Рішення
від 24.01.2020 по справі 183/5216/19
НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 183/5216/19

№ 2/183/1117/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2020 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючої судді Сороки О.В.,

секретаря Пащенко А.С.,

розглянувши, у підготовчому судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-

в с т а н о в и в:

27 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, в якому просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном в три місяці.

В обґрунтування свого позову ОСОБА_1 зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, в тому числі, і на земельну ділянку площею 4,030 га, кадастровий номер 1223285500:01:020:0191, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області. Оскільки померла ОСОБА_2 заповіту не залишила, на спадкове майно розповсюджується спадкування за законом, а першочерговим і єдиним спадкоємцем являється її син ОСОБА_1 .

Відразу після смерті матері, 26 ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач вимушений був поїхати за кордон, а саме до Російської Федерації, зважаючи на те, що з початку 2017 року працював в даній країні та мав намір отримати посвідку на проживання в ній.

Так, лише в серпні 2019 року, по приїзду в Україну, позивач звернувся до приватного нотаріуса Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровській області Монашко Н.П. із заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 . Однак, листом нотаріуса від 19.08.2019 року йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для звернення з заявою про прийняття спадщини.

Між тим, позивач вказує, що причиною пропуску строку для прийняття спадщини стало те, що на час перебігу та спливу шестимісячного строку, а саме 22 вересня 2018 року він перебував за межами країни та займався оформлення посвідки на проживання іноземного громадянина в Російський Федерації, яку отримав лише 19 грудня 2018 року. За вказаних обставин позивач вважає, що причина пропуску строку для прийняття спадщини є поважною, а тому є достатні підстави для визначення йому додаткового часу для подання заяви про прийняття спадщини.

Ухвалою суду від 27 серпня 2019 року відкрите провадження по справі.

В судове засідання представник позивача не з`явилася, звернувшись до суду з заявою про розгляд справи у її відсутність, позов підтримала (а.с.29).

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надіславши до суду заяву (а.с.28), у якій просив розгляд справи здійснювати без участі представника Піщанської сільської ради та прийняти законне та обґрунтоване рішення по справі.

На підставі ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи.

Суд, дослідивши докази, з точки зору належності та допустимості, а у своїй сукупності з точки зору достатності, дійшов до наступного.

Суду подано копію свідоцтва про народження позивача ОСОБА_1 , у відповідності до якого останній народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , його матір`ю є ОСОБА_2 (а.с.13).

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Новоселівка Новомосковського району Дніпропетровської області, що стверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.12).

Згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ - ДП №134595 померлій ОСОБА_2 на праві приватної власності належала земельна ділянка площею 4,030 га, кадастровий номер 1223285500:01:020:0191, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Піщанської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області (а.с.14), що також стверджується Витягом з ДЗК про земельну ділянку від 11.08.2014 року (а.с.15-17).

З довідки Піщанської сільської ради (а.с.18) вбачається, що ОСОБА_2 , 1951 року народження постійно проживала та була зареєстрована на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 в АДРЕСА_1 , - одна. Заповіт від імені ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 в Піщанській сільській раді не посвідчувався.

Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №58990915 від 14.01.2020 року, інформація щодо наявності спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , - відсутня (а.с.25).

Так, ч. 1, 2 ст. 1269 ЦК України визначено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

У відповідності до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, тобто з моменту смерті спадкодавця.

Судом встановлено, що позивач звернувся до приватного нотаріуса Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровській області Монашко Н.П., із заявою про прийняття спадщини та заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 лише в серпні 2019 року.

Цим же нотаріусом відмовлено ОСОБА_3 у вчиненні нотаріальної дії, оскільки ним пропущено встановлений ст.1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини (а.с.11).

У відповідності до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до роз`яснень викладених абзацами 1, 2, 3, 4 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Як зазначає позивач у своєму позові, причиною пропуску строку для прийняття спадщини стало те, що у період з 26 серпня 2017 року по 17 серпня 2019 року він перебував за кордоном, а саме у Російській Федерації, де працював та займався оформленням посвідки на проживання, що підтверджується відмітками прикордонної служби в паспорті громадянина України для виїзду за кордон, виданого на ім`я позивача серії та номер НОМЕР_1 , виданого 11.06.2015 року, органом 1201 (а.с.9). В зазначений період, а саме 19 грудня 2018 року позивач отримав посвідку на постійне проживання в Російській Федерації (а.с.8).

Отже, в судовому засіданні знайшло своє підтвердження, що позивач з поважної причини пропустив строк для прийняття спадщини. Доводи, викладені позивачем у позові розцінюються судом, як поважні причини, пов`язані з істотними для позивача труднощами на вчинення такої дії.

Відповідно до ст. 77 ЦПК України , належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ст. 78 ЦПК України , суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України , кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Аналіз вищезазначених норм закону, а також встановлені в судовому засіданні обставини, щодо причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, та відсутність інших спадкоємців, що прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , дають суду підстави для визначення позивачеві додаткового строку для прийняття спадщини після смерті матері, і достатнім, в даному випадку, буде строк у три місяці.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 12, 76, 81, 89, 200, 263, 265 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 , - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (РНОКПП НОМЕР_2 ), додатковий строк у 3 (три) місяці, з дня набрання рішення законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.В. Сорока.

СудНовомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення24.01.2020
Оприлюднено09.02.2020
Номер документу87438481
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —183/5216/19

Рішення від 24.01.2020

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Сорока О. В.

Ухвала від 27.08.2019

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Сорока О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні