СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Шевченка, 41-а, смт Семенівка, Полтавська область, 38200
тел. (05341) 9-17-39, факс (05341) 9-17-39, 9-15-37
Справа №547/1174/19
Провадження №2/547/184/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2020 року смт Семенівка, Полтавська область
Семенівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді В.Ф.Харченка,
за участі секретаря судового засідання О.В.Постолюк,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 1 Семенівського районного суду Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Богданівської сільської ради Семенівського району Полтавської області, Семенівської районної державної адміністрації Полтавської області, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2019 року позивач звернулася із зазначеним позовом до суду, обґрунтовуючи позовні вимоги неможливістю для позивача, як спадкоємця за законом свого дядька ОСОБА_2 , отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) площею 5,91 умовних кадастрових гектарів, розташованої на території Богданівської сільської ради Семенівського району Полтавської області, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на спадкову земельну частку (пай), ненадання доказів перебування в родинних відносинах ОСОБА_2 та ОСОБА_3 матері позивача, як рідні брат та сестра, а також вступу ОСОБА_3 в управління чи володіння спадковим майном ОСОБА_2 та рекомендовано звернутися до суду.
Позивач у судове засідання не з`явився, клопотав розглянути справу за його відсутності.
Відповідачі у судове засідання представників не направляли, про які повідомлялися належним чином.
Богданівська сільська рада заявою від 13.01.2020 позов визнала, просила розглянути справу за відсутності свого представника (а.с. 41).
ГУ Держгеокадастру у Полтавській області відзивом від 13.01.2020 вказало на відмову у позові до неналежного відповідача ГУ Держгеокадастру, справу розглядати без його участі його представника (а.с. 42-52).
Семенівська РДА відзиву не надала, надала до суду клопотання про розгляд справи без участі його представника, позов визнала (а.с. 54).
Ураховуючи зазначені обставини суд відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України ухвалив вирішити справу по суті за відсутності сторін та їх представників.
Виконуючи приписи ст.ст. 198-200, 264 ЦПК України суд зазначає таке.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , який проживав у с.Богданівка Семенівського району Полтавської області (а.с. 8).
Після його смерті залишилась спадщина, яка складається із земельної частки (паю) розміром 5,91 в умовних кадастрових гектарах, розташованої на території Богданівської сільської ради Семенівського району Полтавської області, що підтверджується довідкою виконкому Богданівської сільської ради Семенівського району Полтавської області (а.с. 19).
Спадкоємицею за законом після смерті ОСОБА_2 була його рідна сестра - мати позивача ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину після сметрі брата шляхом фактичного вступу у володіння спадковим майном, а саме, після його смерті отримала речі домашнього вжитку, здійснювала догляд за житловим будинком та присадибною земельною ділянкою, яка належала померлому (а.с.9,10).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла, не оформивши належним чином прав на успадковану нею земельну частку (пай).
Спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 був її син, чоловік позивача - ОСОБА_7 , який прийняв спадщину після смерті матері, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 13.11.2006, посвідченого державним нотаріусом Семенівської державної нотаріальної контори (а.с. 13,14,16).
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 помер, не оформивши належним чином прав на успадковану ним земельну частку (пай) розміром 5,91 в умовних кадастрових гектарах, розташованої на території Богданівської сільської ради Семенівського району Полтавської області, яка належала ОСОБА_8 та входила до складу спадщини ОСОБА_3 (а.с.15).
ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 19.02.2019, посвідченого приватним нотаріусом Семенівського районного нотаріального округу (а.с.17).
Згідно листа Відділу у Семенівському районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 21.11.2019 № 29-16-0.35-1006/115-19 на ім`я ОСОБА_2 , сертифікат на право на земельну частку (пай) не видавався. Нормативно грошова оцінка частки (паю) становить 166445,10 грн (а.с. 18).
У листопаді 2019 року позивач звернувся до нотаріуса з метою оформлення вказаної земельної частки (паю) як спадкового майна, але їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, вказано на відсутність правовстановлюючого документа на спадкову земельну частку (пай), ненадання доказів перебування в родинних відносинах ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , як рідні брат та сестра, а також доказів вступу ОСОБА_3 в управління чи володіння спадковим майном ОСОБА_2 та рекомендовано звернутися до суду з позовом про визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за заповітом (а.с. 20, 21).
Згідно листа Семенівського районного відділу ДРАС ГТУЮ у Полтавській області, оскільки позивачем не надано документів, які підтверджують родинні стосунки між позивачем та ОСОБА_3 , витяг з ДРАЦСГ про народження останньої отримати неможливо (а.с. 11).
На час смерті ОСОБА_2 діяв ЦК УРСР.
Відповідно до ч. 1 ст. 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
Для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття (ст. 548 ЦК УРСР).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Перешкодою для видачі позивачеві нотаріусом свідоцтва про право на спадщину щодо земельної частки (паю) є відсутність свідоцтва про народження ОСОБА_3 та свідоцтва про народження та смерть ОСОБА_2 .
Способами захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права (п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК). Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну ділянку є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку (лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.03.2013 № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування").
Ураховуючи зазначене, суд робить висновок, що права позивача на отримання свідоцтва про право на спадщину порушено з незалежних від позивача, відповідачів і нотаріуса обставин. Саме цим позивачеві створено об`єктивні перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Відтак суд захищає цивільне право позивача щодо отримання у спадок спадщини після ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258, 259, 264, 265, 273, 351, 352, 354, 355, 430 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Задоволити позов повністю.
Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом право на земельну частку (пай) на території Богданівської сільської ради Семенівського району Полтавської області площею 5,91 умовних кадастрових гектарів, яке належало померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку учасниками справи до Полтавського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його проголошення у порядку, передбаченому ст.ст. 351, 352, 354, 355, п.п.п. 15.5 п.п. 15 п. 1 Розділу XIII Перехідні положення ЦПК України (через Семенівський районний суд Полтавської області).
Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Богданівська сільська рада Семенівського району Полтавської області (Полтавська обл., Семенівський р-н, с. Богданівка, вул. Центральна, 6, код ЄДРПОУ 21067801).
Відповідач - Семенівська районна державна адміністрація Полтавської області (Полтавська область, Семенівський район, смт Семенівка, вул. Незалежності, 44; код ЄДРПОУ 04057528).
Відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області (Полтавська область, м. Полтава, вул. Уютна, 23, код ЄДРПОУ 39767930).
Суддя В.Ф.Харченко
Суд | Семенівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2020 |
Оприлюднено | 12.02.2020 |
Номер документу | 87499037 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Семенівський районний суд Полтавської області
Харченко В. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні