Рішення
від 04.02.2020 по справі 925/1566/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2020 року справа № 925/1566/19 м. Черкаси

За позовом товариства з додатковою відповідальністю "Страхова Компанія "Ю.ЕС.АЙ"

до товариства з обмеженою відповідальністю "Агро - Старт"

про стягнення 29933,17 грн.,

Суддя Дорошенко М.В.

Секретар судового засідання Рябенька Я.В.

Представники сторін:

від позивача: не явилися;

від відповідача: не явилися.

Товариство з додатковою відповідальністю "Страхова Компанія "Ю.ЕС.АЙ" (далі також - позивач) звернулося до Господарського суду Черкаської області з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "Агро - Старт" (далі також - відповідач) про стягнення в порядку регресу 29933,17 грн. збитків.

У позові позивач також просить господарський витрати на сплату судового збору покласти на відповідача.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він здійснив страхову виплату у сумі 29933,17 грн. за страховим випадком і отримав право, яке страхувальник має до особи, відповідальної за завдані збитки, а саме до відповідача як до власника транспортного засобу, водій якого спричинив настання дорожньо-транспортної пригоди внаслідок невідповідності технічного стану транспортного засобу існуючим вимогам Правил дорожнього руху.

Ухвалою від 02.01.2020 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву позивача до розгляду, відкрив провадження у справі, вирішив розглядати її в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (без виклику) сторін об 11 год. 00 хв. 04.02.2020 у приміщенні Господарського суду Черкаської області і встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.

Сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце призначеного ухвалою від 02.01.2020 судового засідання, що підтверджується рекомендованими повідомленням про вручення їм поштових відправлень з вказаною ухвалою господарського суду. Проте сторони чи їх представники у вказане судове засідання не явилися.

Відзив на позов до господарського суду не надійшов.

Неявка сторін чи їх представників у судове засідання не перешкоджає вирішенню спору за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без участі сторін чи їх представників справу №925/1566/19, Господарський суд Черкаської області

УСТАНОВИВ:

10 липня 2018 року позивач уклав з відповідачем договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів у формі полісу №АМ/47465, згідно з яким забезпеченим транспортним засобом став автомобіль відповідача "КРАЗ 256" з державним номерним знаком НОМЕР_1 . Строк дії полісу з 11.07.2018 по 10.07.2019.

09 грудня 2018 року на 117 км.+500 м. автодороги Бориспіль-Запоріжжя сталася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля відповідача "КРАЗ 256", державний номерний знак НОМЕР_1 , з причепом "НЕФАЗ", державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія відповідача ОСОБА_1 та автомобіля товариства з обмеженою відповідальністю "Болеко" "Mercedes Benz Sprinter 316 CDI", державний номерний знак НОМЕР_3 , під керуванням водія ОСОБА_2 .

Ця дорожньо-транспортна пригода сталася з вини водія автомобіля відповідача "КРАЗ 256", державний номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , який не врахував несправність автомобіля, не впорався із керуванням ним, внаслідок чого автомобіль самовільно рухаючись назад зіткнувся з автомобілем "Mercedes Benz Sprinter 316 CDI", державний номерний знак НОМЕР_3 , який рухався позаду в попутному напрямку, в результаті чого автомобілі отримали механічні пошкодження, що підтверджується постановою Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 18.03.2019 про закриття провадження у справі №695/218/19 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, у зв`язку із спливом строку притягнення його до адміністративної відповідальності.

Страховим актом №18.59.4747465-3614 від 02.05.2019 ця дорожньо-транспортна пригода визнана страховим випадком, у зв`язку з чим позивач за платіжним дорученням від 06.05.2019 №15235 виплатив товариству з обмеженою відповідальністю "Болеко" 29933,17 грн. страхового відшкодування на ремонт автомобілем "Mercedes Benz Sprinter 316 CDI", державний номерний знак НОМЕР_3 .

В позасудовому порядку відповідач в порядку регресу не відшкодував позивачу сплачену ним товариству з обмеженою відповідальністю "Болеко" суму страхового відшкодування у розмірі 29933,17 грн., що й спричинило даний спір.

Відповідно до статті 999 Цивільного кодексу України законом може бути встановлений обов`язок фізичної або юридичної особи бути страхувальником життя, здоров`я, майна або відповідальності перед іншими особами за свій рахунок чи за рахунок заінтересованої особи (обов`язкове страхування). До відносин, що випливають із обов`язкового страхування, застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено актами цивільного законодавства.

До сфери обов`язкового страхування відповідальності належить цивільно-правова відповідальність власників наземних транспортних засобів згідно зі спеціальним Законом України від 1 липня 2004 року № 1961-IV "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" (далі - Закон № 1961-IV).

Метою здійснення обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності стаття 3 Закону № 1961-IV визначає забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, а також захист майнових інтересів страхувальників.

Об`єктом обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності є майнові інтереси, що не суперечать законодавству України, пов`язані з відшкодуванням особою, цивільно-правова відповідальність якої застрахована, шкоди, заподіяної життю, здоров`ю, майну потерпілих внаслідок експлуатації забезпеченого транспортного засобу (стаття 5 Закону № 1961-IV).

Згідно зі статтею 6 Закону № 1961-IV страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров`ю та/або майну потерпілого.

За змістом статей 9, 22-31, 35, 36 Закону № 1961-IV настання страхового випадку (скоєння дорожньо-транспортної пригоди) є підставою для здійснення страховиком виплати страхового відшкодування потерпілому відповідно до умов договору страхування та в межах страхової суми. Страховим відшкодуванням у цих межах покривається оцінена шкода, заподіяна внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи, в тому числі й шкода, пов`язана зі смертю потерпілого. Для отримання страхового відшкодування потерпілий чи інша особа, яка має право на отримання відшкодування, подає страховику заяву про страхове відшкодування. Таке відшкодування повинно відповідати розміру оціненої шкоди, але якщо розмір заподіяної шкоди перевищує страхову суму, розмір страхової виплати за таку шкоду обмежується зазначеною страховою сумою.

Сторонами договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів є страхувальник та страховик. При цьому договір укладається з метою забезпечення прав третіх осіб (потерпілих) на відшкодування шкоди, завданої цим третім особам унаслідок скоєння дорожньо-транспортної пригоди за участю забезпеченого транспортного засобу.

У відповідності до пункту "г" частини 1 статті 38 Закону № 1961-IV, страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов, якщо дорожньо-транспортна пригода визначена в установленому порядку безпосереднім наслідком невідповідності технічного стану та обладнання транспортного засобу існуючим вимогам Правил дорожнього руху.

Статтею 27 Закону України "Про страхування" та статтею 993 Цивільного кодексу України передбачено, що до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.

Відповідно до статті 1172 Цивільного кодексу України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним свої трудових (службових) обов`язків.

Згідно з частиною 2 статті 1187 Цивільного кодексу України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Відповідно до частини 1 статті 1188 Цивільного кодексу України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: 1) шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою; 2) за наявності вини лише особи, якій завдано шкоди, вона їй не відшкодовується; 3) за наявності вини всіх осіб, діяльністю яких було завдано шкоди, розмір відшкодування визначається у відповідній частці залежно від обставин, що мають істотне значення.

Згідно із частиною 1 статті 1191 Цивільного кодексу України особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.

Відповідач є не тільки страхувальником, з яким укладено договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, а й власником транспортного засобу, яким під час дорожньо-транспортної пригоди керував його працівник водій ОСОБА_1 і з вини якого і сталася дорожньо-транспортна пригода як наслідок невідповідності технічного стану автомобіля відповідача "КРАЗ 256", державний номерний знак НОМЕР_1 вимогам Правил дорожнього руху), тому у даному випадку, зважаючи на положення вказаних вище норм Цивільного кодексу України, Закону України "Про страхування", Закону №1961-IV , саме відповідач має відшкодувати в порядку регресу позивачу завдані йому виплатою страхового відшкодування збитки у сумі 29933,17 грн.

За таких обставин позов підлягає задоволенню повністю.

За подання позову позивач за платіжним дорученням від 09.12.2019 №12874 сплатив 1921,00 грн. судового збору.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у зв`язку із задоволенням позову сплачений позивачем за подання позову судовий збір в сумі 1921,00 грн. покладається на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Судовий збір у сумі 1921,00 грн. покласти на відповідача.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Агро - Старт" (вул. Жовтнева, 52, с. Леськи, Черкаський район, Черкаська область, 19640, код ЄДРПОУ 31161133) на користь товариства з додатковою відповідальністю "Страхова Компанія "Ю.ЕС.АЙ" (пр. Героїв Сталінграду, 4, корпус 6а, м. Київ, 04210, код ЄДРПОУ 23510137) - 29933,17 грн. збитків та 1921,00 грн. судового збору.

Це рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Це рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.

Повне рішення складено 10.02.2020.

СУДДЯ М.В. Дорошенко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення04.02.2020
Оприлюднено11.02.2020
Номер документу87477941
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/1566/19

Рішення від 04.02.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Дорошенко М.В.

Ухвала від 02.01.2020

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Дорошенко М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні