Рішення
від 31.07.2007 по справі 4/247-07-6311
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

4/247-07-6311

          

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"31" липня 2007 р.Справа  № 4/247-07-6311

За позовом   Акціонерне товариство "Машинобудівне виробниче об'єднання "ОРІОН";  

    

   

до відповідача   Товариство з додатковою відповідальністю "Одеська реєстраційна компанія"  

 3-тя особа відповідача: Закрите акціонерне товариство " Акціонерна фінансова компанія " Систама";  

про зобов'язання до вчинення певних дій  

Суддя  

Представники:

Від позивача: Єпіхіна Ю.О. по довіреності;  

Від відповідача: Міщенко  Д.Л.  по довіреності;

Від 3-ї особи: не з"явився;

СУТЬ СПОРУ:  позивач –Акціонерне товариство «Машинобудівне виробниче об'єднання «Оріон»(далі – АТ «МВО «Оріон») звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою про визнання незаконними дій Товариства з додатковою відповідальністю «Одеська реєстраційна компанія»щодо ведення реєстру  власників іменних цінних паперів Акціонерного товариства  «Машинобудівне виробниче об'єднання  «Оріон»та визнання недійсним внесення ТДВ «Одеська реєстраційна компанія»у систему реєстру власників іменних цінних паперів Акціонерного товариства  «Машинобудівне виробниче об'єднання  «Оріон»записів про перехід прав власності на іменні цінні папери АТ «МВО «Оріон», здійснених до отримання  АТ «МВО «Оріон»сертифікатів цінних паперів, а саме до 24 листопада 2004 року.

Відповідач товариство з додатковою відповідальністю «Одеська реєстраційна компанія»(далі –ТДВ «ОРК») надав відзив на позовну заяву в якому вимоги позивача не визнає та просить суд відхилити вимоги позивача з підстав, викладених у вказаному відзиві, зокрема, що відмова ТДВ «Одеська реєстраційна компанія»у внесенні змін у систему реєстру на підставі договорів купівлі-продажу за відсутністю сетрифіката акцій за вищезазначеними обставинами призвела б до прямого порушення права власності акціонера.

Представники ретьої особи, що не заявляє вимог на предмет спору - закрите акціонерне товариство „Акціонерна фінансова компанія „Система”  - в судове засідання не зявились, відзиву на позов не надали, хоча повідомлені про час та місце судового засідання у встановленому законодавством порядку.

                                  Розглядом матеріалів справи, встановлено:

З 26.10.2001 року по 04.11.2004 року ТДВ «ОРК»здійснював ведення реєстру власників іменних цінних паперів АТ «МВО «Оріон».

При веденні реєстру власників іменних цінних паперів АТ «МВО «Оріон»ТДВ «ОРК»були допущені низка правопорушень чинного в Україні законодавства щодо ведення реєстру та внесення в нього змін, а саме:

ТДВ «ОРК»були внесені зміни до реєстру власників іменних цінних паперів АТ «МВО «Оріон»за відсутністю повного пакету необхідних для цього документів.

Так, відповідно до пункту 7.1.Рішення Держаної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 60 «Про впорядкування діяльності з ведення реєстрів власників іменних цінних паперів»(далі –Положення) всі зміни до системи реєстру або надання інформації про її стан реєстроутримувач здійснює на підставі письмових розпоряджень або запитів від імені осіб, які мають на це право. Крім письмового розпорядження (запиту) реєстроутримувачу повинні бути подані інші документи, визначені в окремих пунктах цього розділу, які необхідні для здійснення окремих операцій в системі реєстру.

Пункт 7.16. Положення встановлює, що внесення у систему реєстру записів про перехід права власності на іменні цінні папери за наслідками цивільно-правових угод здійснюється реєстроутримувачем на підставі подання таких документів:

- передавального розпорядження, складеного від імені зареєстрованої особи (залишається у реєстроутримувача);

- сертифіката цінних паперів власника, який передає цінні папери (при документарній формі випуску цінних паперів) (погашається та залишається у реєстроутримувача);

- оригіналу або нотаріально засвідченої копії цивільно-правової угоди, яка підтверджує перехід права власності на цінні папери (залишається у реєстроутримувача);

- у разі укладання угоди або подання документів до реєстроутримувача за участю третіх осіб, оригіналів або копій документів, засвідчених у порядку, визначеному законодавством, які підтверджують правомірність участі та повноваження третіх осіб щодо внесення відповідних змін до системи реєстру від імені зареєстрованої особи.

Так, частиною 2 абзацу 4 пунктом 7.16 Положення встановлено, якщо уповноваженою особою власника виступає ліцензований торговець цінними паперами, може використовуватися договір-доручення або договір на комісійну діяльність з цінними паперами, в яких визначено повноваження на оформлення в реєстрі змін за наслідками угод з цінними паперами. При цьому він подає реєстроутримувачу оригінал або нотаріально засвідчену копію дозволу на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів. У разі, якщо в договорі між ліцензованим торговцем цінними паперами та власником рахунку не вказано конкретний випуск та кількість цінних паперів, у відношенні яких торговцю надаються повноваження проводити операції з цінними паперами власника, для здійснення переоформлення прав власності торговець повинен надати реєстроутримувачу копію доручення (розпорядження) торговцю від власника на продаж або придбання цінних паперів конкретного випуску та кількості.

Порядок роботи з вказаними пункті 7.16. Положення документами визначено в п. 7.8 Положення. Згідно ж абзацу 1 пункту 7.8. Положення якщо пакетом документів вимагається переведення цінних паперів від однієї особи до іншої, які в жодному з наведених документів (крім передавального розпорядження) не вступали в прямі цивільно-правові стосунки, в зазначений пакет документів повинні бути включені всі документи, необхідні для визначення участі в цій справі третіх осіб, та підтвердження правомірності переходу цінних паперів між двома вказаними особами в системі реєстру (договори комісії, брокерські контракти, доручення, довіреності тощо).

Відповідно до абзацу 3 пункту 7.8. Положення всі вищевказані документи, якими визначена участь третіх осіб тільки (виключно) у відношенні операції, здійснення якої вимагається в системі реєстру, залишаються у реєстроутримувача у вигляді оригіналів або нотаріально посвідчених копій, або легалізованих копій, якщо вимогами чинного законодавства визначена необхідність їх легалізації.

Відповідно до пункту 7.17. Положення внесення змін у систему реєстру записів про перехід права власності на іменні цінні папери за наслідком успадкування здійснюється реєстроутримувачем на підставі подання таких документів:

-          оригіналу або нотаріально засвідченої копії свідоцтва про право на спадщину (передається реєстроутримувачу);

-          сертифіката цінних паперів(при документарній формі випуску цінних паперів) (передається реєстроутримувачу).

Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, останній вносив зміни до системи реєстру власників іменних цінних паперів позивача без сертифікатів.

При цьому, згідно абзацу 4 частини 1 статті 5 Закону України „Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" сертифікат є підтвердженням  права  власності на цінні папери.

Судом не приймаються до уваги твердження відповідача, що законом не встановлено, що сертифікат є єдиним підтвержденням права власності на акції.

Так, відповідно до ст. 1 Закону України „Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" підтвердженням права власності на цінні папери є  сертифікат, а в разі знерухомлення цінних паперів чи їх емісії в бездокументарній формі - виписка з рахунку у цінних паперах, яку зберігач зобов'язаний надавати власнику цінних паперів. Форма випуску акцій АТ «МВО «Оріон»- документарна, про що вказано в п. 6.1. Статуту товариства,  тому єдиним підтвердження права власності акціонера на акції АТ „МВО „Оріон” є сертифікат.

На підставі матеріалів справи ( в тому числі листа ДКЦПФР) судом встановлено, що в порушення вимог 7.16 Положення , Товариством з додатковою відповідальністю «Одеська реєстраційна компанія» здійснені переходи права власності на акції АТ «МВО «Оріон»за участю ліцензованого торговця цінними паперами, за відсутністю оригіналу або копії дозволу (ліцензії) на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів та за відсутністю оригіналу або копії документів, засвідчених у порядку, визначеному законодавством, які підтверджують правомірність участі та повноваження третіх осіб щодо внесення відповідних змін до системи реєстру.

До того ж, сертифікат цінних паперів АТ «МВО «Оріон»власника, який передає цінні папери, до пакетів документів, на підставі яких ТДВ «Одеська реєстраційна компанія»внесені зміни у систему реєстру АТ «МВО «Оріон», включений не був.

Згідно пункту 7.2. Положення у разі звернення до реєстроутримувача будь-якої особи він аналізує пакет прийнятих документів на достатність підстав для виконання дій, що вимагаються, а  у разі недостатності підстав направляє особі, яка звернулася, у термін, встановлений цим Положенням, мотивовану відмову у письмовому вигляді, яка містить визначення причин відмови.

Однією з підстав для відмови щодо внесення змін до системи реєстру відповідно до приписів пункту  7.13. Положення  є  відсутність документів, що визначені цим Положенням як необхідні для внесення змін до системи реєстру.

З огляду на вищевикладене суд доходить висновку, що  до подачі реєстроутримувачу власниками іменних цінних паперів АТ «МВО «Оріон»сертифікатів іменних цінних паперві,  оригіналу або копії дозволу (ліцензії) на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів та оригіналу або копії документів, засвідчених у порядку, визначеному законодавством, які підтверджують правомірність участі та повноваження третіх осіб ТДВ «Одеська реєстраційна компанія»не мало права вчиняти дії  щодо внесення змін до системи реєстру АТ «МВО «Оріон».

При веденні систему реєстру АТ «МВО «Оріон»ТДВ «Одеська реєстраційна компанія»було допущене також порушення вимог пункту 7.12. Положення, згідно якого для випусків іменних цінних паперів у документарній формі емітент та реєстратор повинні забезпечити наявність бланків сертифікатів іменних цінних паперів або бланків тимчасових свідоцтв у кількості, достатній для своєчасного оформлення цих документів. Відповідно до статуту АТ «МВО «Оріон»форма випуску цінних паперів АТ «МВО «Оріон» - документарна. Судом встановлено, що сертифікати власникам акцій АТ «МВО «Оріон»почали надаватися лише з 24 листопада 2004 року.

Суд звертає увагу на те, що ТДВ «Одеська реєстраційна компанія» порушено й порядок відкриття особових рахунків власників.

Так, пункт 3.4.2. Положення встановлює, що для кожного виду та категорії іменних цінних паперів, а також для кожного факту блокування або обтяження частини цінних паперів певного випуску та категорії зобов'язаннями, має бути забезпечено відокремлений облік цінних паперів. При цьому на особовому рахунку по кожному випуску (категорії) цінних паперів вказується: якщо на особовому рахунку обліковуються іменні цінні папери документарної форми випуску, до складу особового рахунка окремо по кожному випуску (категорії) має включатись перелік сертифікатів іменних цінних паперів, оформлених на ім'я зареєстрованої особи. Для кожного сертифіката, що оформлявся на ім'я зареєстрованої особи, вказуються:

- номер сертифіката;

- дата оформлення сертифіката;

- кількість та загальна номінальна вартість іменних цінних паперів, права на які засвідчуються сертифікатом;

- підстава для видачі сертифіката (первинне розміщення цінних паперів, перехід прав власності, видача на заміну погашеного тощо) з посиланням на відповідні документи;

- номер та дата запису про видачу сертифіката в журналі обліку виданих, погашених та втрачених сертифікатів іменних цінних паперів;

- підстава для погашення сертифіката (перехід прав власності, втрата або пошкодження тощо) з посиланням на відповідні документи; 

- дата та номер запису про погашення сертифіката в журналі обліку виданих, погашених та втрачених сертифікатів іменних цінних паперів.

З огляду на відсутність в акцонерів сертифікатів власників імених цінних паперів АТ «МВО «Оріон»в період до 24.11.2004 року, суд дійшов висновку, що  реєстроутримувач не мав змоги належним чином відкрити та вести особовий рахунок.

Судом не приймаються до уваги твердження відповідача щодо правомочності власників цінних паперів АТ «МВО «Оріон»на відчудження належних їм акцій, адже в даному судовому процесі таке питання не розглядається. Предметом спору по цій справі є неправомірне внесення записів реєстратором до системи реєстру..

Враховуючи, що ведення реєстру власників імених цінних паперів АТ «МВО «Оріон»реєстратором ТДВ «Одеська реєстраційна компанія»здійснено з порушенням вимог чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню

На підставі вищевикладеного та керуючись ст..ст.44,49,п.4 ст.80,  82-85 ГПК України, суд –

ВИРІШИВ:

                                                      

1.          Визнати незаконними дії Товариства з додатковою відповідальністю «Одеська реєстраційна компанія»щодо ведення реєстру  власників іменних цінних паперів Акціонерного товариства  «Машинобудівне виробниче об'єднання  «Оріон».

2.          Визнати недійсним внесення Товариством з додатковою відповідальністю «Одеська реєстраційна компанія»у систему реєстру власників іменних цінних паперів Акціонерного товариства  «Машинобудівне виробниче об'єднання  «Оріон»записів про перехід прав власності на іменні цінні папери АТ «МВО «Оріон», здійснених до отримання  АТ «МВО «Оріон»сертифікатів цінних паперів, а саме до 24 листопада 2004 року.

3.          Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Одеська реєстраційна компанія" (65028, м. одеса, вул. Б.Хмельницького, б. 24, код ЄДРПОУ 20959414, р/р  26002301536021 в Відділенні № 1 «Іллічівське»ПІБ м. одеси, МФО 328135) на користь Акціонерного товариства «Машинобудівне виробниче об'єднання «Оріон»( 65098, м. одеса, вул. Ак. Гаркавого, 6, код ЄДРПОУ 14309913, р/р 26004301535031 в БВ № 1 «Іллічівське»ЦВ ПІБ м. Одеси МФО 328135) 85 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

             Суддя                                                                                        

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення31.07.2007
Оприлюднено30.08.2007
Номер документу874239
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —4/247-07-6311

Ухвала від 29.10.2010

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Сидоренко М.В.

Ухвала від 04.09.2007

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Сидоренко М.В.

Рішення від 31.07.2007

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні