ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
07.02.2020Справа № 910/16911/19
Господарський суд міста Києва у складі судді Гулевець О.В. розглянувши матеріали господарської справи у спрощеному позовному провадженні без проведення судового засідання
за позовом Акціонерного товариства "Київгаз"
до Комунального підприємства "Вітряні гори Подільського району міста Києва"
про стягнення 255644,14 грн
Без повідомлення (виклику) учасників справи
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Акціонерне товариство "Київгаз" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Комунального підприємства "Вітряні гори Подільського району міста Києва" заборгованості у сумі 255644,14 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у відповідача заборгованості за договором на постачання природного газу №3.11704.7 від 01.10.2009. Безспірність вказаної заборгованості підтверджується рішенням Господарського суду міста Києва від 10.05.2019 зі справи №910/2742/19, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 01.07.2019, яким зобов`язано відповідача включити грошові вимоги відповідача до передавального акта. Оскільки, відповідач не є припиненим, приєднання його до іншої юридичної організації є не завершеним, - передавальний акт щодо відповідача не затверджений та відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не внесені, позивач стверджує, що заборгованість підлягає стягненню з Комунального підприємства "Вітряні гори Подільського району міста Києва".
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 910/16911/19, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (без проведення судового засідання).
У відповідності до ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Частинною третьою статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
18.12.2019 через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначає, що згідно із чинним законодавством комісія з реорганізації наділена лише повноваженнями для включення або відмови у включенні до передавального акту суми заборгованості відповідного кредитора. Комунальне підприємство "Вітряні гори Подільського району міста Києва" попередньо виконало кредиторські вимоги позивача шляхом включення їх до передавального акту підприємства у загальному розмірі 255 644,14 грн, що підтверджується протоколом засідання комісії з реорганізації від 30 травня 2019 року № 10/1 А. Окрім того, відповідач зазначає, що КП "Вітряні гори Подільського району міста Києва" господарську діяльність не здійснює та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про те, що від 30.08.2018 підприємство знаходиться в стані припинення. Враховуючи зазначене, відповідач проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
24.12.2019 через канцелярію суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якому відповідач зазначив, що перебування відповідача у стані припинення у зв`язку з його реорганізацією шляхом приєднання до іншої юридичної особи не означає, що зобов`язання цього відповідача припинилися. Оскільки, зобов`язання відповідача наразі існують, то позивач як кредитор вправі вимагати від відповідача в особі комісії з його припинення виконання цих зобов`язань на будь - якій стадії процедури припинення юридичної особи.
Згідно із частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
01.10.2009 між Відкритим акціонерним товариством "Київгаз" (постачальник) та Комунальним підприємством "Вітряні Гори Подільського району міста Києва" (управитель) укладено договір №3.1.704.7 про умови поставки газу управителям для побутових потреб (надалі - договір), відповідно до умов якого управитель зобов`язується забезпечити виконання комплексу робіт по газопостачанню в інтересах мешканців будинків та здійснювати транспортування (доставку) природного газу у відповідності до дислокації об`єктів (додаток №1) для комунально-побутового споживання (в редакції Протоколу розбіжностей).
Відповідно до п. 3.2. договору сторони погодили, що постачальником до 27-го числа звітного місяця складається та надсилається управителю зведений акт обсягів переданого управителю газу для побутових потреб у двох примірниках, по одному для кожної із сторін, в якому відображається загальна вартість поставленого управителю газу з урахуванням всіх пільг та субсидій мешканців та показників побудинкових та поквартирних лічильників.
Протягом 5-ти робочих днів з дня отримання акту управитель розглядає, підписує його та повертає один примірник постачальнику, і він є основою для проведення розрахунків з постачальником (п.3.3. договору).
Відповідно до п.5.2 договору, якщо управитель користується послугами ГІОЦ КМДА з розщеплення платежів щомісячно до 10 числа наступного за звітним місяця управитель зобов`язується забезпечувати збір та надходження до транзитного рахунку ГІОЦ грошових коштів мешканців за діючими тарифами по єдиних розрахункових документах платників комунальних послуг.
Згідно із п.5.3 договору, якщо управитель не користується послугами ГІОЦ КМДА з розщеплення платежів, управитель зобов`язується щомісячно до 10 числа наступного за звітним місяця забезпечувати збір коштів та перераховувати їх на рахунок постачальника як вартість газу, спожитого мешканцями.
За змістом п.5.4 договору суми коштів, які надійшли від уповноважених установ та організацій по відшкодуванню втрат за надання пільг та субсидій з оплати природного газу управитель зобов`язується перераховувати постачальнику протягом 3-х банківських днів з дня отримання.
На виконання умов договору за період з грудня 2014 року по лютий 2015 року позивачем було поставлено, а відповідачем прийнято природний газ на загальну суму 288728,37 грн, актом №УК000062450 передачі-приймання природного газу від 31.12.2014, актом №УК000000416 передачі-приймання природного газу від 31.01.2015 та актом №УК000008228 передачі-приймання природного газу від 28.02.2015.
Відповідач здійснив часткову оплату заборгованості у розмірі 33084,23 грн. За розрахунком позивача сума боргу КП "Вітряні гори Подільського району міста Києва" за договором №3.1.704.7 про умови поставки газу управителям для побутових потреб від 01.10.2009 становить 255644,14 грн.
Рішенням Київської міської ради від 23.05.2018 №838/4902 "Про реорганізацію комунальних підприємств шляхом приєднання" вирішено реорганізувати Комунальне підприємство "Вітряні Гори Подільського району міста Києва" шляхом його приєднання до Комунального підприємства "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району"; встановлено, що Комунальне підприємство "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" є правонаступником всіх прав та обов`язків Комунального підприємства "Вітряні Гори Подільського району міста Києва".
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Комунальне підприємство "Вітряні Гори Подільського району міста Києва" перебуває в стані припинення з 30.08.2018; відомості про строк для заявлення кредиторами своїх вимог - 31.10.2018.
У зв`язку з наведеним позивач у березні 2019 року звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом про зобов`язання КП "Вітряні Гори Подільського району міста Києва" включити грошові вимоги до передавального акта.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 10.05.2019 зі справи №910/2742/19, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 01.07.2019, позов задоволено повністю; зобов`язано Комунальне підприємство "Вітряні Гори Подільського району міста Києва" в особі голови комісії з реорганізації Копашинської Світлани Василівни включити грошові вимоги Публічного акціонерного товариства "Київгаз" у сумі 255644,14 грн до передавального акту.
З огляду на те, що відповідач не є припиненим, приєднання його до іншої юридичної організації є не завершеним, - передавальний акт щодо відповідача не затверджений та відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не внесені, позивач звернувся до суду із позовом про стягнення з Комунального підприємства"Вітряні гори Подільського району міста Києва" заборгованості за договором №3.1.704.7 про умови поставки газу управителям для побутових потреб від 01.10.2009 у сумі 255644,14 грн.
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінюючи надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.
Частинами першою і п`ятою статті 104 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до частини третьої статті 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
Зі змісту норм статей 104, 105, 110 Цивільного кодексу України ліквідація є такою формою припинення юридичної особи за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами у передбачених ними випадках, у результаті якої вона припиняє свою діяльність (справи і майно) без правонаступництва, тобто без переходу прав та обов`язків до інших осіб. Іншою формою припинення юридичної особи є передача всього свого майна, прав та обов`язків іншим юридичним особам-правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу чи перетворення (статті 104 - 109 ЦК України).
У розумінні зазначених норм закону приєднання - це така форма реорганізації, при якій одна юридична особа включається до складу іншої юридичної особи, що продовжує існувати й далі, але в більшому масштабі. Приєднувана ж організація припиняє свою діяльність як самостійна юридична особа. У разі приєднання на підставі передавального (а не ліквідаційного) акта орган, який здійснює державну реєстрацію юридичної особи, виключає юридичну особу, яка припинила діяльність, з державного реєстру. Юридична особа-правонаступник, до якої внаслідок приєднання перейшли майно, права та обов`язки припиненої юридичної особи, несе відповідальність за її зобов`язаннями в повному обсязі (правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 11.07.2012 у справі № 6-65цс12).
У відповідності до ч. 1 ст. 107 Цивільного кодексу України кредитор може вимагати від юридичної особи, що припиняється, виконання зобов`язань якої не забезпечено, припинення або дострокового виконання зобов`язання, або забезпечення виконання зобов`язання, крім випадків, передбачених законом.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 10.05.2019 зі справи №910/2742/19, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 01.07.2019, позов задоволено повністю; зобов`язано Комунальне підприємство "Вітряні Гори Подільського району міста Києва" в особі голови комісії з реорганізації Копашинської Світлани Василівни включити грошові вимоги Публічного акціонерного товариства "Київгаз" у сумі 255644,14 грн до передавального акту.
Рішенням суду зі справи №910/2742/19 встановлено, що у зв`язку з неналежним виконанням КП "Вітряні Гори Подільського району міста Києва" своїх зобов`язань за договором №3.1.704.7 про умови поставки газу управителям для побутових потреб від 01.10.2009 в частині оплати поставленого позивачем природного газу у КП "Вітряні Гори Подільського району міста Києва" виникла заборгованість, яка становить 255644,14 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Наявність у Комунального підприємства "Вітряні Гори Подільського району міста Києва" заборгованості за договором №3.1.704.7 про умови поставки газу управителям для побутових потреб від 01.10.2009 у сумі 255644,14 грн є встановлено обставиною, а тому в межах розгляду даної справи доказуванню не підлягає.
На виконання рішення Господарського суду міста Києва від 10.05.2019 зі справи №910/2742/19 Комунальне підприємство "Вітряні гори Подільського району міста Києва" комісією з реорганізації КП "Вітряні Гори Подільського району міста Києва" прийнято рішення включення кредиторських вимог позивача у загальні сумі 255644,14 грн до передавального акту підприємства після завершення формування реєстру кредиторських вимог (протокол засідання комісії з реорганізації № 10/1 А від 30 травня 2019 року).
Частиною другою статті 107 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами.
Згідно із ч. 3 ст. 107 Цивільного кодексу України передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.
Частиною восьмою статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Відповідно до статті 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Згідно із статтею 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Підстави припинення зобов`язань визначені у статях 599 - 601, 604 - 609 ЦК України (припинення зобов`язання виконанням, припинення зобов`язання переданням відступного, припинення зобов`язання зарахуванням, припинення зобов`язання за домовленістю сторін, припинення зобов`язання прощенням боргу, припинення зобов`язання поєднанням боржника і кредитора в одній особі, припинення зобов`язання неможливістю його виконання, припинення зобов`язання смертю фізичної особи, припинення зобов`язання ліквідацією юридичної особи).
Серед підстав припинення зобов`язання відсутня така підстава для припинення зобов`язання як реорганізація юридичної особи шляхом приєднання.
У постанові Верховного Суду від 20.11.2018 по справі № 925/1143/17, в якій кредитор (позивач у справі) заявив свої кредиторські вимоги до боржника, який реорганізувався, після пропуску строку на заявлення кредиторських вимог та після складення комісією з реорганізації передавального акту, Верховним Судом вказано, що перебування боржника в стані припинення не припинило зобов`язання, у зв`язку з чим в силу статті 107 Цивільного кодексу України кредитор вправі вимагати від відповідача в особі комісії з припинення як виконання зобов`язання так і включення кредиторських вимог за такими зобов`язаннями до передавального акту.
З урахуванням наведеного включення кредиторських вимог позивача за договором №3.1.704.7 про умови поставки газу управителям для побутових потреб від 01.10.2009 у сумі 255644,14 грн до передавального акту не позбавляє права позивача вимагати від відповідача виконання таких зобов`язань.
За таких обставин суд вважає безпідставними посилання відповідача на необґрунтованість вимог позивача про стягнення заборгованості, у зв`язку із включенням кредиторських вимог позивача х до передавального акту підприємства.
Враховуючи вище викладене, оскільки відповідач не є припиненим, передавальний акт не підписаний, наявність у відповідача перед позивачем заборгованості у сумі 255644,14 грн підтверджена рішенням у справі №910/2742/19, то суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог про стягнення з Комунального підприємства "Вітряні гори Подільського району міста Києва" заборгованості у сумі 255644,14 грн договором №3.1.704.7 про умови поставки газу управителям для побутових потреб від 01.10.2009.
У відповідності до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Приписами ст. ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із ст. ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищевикладене, повно і всебічно з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог Акціонерного товариства "Київгаз" до Комунального підприємства "Вітряні гори Подільського району міста Києва" про стягнення 255644,14 грн.
Судовий збір за розгляд справи відповідно до ст. 129 ГПК України покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 73-74, 76-79, 86, 129, 233, 237-238, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства "Вітряні гори Подільського району міста Києва" (04123, м. Київ, вул. Межова, буд. 25; ідентифікаційний код 35669376) на користь Акціонерного товариства "Київгаз" (01103, м. Київ, вулиця М.Бойчука, будинок 4Б; ідентифікаційний код 03346331) суму основного боргу у розмірі 255644,14 грн та судовий збір у розмірі 3834,66 грн.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Дата складення повного тексту рішення: 07.02.2020.
Суддя О.В. Гулевець
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2020 |
Оприлюднено | 10.02.2020 |
Номер документу | 87425985 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Гулевець О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні