РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
10 лютого 2020 року, місто Новоград-Волинський Житомирської області
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
в складі: головуючого - судді Мозгового В.Б.,
за участю секретаря судового засідання Кравець І. А.
(Справа № 285/4766/19, провадження у справі № 2/0285/1/20)
розглянув у судовому засіданні у загальному порядку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Колодянської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з цим позовом та просить надати йому додатковий строк протягом одного місяця, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавиці, його матері, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати ОСОБА_2 . Після смерті матері відкрилась спадщина, яка складається з права на земельні ділянки, загальною площею 0,6388 га та 1,7426 га, що знаходяться на території Колодянської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області.
У зв`язку з тим що мати часто хворіла, він забрав її проживати до себе в м. Калач-на-Дону Калачевського району Волгоградської області, Російська Федерація, де вона і померла. Оскільки він являється єдиним спадкоємцем після смерті матері та маючи на руках державні акти на право власності на земельні ділянки, що належали померлій, він вважав, що прийняв спадщину, а тому не звертався з відповідною заявою до нотаріуса в шестимісячний строк, визначений законом для прийняття спадщини.
У грудні 2019 року він звернувся до приватного нотаріуса Новоград-Волинського районного нотаріального округу Житомирської області Качан О.О., із заявою для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, однак йому було відмовлено оскільки ним пропущено строк для прийняття спадщини.
Позивач та його представник у судове засідання не з`явились, однак від представника позивача надійшла заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, не заперечує проти постановлення заочного рішення по справі.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з`явився, причини неявки не повідомив. Правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався. Також до суду не надходили від відповідача заяви чи клопотання щодо розгляду справи.
З огляду на вказане, суд з урахуванням положень ч. 1 ст. 280, ст. 281 ЦПК України, вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, проти чого представник позивача не заперечував.
В зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, фіксація судового процесу на підставі ч.2 ст. 247 ЦПК України за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, та давши їм належну оцінку, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.6).
Після її смерті залишилась спадщина, спадкоємцем за законом на яку є позивач ОСОБА_1 , який є сином померлої (а.с.8-12).
Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Встановлено, що ОСОБА_1 протягом шести місяців з дня смерті матері ОСОБА_2 не подав заяву про прийняття спадщини, що стверджується листом-повідомленням приватного нотаріуса Новоград-Волинського районного нотаріального округу Качан О.О. № 542/01-16 та від 10 грудня 2019 року (а.с.14).
Відповідно до положень статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Частиною першою статті 1269, частиною першою статті 1270 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частини третьої ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Враховуючи вищевикладене, осільки місце постійного проживання позивача знаходиться на великій відстані від місця знаходження спадкового майна, а саме у іншій країні, суд приходить до висновку, що дана обставина є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини, а тому позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76-81, 206, 258, 259, 265, 273, 280-282, 354, 355ЦПК України, ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ; паспорт НОМЕР_1 виданий 24.10.2018 року ГУ МВС Росії по Волгоградській області, код підрозділу 340-018; місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ) до Колодянської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області (код ЄДРПОУ 04348898, місце знаходження вул. Центральна, 24а, с. Колодянка, Новоград-Волинського району, Житомирської області) про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю .
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , терміном на один місяць з дня набрання чинності рішенням суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.
Рішення суду набирає законної сили , якщо протягом тридцяти днів відповідачем не подано заяву про перегляд заочного рішення або позивачем апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Згідно п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК (від 03.10.2017 року) апеляційна скарга подається учасниками справи до Житомирського апеляційного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд.
Повне судове рішення складено - 10.02.2020 року.
Головуючий
Суд | Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2020 |
Оприлюднено | 12.02.2020 |
Номер документу | 87489923 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Мозговий В. Б.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Мозговий В. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні