Рішення
від 10.02.2020 по справі 683/2849/19
СТАРОКОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 683/2849/19

2/683/308/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2020 року м. Старокостянтинів

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Сагайдак І.М.

секретаря Повзун С.В.

розглянувши у судовому засіданні в місті Старокостянтинів цивільну справу №683/2849/19, 2/683/308/2020 за позовом ОСОБА_1 до Самчиківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

У жовтні 2019 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Березненської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті двоюрідного брата ОСОБА_2 .

В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Самчики Старокостянтинівського району Хмельницької області помер ОСОБА_2 , який є її двоюрідним братом по лінії матері. До складу спадщини після його смерті увійшла земельна ділянка, розташована на території Березненської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області. Вказує, що вона є спадкоємицею ОСОБА_2 по закону, однак вчасно не звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, оскільки не відносилась до спадкоємців перших черг спадкування й вважала, що інші спадкоємці прийняли та оформили спадщину після смерті ОСОБА_2 Лише у липні 2019 року їй стало відомо, що ніхто із спадкоємців попередніх черг не прийняв спадщини після смерті ОСОБА_2 Вказує, що ця обставин є поважною причиною пропуску нею строку на прийняття спадщини, тому просить визначити їй додатковий строк - три місяці для подачі нотаріусу заяви про прийняття спадщини.

Ухвалою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 28 листопада 2019 року проведено заміну неналежного відповідача - Березненської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області на належного - Самчиківську сільську раду Старокостянтинівського району Хмельницької області, оскільки на день відкриття спадщини ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав на території зазначеної сільської ради, що є місцем відкриття спадщини.

В судове засідання представник позивачки ОСОБА_1 - адвокат Вонсович М.М. подав письмову заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить позов задоволити.

Відповідач - Самчиківська сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області, яка належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи, в судове засідання свого представника не направила, подавши заяву про розгляд справи у відсутності представника та про визнання даного позову.

Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Самчики Старокостянтинівського району Хмельницької області помер ОСОБА_2 , який для позивачки ОСОБА_1 був двоюрідним братом.

На день своєї смерті ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав в будинку-інтернаті для громадян похилого віку та інвалідів, що по АДРЕСА_1 .

Згідно повідомлення державного нотаріуса Старокостянтинівської державної нотаріальної контори Заворотної Т.В. від 10 січня 2020 року спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилась.

Зазначені обставини підтверджуються: свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 ; витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження №00024245745 від 16.10.2019 року, згідно якого батьками ОСОБА_2 були ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ; витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу №00024245963 від 16.10.2019 року, згідно якого дошлюбне прізвище матері ОСОБА_2 - ОСОБА_5 ; витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження №00024190998 від 09.10.2019 року, згідно якого батьками ОСОБА_5 були ОСОБА_6 та ОСОБА_7 ; свідоцтвом про народження позивачки, згідно якого її батьками є ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ; актовим записом про народження батька позивачки ОСОБА_8 №37 від 20.05.1937 року, згідно якого його батьками були ОСОБА_6 та ОСОБА_7 ; свідоцтвом про шлюб позивачки, згідно якого вона змінила прізвище ОСОБА_10 на ОСОБА_11 ; свідоцтвами про смерть батьків ОСОБА_2 - ОСОБА_12 та ОСОБА_4 ; довідкою виконавчого комітету Самчиківської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області №1740 від 22 жовтня 2019 року про склад сім`ї ОСОБА_2 на день його смерті, свідоцтвом про смерть батька позивачки ОСОБА_8 ; Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру №58892588 від 26 грудня 2019 року про те, що спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилась.

Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Частиною 1 статті 1263 ЦК України передбачено, що у третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядьки та тітка спадкодавця.

Двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (тітці, дядькові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини (ч.4 ст.1266 ЦК України).

Згідно ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст.1272 ЦК України).

Відповідно до роз`ясень, даних у п.24 постанови Пленум Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є двоюрідною сестрою померлого ОСОБА_2 та його спадкоємицею за законом за правом представлення, оскільки її батько ОСОБА_8 , який був рідним дядьком ОСОБА_2 , помер до відкриття спадщини - 18 квітня 1996 року.

На час відкриття спадщини позивачка не була зареєстрована разом із померлим ОСОБА_2 .

Судом встановлено, що визначений законом строк на прийняття спадщини ОСОБА_1 пропустила через те, що їй не було відомо, що спадщину після смерті ОСОБА_2 ніхто не прийняв.

Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників (ч.1 ст.82 ЦПК України).

Відповідач визнав ту обставину, що необізнаність щодо відсутності спадкоємців ОСОБА_2 обумовило пропуск позивачкою строку для прийняття спадщини з поважних причин.

Ця обставина визнана сторонами й таке визнання прийнято судом, а тому не підлягає доказуванню.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 пропустила строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 з поважних причин, тому їй слід визначити додатковий строк - три місяці для подачі нею нотаріусу заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 82, 264-265 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 задоволити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті двоюрідного брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Самчики Старокостянтинівського району Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: с. Пихтії Старокостянтинівського району Хмельницької області, 31112, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач: Самчиківська сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області, місце знаходження: с. Самчики Старокостянтинівського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04405403.

Повне рішення складено 10 лютого 2020 року.

Суддя:

СудСтарокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення10.02.2020
Оприлюднено11.02.2020
Номер документу87481358
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —683/2849/19

Рішення від 10.02.2020

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Сагайдак І. М.

Ухвала від 22.01.2020

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Сагайдак І. М.

Ухвала від 23.12.2019

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Сагайдак І. М.

Ухвала від 28.11.2019

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Сагайдак І. М.

Ухвала від 31.10.2019

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Сагайдак І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні