., Березнівський район, с. Моквин, вул. Чапаєва, 3, код ЄДРПОУ 38012709).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно - західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення або безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано 06 лютого 2020 року.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Романюк Р.В.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2020 |
Оприлюднено | 10.02.2020 |
Номер документу | 87422173 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Романюк Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні