Рішення
від 10.02.2020 по справі 398/99/20
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 398/99/20

провадження №: 2/398/631/20

РІШЕННЯ

Іменем України

"10" лютого 2020 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді Бугайченко Т.А., з участю секретаря судових засідань Величко Т.Г., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Олександрії в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Куколівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, третя особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в інтересах якої діє законний представник ОСОБА_3 , про визнання права на 1/2 частку земельної ділянки в порядку спадкування за законом, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась з позовом до Куколівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про визнання права на Ѕ частину земельної ділянки в порядку спадкування за законом. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її батько - ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки, площею 1,87 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Куколівської сільської ради , Олександрійського району Кіровоградської області. Права на вказану земельну ділянку належали спадкодавцеві на підставі розпорядження голови Олександрійської РДА Кіровоградської області № 990-р від 05.11.2008 року. Вона являється спадкоємцем першої черги. Окрім неї спадкоємцем першої черги також являється малолітня ОСОБА_2 , яка також є донькою спадкодавця від першого шлюбу. І вона, позивач, і ОСОБА_2 спадщину прийняли, оскільки на час смерті батька являлися малолітніми.

У квітні 2019 року її мати, діючи у її інтересах, як неповнолітньої на той час особи , звернулась до Олександрійської районної державної нотаріальної контори, з метою оформлення її спадкових прав. Але постановою від 09.04.2019 № 493/02-31, їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадкове майно, оскільки спадкодавець за життя не здійснив реєстрацію права власності земельної ділянки. Про це свідчить інформація надана Головним Управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області, відповідно до якої, ні державний акт, ні сертифікат на право на земельну частку (пай) спадкодавець не реєстрував. Наразі вона не має можливості зареєструвати право власності на спадкове майно, оскільки технічна документація на земельну ділянку не виготовлялась, кадастровий номер не присвоювався. Тому за захистом своїх прав вимушена звернутись до суду із даним позовом.

Позивач та її представник у судове засідання не з`явились. Від представника позивача - адвоката Гулян Я.В. до суду надійшло клопотання про розгляд справи без її участі та участі позивача. На задоволенні позовних вимог наполягає та просить їх задовольнити у підготовчому судовому засіданні.

Представник Куколівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області у судове засідання не з`явився, надіслав до суду клопотання у якому зазначив, що проти задоволення позовних вимог заперечень не має. Просить розглянути справу без його участі.

Законний представник третьої особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 також у судове засідання не з`явилась. Подала клопотання про розгляд справи без її участі в якому також зазначила, що позовні вимоги визнає у повному обсязі.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Частиною 3 статті 200 ЦПК України передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

З урахуванням вказаної норми закону та процесуальної позиції представника Куколівської сільської ради Олександрійського району, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у підготовчому судовому засіданні.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши подані позивачем докази, суд приходить до наступних висновків.

Суд в межах заявлених позовних вимог та наданих доказів у справі встановив наступні факти та правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с. 5).

ОСОБА_1 , являється донькою ОСОБА_4 , яка відповідно до вимог ч. 4 ст. 1268 ЦК України, спадщину після померлого прийняла (а.с. 6)

Спадкоємцем першої черги, яка також відповідно вимог ч. 4 ст. 1268 ЦК України, спадщину після ОСОБА_4 прийняла, являється ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно довідки виданої 07.12.2018 року № 778 Куколівською сільською радою Олександрійського району, Кіровоградської області, померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , постійно був зареєстрований за адресою : АДРЕСА_1 , з лютого 2006 року до дня своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 . На момент смерті ОСОБА_4 був зареєстрований і проживав одиноко, сім`ї не мав. Заповіт від ОСОБА_4 в Куколівській сільській раді не посвідчувався (а.с. 7).

На підставі розпорядження голови Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області № 990-р від 05.11.2008 року, ОСОБА_4 було передано у власність земельну ділянку № НОМЕР_1 для ведення особистого селянського господарства із земель сількогосподарського призначення за рахунок земель резервного фонду на території Куколівської сільської ради, загальною площею 1, 87 га. (а.с.8, 9)

Згідно довідки відділу в Олександрійському районі Головного управління Держгеокадастру в Кіровоградській області від 20.03.2019 року № 423/162-19, відповідно до Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Олександрійською районною державною адміністрацією на території Куколівської сільської ради із земель КСП Перемога , сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_4 не зареєстрований. Державний акт на право приватної власності на землю на території Куколівської сільської ради на ім`я ОСОБА_4 не зареєстрований (а.с. 10)

Постановою державного нотаріуса позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частку земельної ділянки, оскільки нотаріусу не було надано документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно (а.с. 4).

Відповідно інформаційної довідки зі спадкового реєстру (про спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), спадкова справа після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , не заводилась.

Згідно ст. 1216 Цивільного Кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. ст. 328, 392, 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України), право власності набувається на підставах, що не заборонені законом (ст. 328 ЦК України) та власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який посвідчує право власності.

Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Частиною 1 статті 1225 ЦК України встановлено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Пунктом 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про спадкування від 30 травня 2008 р. №7, роз`яснено, що за ст. 1225 ЦК (435-15) право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Частиною 1 статті 81 Земельного Кодексу України (у редакції чинній на час виникнення у спадкодавця прав на земельну ділянку) було передбачено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; г) прийняття спадщини; ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. (ч.1, ч.2 ст. 116 , ч.1 ст. 126 ЗК України (у редакції чинній на час виникнення у спадкодавця прав на земельну ділянку) ).

Відповідно до ч. 1 ст. 126 ЗК України (в редакції, що діяла на момент смерті ОСОБА_4 ) право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Статтею 2, ч.ч.1-4 ст. 3, п.1 ч.1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.Державна реєстрація прав є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень. Обов`язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема і право власності на нерухоме майно.

На підставі наданих позивачем доказів, судом було встановлено, що батько позивача набув право на земельну ділянку правомірно, але не встиг його оформити у встановленому законом порядку, тому позивач має право успадкувати майнові права на Ѕ частину земельної ділянки, як спадкоємець першої черги після його смерті на підставі ст. 1261 ЦК України.

Враховуючи, що позивач в іншій спосіб, крім звернутися з позовом до суду про визнання права на частку земельної ділянки, захистити свої порушені права не має можливості, суд вважає, що позов про визнання права за позивачем на Ѕ частину земельної ділянки в порядку спадкування за законом слід задовольнити.

На відшкодуванні судових витрат позивач не наполягає.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 76 - 81, 141, 200, 247, 258, 259, 263 - 265, 268, 280 - 282 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_1 до Куколівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, третя особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в інтересах якої діє законний представник ОСОБА_3 , про визнання права на 1/2 частку земельної ділянки в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 право на Ѕ частину земельної ділянки загальною площею 1,87 га, для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Куколівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області.

Судові витрати залишити по фактично понесеним.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2

Представник позивача, адвокат - Гулян Яніна Вікторівна, адреса робочого місця : пр.Соборний, 51, м.Олександрія, Кіровоградської області.

Відповідач - Куколівська сільська рада Олександрійського району Кіровоградської області, місцезнаходження : вул.Центральна, 5, корпус А, с.Куколівка, Олександрійського району Кіровоградської області, ЄДРПОУ 04366131

Третя особа - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована і проживає за адресою : АДРЕСА_3 .

Законний представник третьої особи - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрована і проживає за адресою : АДРЕСА_3 , НОМЕР_3 .

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.А. Бугайченко

СудОлександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення10.02.2020
Оприлюднено12.02.2020
Номер документу87494778
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —398/99/20

Рішення від 10.02.2020

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Бугайченко Т. А.

Ухвала від 16.01.2020

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Бугайченко Т. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні