Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 лютого 2020 р. Справа№200/10968/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шинкарьова І.В. розглянув в порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до кредитної спілки АВС Кредит про стягнення штрафу, -
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звернулась до суду із позовом до кредитної спілки АВС Кредит про стягнення штрафу у розмірі 3 400 грн.
Позовні вимоги вмотивовані несплатою відповідачем у добровільному порядку штрафу відповідно до постанови про застосування штрафної санкції за порушення, вчинені на ринку фінансових санкцій від 22 травня 2019 року № 333/534/15-2/9-П, що допущені відповідачем. Доказів оскарження відповідачем зазначеної постанови позивачу не надходило.
У встановлені статтею 261 Кодексу адміністративного судочинства України строки відзив на позов до суду не надійшов.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 16 вересня 2019 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання (у письмовому провадженні).
Поштове відправлення із ухвалою про відкриття провадження у справі, направлене на адресу відповідача: 84313, м. Краматорськ, пр.. Миру, буд. 5, повернулося на адресу суду із позначкою про закінчення терміну зберігання.
Згідно частини 4 статті 124 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судове повідомлення вручено їм належним чином.
Ухвалою від 18 листопада 2019 року вирішено розгляд справи за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до кредитної спілки АВС Кредит про стягнення штрафу в сумі 3400 грн., здійснювати в порядку загального позовного провадження. Замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
У призначений час сторони не з`явились. На адресу суду надійшло клопотання позивача про розгляд справи без його участі. Відповідач до суду не з`явився. Клопотань про розгляд справи без участі відповідача не було надано.
Ухвалою від 14 січня 2020 року закрито підготовче провадження в адміністративній справі № 805/10968/19-а за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до кредитної спілки АВС Кредит про стягнення штрафу в сумі 3400 грн. Розгляд справи вирішено здійснювати в порядку письмового провадження в межах строків, визначених КАС України для розгляду справи.
Враховуючи наведене, відповідач вважається таким, що повідомлений про розгляд справи найденим чином.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Відповідач, юридична особа - кредитна спілка АВС Кредит обліковується у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 26552501, за даними реєстру місцезнаходженням відповідача є: 84313, Донецька обл., місто Краматорськ, ПРОСПЕКТ МИРУ, будинок 5.
12 квітня 2019 року позивачем складено акт про правопорушення, вчинене на ринку фінансових послуг № 534/15-2/9.
Відповідно до акту позивачем встановлено що відповідачем не подано до Нацкомфінпослуг звітність за 1 квартал 2018 року, 1 півріччя 2018 року, 9 місяців 2018 року та 2018 рік, що свідчить про порушення відповідача вимог:
статті 14 Закону України Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг у частині обов`язковості надання фінансовою установою звітності відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг;
абзацу другого пункту 2.3 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об`єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.2003 № 177,
зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2004 за № 69/8668 (далі - Порядок), у частині подання до Нацкомфінпослуг річної звітності не пізніше 28лютого року, наступного за звітним;
абзацу третього пункту 2.3 Порядку, у частині подання до Нацкомфінпослуг проміжної звітності не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним періодом.
Листом від 16 квітня 2019 року № 2562/25-8, направленим відповідачу рекомендованим листом, до якого також додано наведений вище акт, позивач повідомив відповідача про розгляд справи про правопорушення 08 травня 2019 року.
22 травня 2019 позивачем прийнято постанову № 333/534/15-2/9-П про застосування штрафної санкції у сумі 3400 грн. за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, у якій викладено аналогічне наведеному в акті. В постанові вказано, що сума штрафу має бути перерахована до Державного бюджету України у строк до 05 червня 2019 року. Постанова також направлена відповідачу рекомендованим листом.
Доказів оскарження відповідачем постанови або сплати визначеної у ній суми штрафу суду не надано.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ
Відповідно до пункту 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070, органом, що уповноважений здійснювати державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг).
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 28 Закону України від 12 липня 2001 року № 2664-III «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (далі - Закон № 2664-III) передбачено, що національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції: у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.
Частиною першою ст. 39 Закону № 2664-III встановлено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 2664-III передбачено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може застосовувати такі заходи впливу: зобов`язати порушника вжити заходів для усунення порушення та/або вжити заходів для усунення причин, що сприяли вчиненню порушення; накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Відповідно до п. 2.2 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 № 2319 (далі - Положення № 2319) рішення про зобов`язання порушника вжити заходів для усунення порушення оформляється письмовим розпорядженням (приписом) Нацкомфінпослуг. Метою застосування даного заходу впливу є усунення особою у визначений у розпорядженні (приписі) строк виявлених порушень законодавства про фінансові послуги.
Невиконання вимог письмового розпорядження (припису) є підставою для застосування інших заходів впливу у визначених законом випадках.
За п. 2.1 цього Положення Нацкомфінпослуг може також застосовувати такі заходи впливу, як накладення штрафу в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» .
Пунктом 2 ч. 1 ст. 41 Закону № 2664-III передбачено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за: неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому, частиною другою вказано статті передбачено, що рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 42 Закону № 2664-III штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.
Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 41 цього Закону, уповноваженою особою, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи чи фізичної особи - підприємця та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів надсилається посадовій особі, яка має право накладати штраф.
За п. 4.2 Положення № 2319 виявлені посадовими особами Нацкомфінпослуг факти порушення законодавства про фінансові послуги викладаються в акті про правопорушення із зазначенням доказів (документів, даних та інформації), що підтверджують факт вчинення порушення законодавства про фінансові послуги, та з посиланням на відповідну норму закону та/або іншого нормативно-правового акта.
Відповідно до п. 4.8 Положення № 2319 примірник акта про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис не пізніше п`яти днів з дати його складання з повідомленням про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення.Згідно пункту 2.4 розділу II
Згідно з п. 4.1 цього Положення провадження у справі про правопорушення є обов`язковою передумовою застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1 - 9 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення.
За його п. 4.14 відсутність керівника або уповноваженого представника особи в разі якщо про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення він був повідомлений згідно з вимогами пунктів 4.11 та 4.13 цього розділу, не може бути підставою для відкладення розгляду справи про правопорушення.
Відповідно до п. 2.4 Положення № 2319 рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) на особу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, приймається у вигляді постанови уповноваженої особи Нацкомфінпослуг.
Постанова, крім іншого, повинна містити строк, протягом якого учасник ринку фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг зобов`язаний повідомити Нацкомфінпослуг про добровільне виконання або про відмову від добровільного виконання постанови.
Згідно з п. 4.17 цього Положення рішення про застосування заходу впливу або закриття справи про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис протягом 5 днів з дати його прийняття.
Відповідно до ч. 2 ст. 41 Закону № 2664-III та пункту 2.4 Положення № 2319 у разі несплати штрафу особою в добровільному порядку у строк, передбачений постановою, він стягується Нацкомфінпослуг у судовому порядку.
До суду не надано доказів оскарження відповідачем постанови від 22 травня 2019 № 333/534/15-2/9-П або доказів сплати штрафу, застосованого цією постановою, відтак сума штрафу має бути стягнута за рішенням суду, а отже заявлені позивачем вимоги про його стягнення є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Під час розгляду справи не залучались свідки та не проводились експертизи, у зв`язку з чим підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Закону України від 12 липня 2001 року № 2664-III «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» , Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070, Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 № 2319, та керуючись статтями 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, м. Київ, вулиця Бориса Грінченка, будинок 3, код ЄДРПОУ 38062828) до кредитної спілки АВС Кредит (84313, Донецька обл., місто Краматорськ, ПРОСПЕКТ МИРУ, будинок 5, код ЄДРПОУ 26552501) про стягнення штрафу, - задовольнити повністю.
Стягнути з кредитної спілки АВС Кредит (код ЄДРПОУ 26552501, зареєстрованого за адресою: 84313, м. Краматорськ, проспект Миру, буд. 5) до Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106) штраф у сумі 3400, 00 грн. (три тисячі чотириста гривень 00 копійок).
Повний текст рішення складено та підписано 11 лютого 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя І.В. Шинкарьова
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2020 |
Оприлюднено | 13.02.2020 |
Номер документу | 87501801 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Шинкарьова І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні