06.02.2020 227/5173/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2020 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді - Левченка А.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Черкасової О.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Криворізької сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, справа 227/5173/19, -
ВСТАНОВИВ
У грудні 2019 року до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Криворізької сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що 05 лютого 2009 року ним та ОСОБА_2 був укладений договір оренди земельної ділянки площею 5,3500 га, яка розташована на території Криворізької сільської ради та належала їй на підставі Державного акта серії ДН № 155821, виданого 9 січня 2008 року Добропільською районною державною адміністрацією, строком на 49 років.
За життя, а саме 13 листопада 2008 року ОСОБА_2 склала заповіт, зареєтрований в реєстрі за номером 834, посвідчений секретарем виконкому Криворізької сільської ради Добропільського району Донецької області, яким заповіла ОСОБА_1 земельну ділянку площею 5,3500 га.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла - ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина на вищезазначену земельну ділянку площею 5,3500 га.
Після смерті ОСОБА_2 позивач фактично продовжував використовувати та обробляти земельну ділянку. З цих підстав вважає, що фактично прийняв земельну ділянку у спадщину.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 надав суду інші, усні пояснення. Так, позивач пояснив суду, що дізнався про смерть спадкодавці у 2018 році, але дещо запізно. Позивач звернувся до родичів померлої з проханням надати виданий їм оригінал свідоцтва про смерть ОСОБА_3 з метою звернення до нотаріальної контори, але родичі йому відмовили. У 2019 році друзі порадили позивачу отримати таке свідоцтво повторно в органі реєстрації актів цивільного стану, оскільки спадкоємці за заповітом користуються таким правом за наявності заповіту. 26 липня 2019 року позивач отримав свідоцтво про смерть ОСОБА_2 Серія НОМЕР_1 Повторно та у вересні 2019 року звернувся нотаріальної контори для оформлення своїх спадкових прав.
Відповідач в судове засіданні не з`явився, подав до суду письмову заяву, в якій просив розглянути справу без участі представника, проти задоволення позову не заперечував.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла - ОСОБА_2 , про свідчить копія свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_1 , яке видано 26 липня 2019 року повторно.
За життя ОСОБА_2 була власником земельної ділянки площею 5,3500 га, яка розташована на території Криворізької сільської ради та належала їй на підставі Державного акта серії ДН № 155821, виданого 9 січня 2008 року Добропільською районною державною адміністрацією
Згідно копії договору оренди 09.02.2009 року між та ОСОБА_2 та ОСОБА_1 був укладений договір оренди вказаної земельної ділянки площею 5,3500 га, яка розташована на території Криворізької сільської ради.
Відповідно до копій матеріалів спадкової справи №101/2019 до майна ОСОБА_2 залишилося заповідальне спадкове майно, яке складається з земельної ділянки, площею 5,3500 га, кадастровий номер 1422084400:09:000:0428, яка розташована на території Криворізької сільської ради.
Так, згідно заповіту від 13 листопада 2008 року, зареєтрований в реєстрі за номером 834, посвідчений секретарем виконкому Криворізької сільської ради Добропільського району Донецької області, яким ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_1 земельну ділянку площею 5,3500 га., яка належала їй на підставі Державного акта серії ДН № 155821, виданого 9 січня 2008 року Добропільською районною державною адміністрацією.
04 вересня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса по Добропільському нотаріальному округу Донецької області Молодняк О.В. з письмовою заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом.
Постановою приватного нотаріуса по Добропільському нотаріальному округу Донецької області Молодняк О.В. від 06 вересня 2019 року № 448/02-31 відмовлено ОСОБА_1 в оформленні свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , у зв`язку з пропуском встановленого ст. 1270 ЦК України шестимісячного строку на прийняття спадщини.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши надані суду письмові докази, суд приходить до переконання про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з такого.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з положеннями ст. 1272 ЦК якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Пленум Верховного Суду України у п. 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» свідоцтво про смерть повторно видається другому з подружжя та близьким родичам померлого на підставі їх заяви та представникові органу опіки і піклування у разі виконання ним повноважень з опіки та піклування стосовно осіб, які мають право на отримання такого свідоцтва.
Згідно Роз`ясненням Мін`юста від 04.08.2011р. Порядоку видачі документів про державну реєстрацію актів цивільного стану, свідоцтво про смерть повторно видається особі, яка є спадкоємцем за законом або заповітом.
Інструкцією «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» при зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.
Факт смерті фізичної особи і час відкриття спадщини нотаріус перевіряє шляхом витребовування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану або за безпосереднім доступом до реєстру актів цивільного стану.
У разі неможливості пред`явлення спадкоємцями свідоцтва про смерть спадкодавця або відсутності інформації в реєстрі нотаріус повинен витребувати від органу державної реєстрації актів цивільного стану копію актового запису про смерть спадкодавця або повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть.
Таким чином, позивач мав можливість отримати свідоцтво про смерть повторно та в межах шестимісячного строку звернутись до нотаріальної контори, а за відсутності отримати відповідні відомості про смерть через нотаріуса. Перешкод для цього суду не доведено.
При цьому, суд відхиляє доводи позивача з приводу його юридичної необізнаності, оскільки такі обставини не є поважними причинами. Тим більше, в судовому засіданні позивач пояснив, що на той час був депутатом місцевої ради.
Стосовно доводів позивача про те, що він дізнався про смерть спадкодавці запізно, то такі обставини не доводять поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки не є об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для вчинення цих дій (Постанова Верховного Суду № 761/794/15-ц від 25 квітня 2019 року).
Доводи позивача про те, що він фактично прийняв спадщину продовжуючи користування земельною ділянкою є неспроможними, оскільки таких підстав чинним ЦК України не передбачено.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 3 ст. 12 ЦПК України).
Отже, суд вважає, що позивачем не доведено поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, оскільки наведені позивачем обставини (юридична необізнаність, незнання про смерть спадкодавця) не є об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для вчинення цих дій.
Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини, то правових підстав для визначення додаткового строку для прийняття спадщини немає.
Керуючись ст. 265 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ
Цивільний позов ОСОБА_1 до Криворізької сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, безпосередньо до Донецького апеляційного суду або через Добропільський міськрайонний суд Донецької області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:
- позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ;
- відповідач Криворізька сільська рада, ЄДРПОУ 04343168, юридична адреса: вул. Центральна, с. Криворіжжя, Добропільський район, Донецька область.
Повне судове рішення складено 07.02.2020р.
Суддя Левченко А.М.
06.02.2020
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2020 |
Оприлюднено | 09.02.2020 |
Номер документу | 87432291 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Левченко А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні