ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/68/20
07 лютого 2020 рокум.Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання - Порплиці Т.В., представника позивача Гукалюка Н.П., представника відповідача - Костів Л.В., представника третьої особи без заявлення самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Тернопільській області до Тернопільської обласної державної адміністрації про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС в Тернопільській області (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до Тернопільської обласної державної адміністрації (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації про стягнення з рахунків у банках Тернопільської обласної державної адміністрації, що обслуговують такого платника та за рахунок готівки, що належить Тернопільській обласній державній адміністрації податкового боргу в сумі 38800,87 грн. по платежу єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що згідно розпорядження голови обласної державної адміністрації від 09.12.2015 №757-ОД, Тернопільська обласна державна адміністрація є засновником Управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації. Згідно із довідки про наявність податкового боргу, за Управлінням розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації числиться заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами, по платежу єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі - 38800,87 грн. Управління розвитку, транспорту та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації в порушення вимог податкового законодавства добровільно не сплатив узгоджену суму податкового зобов`язання у встановлені законодавством строки, тому податковий борг необхідно стягнути в судовому порядку.
Ухвалою від 08.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідач 24.01.2020 подав відзив на позовну заяву (аркуш справи 87-89) в якому просив залучити до справи про стягнення податкового боргу як співвідповідача у справі, або замінити як неналежного відповідача на належне - управління регіонального розвитку, інфраструктури та дорожнього господарства Тернопільської обласної державної адміністрації.
Дане клопотання обґрунтовано тим, що розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 30 березня 2017 року №155-од ліквідовано управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації та утворена комісія з ліквідації управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації та затверджено її склад.
Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 25 квітня 2017 року №235-од у структурі обласної державної адміністрації утворено управління регіонального розвитку, інфраструктури та дорожнього господарства Тернопільської обласної державної адміністрації з покладенням на нього завдань і функцій ліквідованого управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації. Утворене управління є правонаступником управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації з питань реалізації державної політики у сфері транспорту та дорожнього господарства.
У зв`язку із проведеними структурними та кадровими змінами в обласній державній адміністрації, розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 18 вересня 2017 року №566-од затверджено новий склад ліквідаційної комісії.
З наведеного випливає, що на відмінну від інших платників податків, особою відповідальною за погашення податкового боргу є ліквідаційна комісія.
Враховуючи зазначене, не погоджується із твердженням позивача про те, що відповідальною за зобов`язаннями ліквідаційного управління є юридична особа - щодо утворення нею філій, представництва або іншого відокремленого підрозділу - платника єдиного внеску, що ліквідується, а саме Тернопільська обласна державна адміністрація, оскільки управління регіонального розвитку, інфраструктури та дорожнього господарства Тернопільської обласної державної адміністрації, як правонаступник, є самостійним структурним підрозділом обласної державної адміністрації, проте воно є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в установах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного герба України і своїм найменуванням, власні бланки.
Управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження подало 29.01.2020 письмові пояснення у справі (аркуш справи 109-110) в якому зазначено, що розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 30 березня 2017 року №155-од ліквідовано управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації. Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 25 квітня 2017 року №235-од у структурі обласної державної адміністрації утворено управління регіонального розвитку, інфраструктури та дорожнього господарства Тернопільської обласної державної адміністрації з покладенням на нього завдань і функцій ліквідованого управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації. Утворене управління є правонаступником управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації лише з питань реалізації державної політики у сфері енергозбереження, енергетики та зовнішньої реклами.
З наведеного у фінансових зобов`язаннях Управління правонаступника не визначено.
Ухвалою суду від 07.02.2020 проголошеною в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати та занесену до протоколу судового засідання, клопотання представника відповідача про заміну неналежного відповідача на належного, відмовлено, оскільки розпорядженням №235-од від 25 квітня 2017 року не встановлено правонаступника за зобов`язаннями, на сьогодні в управління закриті рахунки, тому враховуючи норми п.8 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" відповідальною є юридична особа - щодо утворених нею філії, представництва або іншого відокремленого підрозділу - платника єдиного внеску, що ліквідується, а саме Тернопільська обласна державна адміністрація.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.
Відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача зазначив, що на сьогоднішній день в управлінні відсутні кошторисні призначення, а також закриті рахунки в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Тернопільській області у зв`язку з чим сплата податкового боргу у сумі 38800,87 грн.. не можлива.
Заслухавши сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних міркувань.
Суд встановив, що Тернопільська обласна державна адміністрація зареєстрована органами державної реєстрації як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Згідно із розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 30 березня 2017 року №155-од ліквідовано управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації (аркуш справи 90-92).
Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 25 квітня 2017 року №235-од у структурі обласної державної адміністрації утворено управління регіонального розвитку, інфраструктури та дорожнього господарства Тернопільської обласної державної адміністрації з покладенням на нього завдань і функцій ліквідованого управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації. Утворене управління є правонаступником управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації з питань реалізації державної політики у сфері транспорту та дорожнього господарства (аркуш справи 95-96).
Розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 30 березня 2017 року №155-од утворена комісія з ліквідації управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації та затверджено її склад.
У зв`язку із проведеними структурними та кадровими змінами в обласній державній адміністрації, розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 18 вересня 2017 року №566-од затверджено новий склад ліквідаційної комісії (аркуш справи 98).
Відповідно до ст.67 Конституції України відповідач зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах встановлених законом.
Згідно з ст. 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом
Грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39. пункт 14.1. стаття 14 Податкового кодексу України).
Податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк (підпункт 14.1.156. пункт 14.1. стаття 14 ПК України).
Виконанням податкового обов`язку згідно з п. 38.1 ст. 38 ПК України є сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Як, визначено пп. 20.1.19. п. 20.1. ст. 20 ПК України, контролюючі органи зокрема мають право:
- застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України;
Звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (пп. 20.1.34. п. 20.1. ст. 20 ПК України)
У відповідності до п.1 ст. 25 Закону України від 08.07. 2010 року №2464-VI Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування із змінами та доповненнями (далі Закон №2464-VI),- рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
У разі ліквідації юридичної особи - платника єдиного внеску або втрати платником з інших причин статусу платника єдиного внеску сума недоїмки сплачується за рахунок коштів та іншого майна платника. У такому разі відповідальними за погашення недоїмки є:
- ліквідаційна комісія - щодо юридичної особи - платника єдиного внеску, що ліквідується;
- юридична особа - щодо утворених нею філії, представництва або іншого відокремленого підрозділу - платника єдиного внеску, що ліквідується.
У разі недостатності у платника єдиного внеску коштів та іншого майна для сплати недоїмки відповідальними за її сплату є:
- засновники або учасники юридичної особи - платника єдиного внеску, що ліквідується, якщо згідно із законом вони несуть повну чи додаткову відповідальність за її зобов`язаннями;
- юридична особа - щодо утворених нею філії, представництва та іншого відокремленого підрозділу - платника єдиного внеску, що ліквідується;
- правонаступники юридичної особи - платника єдиного внеску, що ліквідується.
У разі злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення платника єдиного внеску зобов`язання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до законодавства перейшли його права та обов`язки (п.8 ст. 25 Закону №2464-VI).
Як випливає із матеріалів справи, у відповідності до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 25.04.2017 №235-ОД, встановлено, що управління житлово-комунального господарства та енергозбереження є правонаступником управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження Тернопільської ОДА з питань реалізації державної політики у сфері енергозбереження, енергетики та зовнішньої реклами. У свою чергу, тим же розпорядженням визначено, що управління регіонального розвитку, інфраструктури та дорожнього господарства є правонаступником управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження Тернопільської ОДА з питань реалізації державної політики у сфері транспорту та дорожнього господарства. Тобто, в частині завдань та функцій ліквідованого управління.
Суд зазначає, що даним розпорядженням не встановлено правонаступника за зобов`язаннями, а тому, приходить до висновку, що відповідальною є юридична особа - щодо утворених нею філії, представництва або іншого відокремленого підрозділу - платника єдиного внеску, що ліквідується, а саме Тернопільська обласна державна адміністрація.
Згідно довідки про наявність податкового боргу, за Управління розвитку інфраструктури, транспорту та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації числиться заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами, по платежу єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі - 38800,87 грн. (основний платіж - 0,00 грн., штрафні санкції - 36153,32 грн., пеня - 2647,55 грн.).
Заборгованість по даному платежу виникла у зв`язку з несплатою узгодженого податкового зобов`язання нарахованого відповідно до рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.01.2018 року №00009321307 на суму - 41411,47грн. та №00009381307 на суму - 1190,00 грн. винесених на підставі Акта перевірки від 20.12.2017 №7787/19-00-14-04/40390095, яким встановлено несвоєчасне подання звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а також несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 09.09.2016 року по 30.11.2017.
Зазначені рішення контролюючого органу, не були оскаржені ні в адміністративному, ні в судовому порядку, а тому грошові зобов`язання визначені ними, вважається узгодженим.
Сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання, згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, визнається податковим боргом.
Виникнення та існування такого податкового боргу також підтверджується наявними у матеріалах справи доказами: випискою з інтегрованої облікової картки платника податку, розрахунком суми позовних вимог.
Виконанням податкового обов`язку згідно пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України є сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Виходячи з норм статті 95 Податкового кодексу України податкова заборгованість платників податків стягується органами державної податкової служби на підставі рішення суду шляхом: стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків; реалізації майна платника податків, що перебуває у податковій заставі; стягнення коштів за рахунок готівки, що належить платнику податків. При цьому, право на звернення з позовом про стягнення податкового боргу з платника податків виникає у податкового органу через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Як випливає із матеріалів справи, відповідачу виставлялась податкова вимога №2862-17 від 06.02.2018, з часу виставлення якої податковий борг платника не переривався.
Вказана податкова вимога платником податків у визначеному законом порядку не оскаржена та недійсною не визнана. В добровільному порядку заборгованість Відповідач не погасив.
Згідно із п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до припису норми п.п.14.1.137 п.14.1 ст.14 ПК України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до пунктів 95.1, 95.2 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі його недостатності-шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до норм статті 95 ПК України податкова заборгованість платника податків стягується органами державної податкової служби на підставі рішення суду шляхом: стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків; реалізації майна платника податків, що перебуває у податковій заставі; стягнення коштів за рахунок готівки, що належить платнику податків.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Станом на день розгляду справи сума податкового боргу відповідача в розмірі 38800,87 грн. є узгодженою та у встановлені законом строки не сплаченою, тому відповідно до пп.14.1.175 п. 14 ст.14 ПК України визнається сумою податкового боргу. Доказів зворотного відповідачем не подано, а судом не встановлено.
З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Тернопільській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.
При цьому відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, під час розгляду даної справи, свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Тернопільської обласної державної адміністрації податковий борг по платежу єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі - 38800 (тридцять вісім тисяч вісімсот) грн 87 (вісімдесят сім) коп. шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, що обслуговують такого платника та за рахунок готівки, що належить Тернопільській обласній державній адміністрації.
Реквізити сторін:
- позивач - Головне управління ДПС у Тернопільській області: 46003, м.Тернопіль, вул. Білецька, 1, код ЄДРПОУ 43142763;
- відповідач - Тернопільська обласна державна адміністрація: 46021, м.Тернопіль, вул Грушевського, 8.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 11 лютого 2020 року.
Головуючий суддя Осташ А.В.
копія вірна
Суддя Осташ А.В.
Суд | Тернопільський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2020 |
Оприлюднено | 12.02.2020 |
Номер документу | 87503625 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Осташ Андрій Васильович
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Осташ Андрій Васильович