Справа № 278/3292/19
Провадження №2/278/367/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2020 року Житомирський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді - Зубчук І.В.
секретаря с/з - Талавєр Т.Ю.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м.Житомирі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до територіальної громади в особі Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, третьої особи ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
Короткий зміст позовних вимог.
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина у вигляді двох земельних ділянках площею 1,0484 га., кадастровий номер 1822080600:01:000:0040, яка розташована на території Буківської сільської ради Житомирського району Житомирської області та площею 0,0949 га., кадастровий номер 1822080600:01:000:0239, яка розташована на території Буківської сільської ради Житомирського району Житомирської області.
В шестимісячний термін позивач не звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, оскільки заповіт після померлої матері був вчинено на користь ОСОБА_2 , яка не прийняла спадщину протягом шестимісячного терміну, а тому право на спадщину виник у позивача, яка пропустила строк прийняття спадщини, оскільки має похилий вік і дізналася про наявність спадщини після спливу строку для прийняття спадщини.
Доводи учасників справи.
Позивач позов підтримала з підстав зазначених в ньому та просила його задовольнити.
Представник відповідача Тетерівської сільської ради Житомирського району та третя особа подали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутність, позов визнали.
В зв`язку з неявкою в судове засідання сторін розгляд справи проводиться відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України.
Згідно ч.ч.3, 4 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем; ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статями 206, 207 цього Кодексу.
Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року №2 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції судам роз`яснено, що у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Зміст фактичних обставин справи.
З огляду на зазначене суд не вбачає перешкод у судовому розгляді справи.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Буки Житомирського району у віці 91 рік померла ОСОБА_3 , про що в Книзі реєстрації смертей зроблено відповідний актовий запис за №11 (а.с.3), яка зробила заповідальне розпорядження та все своє майно заповіла ОСОБА_4 (а.с.6).
Позивач ОСОБА_1 є дочкою померлої та спадкоємцем за законом (ст.1265 ЦК України) (а.с.8-9).
Постановою приватного нотаріуса Житомирського міського нотаріального округу Силіної Н.В. від 21 листопада 2019 року позивачу відмовлено у вчинення нотаріальної дії у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини (а.с.15).
Встановленим судом фактам відповідають спадкові правовідносини, які регулюються Конституцією України та Цивільним кодексом України.
Відповідно до ст.41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.3 ст.1222, ч.1 ст.1220, ч.1 ст.1270 ЦК України).
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч.1 ст.1268 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України).
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Тобто, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Враховуючи викладене, правила ч.3 ст.1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви і ці обставини визнані судом поважними.
Свій позов, в частині визначення додаткового строку для прийняття спадщини, позивач обґрунтовує тим, що є спадкоємцем за законом, оскільки заповіт після померлої матері був вчинено на користь ОСОБА_2 , яка не прийняла спадщину протягом шестимісячного терміну, а тому позивач дізналася про наявність спадкового майна після спливу шести місяців.
За таких обставин, суд вважає, що строк для прийняття спадщини пропущено з поважних причин, тому є підстави для застосування до спірних правовідносин положень ч.3 ст.1272 ЦК України, тобто для визначення додаткового строку для подання позивачем заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до вимог ч.ч.1, 4 ст.206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Мотиви з яких виходить суд.
Враховуючи, що представником відповідача та третьою особою визнано позовні вимоги ОСОБА_1 і це визнання позову оформлено відповідними заявами до суду і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тому суд вважає, що в даному випадку наявні всі законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 392, 1235, 1236 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 82, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, а саме три місяця з дня вступу рішення в законну силу, для подання нею заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_3 .
Судові витрати залишити за позивачкою.
Рішення може бути оскаржене, шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклик) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: І. В. Зубчук
Суд | Житомирський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2020 |
Оприлюднено | 07.02.2020 |
Номер документу | 87427432 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Житомирський районний суд Житомирської області
Зубчук І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні