Справа № 168/887/19
Провадження № 2/168/29/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 січня 2020 року смт. Стара Вижівка
Старовижівський районний суд Волинської області в складі
головуючого-судді Назарука О.В.,
секретар судових засідань - Таксюк О.С.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кримненської сільської ради Старовижівського району Волинської області про визнання права власності в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Кримненської сільської ради Старовижівського району Волинської області про визнання права власності в порядку спадкування.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що його батькам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на праві спільної сумісної власності належав житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходяться по АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 . За життя ОСОБА_2 склав заповіт, за яким все належне йому майно заповів в рівних частинах сину ОСОБА_1 (позивачу) та ОСОБА_4 , які у встановленому законом порядку спадщини не приймали. Після смерті батька ОСОБА_2 , мати позивача ОСОБА_3 одноособово прийняла спадщину, але не оформила спадкових прав, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, до складу якої входить вищевказаний будинок. У встановлений законом строк позивач звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. 08 листопада 2019 року між позивачем та ОСОБА_4 , який є внуком ОСОБА_3 , спадкоємцем першої черги за законом за правом представлення, сином дочки ОСОБА_5 і також звернувся за прийняттям спадщини після її смерті, укладено договір про поділ спадкового майна. Вказуючи, що ОСОБА_6 , яка є онукою ОСОБА_3 , спадкоємець першої черги за законом за правом представлення, дочка ОСОБА_5 відмовилась від спадкування після смерті бабусі, в нотаріальній конторі йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на ім`я спадкодавця, просив визнати за ним право власності на спадковий житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У підготовче засідання позивач не з`явився, однак його представник ОСОБА_7 подав до суду письмову заяву, в якій вказав, що позов підтримує та просить розглядати справу без його та позивача участі.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву, в якій вказав, що позов визнає повністю та просить справу розглядати за його відсутності.
Враховуючи, що в підготовче засідання учасники судового розгляду не з`явилися, то відповідно до вимог частини 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши та оцінивши докази, приходить до висновку про те, що позов підставний та підлягає до задоволення з огляду на таке.
Відповідно до вимог статтей 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтями 1268, 1269, 1270 ЦК України визначено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За загальним правилом, визначеним частиною 1 статті 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Частиною 3 вказаної статті ЦК України передбачено, що спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду з правилами позовного провадження.
Судом, з матеріалів справи та наданої в підготовче засідання нотаріусом копії спадкової справи № 80-2019, заведеної після смерті ОСОБА_3 , встановлені наступні обставини.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (аркуш справи 13), і після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої, окрім іншого майна, увійшла 1/2 частина житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходяться по АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_2 16 серпня 2007 року склав заповіт на користь сина ОСОБА_1 та онука ОСОБА_4 (аркуш справи 9). За даними Кримненської сільської ради заповіт не змінено і не відмінено (аркуш справи 17). Родинні відносини між спадкодавцем ОСОБА_2 та зазначеними у заповіті спадкоємцями - ОСОБА_1 та ОСОБА_4 підтверджуються рішеннями Старовижівського районного суду Волинської області від 03 липня 2019 року та від 12 вересня 2019 року, які набрали законної сили (аркуш справи 10-11, 46-47). ОСОБА_1 та ОСОБА_4 разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини не проживали, у встановлений законом шестимісячний строк із заявами про прийняття спадщини до нотаріуса, не зверталися, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася, свідоцтво про право на спадщину не видавалося (аркуш справи 41 на звороті).
Відповідно до вимог частини третьої статті 1268 ЦК України спадщину після смерті ОСОБА_2 шляхом постійного проживання разом із спадкодавцем на момент відкриття спадщини прийняла ОСОБА_3 , як дружина померлого, однак не оформила спадкових прав, що об`єктивно підтверджується довідкою Кримненської сільської ради Старовижівського району Волинської області від 01 квітня 2019 року № 539 (аркуш справи 17).
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (аркуш справи 12) і після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої, окрім іншого майна, увійшов житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходяться по АДРЕСА_1 . Відповідно до заяви, наявної в матеріалах спадкової справи та поданої до нотаріуса, позивач прийняв спадщину шляхом постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини (аркуш справи 43), отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на частину спадкового майна (аркуш справи 50 зворот, 55 зворот).
ОСОБА_4 , як внук спадкодавця (аркуш справи 14, 46-47), є спадкоємцем за законом першої черги за правом представлення, у встановленому законом порядку 21 червня 2019 року подав приватному нотаріусу заяву про прийняття спадщини після смерті баби ОСОБА_3 (аркуш справи 37 на звороті), отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на частину спадкового майна (аркуш справи 53).
ОСОБА_6 , онука спадкодавця, спадкоємець першої черги за законом за правом представлення, дочка ОСОБА_5 , відмовилась від прийняття спадщини (аркуш справи 48).
Під час оформлення спадкових прав, позивач - ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , 08 листопада 2019 року уклали нотаріально посвідчений договір про поділ спадкового майна після смерті ОСОБА_3 , та 09 листопада 2019 року додатковий договір до договору про поділ спадкового майна від 08 листопада 2019 року, відповідно до яких вони погодили, що позивачу із спадкового майна, що належало ОСОБА_3 , перейде на праві приватної власності житловий будинок АДРЕСА_1 (аркуш справи 48-49, 54). Доказів про існування інших спадкоємців за заповітом, за законом, чи таких, що мають право на обов`язкову частку, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 судом не здобуто.
Таким чином судом встановлено, що позивач в установленому законом порядку прийняв спадщину, однак не може отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на спадкове майно, зокрема на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходяться по АДРЕСА_1 , через відсутність у спадкодавця правовстановлюючих документів, про що нотаріусом винесена відповідна постанова (аркуш справи 19).
Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Довідкою, виданою виконавчим комітетом Кримненської сільської ради Старовижівського району Волинської області від 01 квітня 2019 року № 539 (аркуш справи 17) та витягом з погосподарської книги № 6 за 2019 рік (аркуш справи 18) підтверджується право спадкодавця ОСОБА_3 , на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходяться по АДРЕСА_1 .
Позивачем виготовлено Технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 (аркуш справи 20-25).
Із заяви, поданої відповідачем до суду убачається, що Кримненській сільській раді Старовижівського району Волинської області було відомо про відкриття спадщини, позовні вимоги визнаються в повному обсязі (аркуш справи 57). Дані обставини, в силу вимог статті 206 ЦПК України, серед інших, є підставою для задоволення позову, оскільки визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.
Відповідно до частин 3, 4 статті 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Враховуючи зазначені вище обставини справи та правові норми, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для визнання за позивачем права власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходяться по АДРЕСА_1 , що залишилося після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з частиною 1 статті 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Понесені позивачем витрати по оплаті судового збору залишити за ним у зв`язку з поданою про це письмовою заявою.
Керуючись статтями 392, 1216, 1217, 1218, 1223, 1268, 1269, 1270 ЦК України, статтями 11, 13, 141, 200, 206, 229, 247, 352-355 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходяться по АДРЕСА_1 .
Витрати по сплаті судового збору залишити за позивачем.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Представник позивача: ОСОБА_7 , адреса місця проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Кримненська сільська рада Старовижівського району Волинської області, адреса місця знаходження: вулиця Центральна, 14, село Кримне, Старовижівський район, Волинська область, код за ЄДРПОУ 04332963.
Суддя О.В. Назарук
Суд | Старовижівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2020 |
Оприлюднено | 12.02.2020 |
Номер документу | 87487092 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Старовижівський районний суд Волинської області
Назарук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні