Справа № 713/2272/19
Провадження №2/713/115/20
РІШЕННЯ
іменем України
10.02.2020 м. Вижниця
Вижницький районний суд Чернівецької області в складі: головуючого судді Пилип`юка І.В., з участю секретаря судового засідання Паучек Є.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вижниця в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лукавецької сільської ради Вижницького району Чернівецької області, ОСОБА_2 , Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області, про визнання права власності на спадкове майно,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Лукавецької сільської ради Вижницького району Чернівецької області, ОСОБА_2 , Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області, про визнання права власності на спадкове майно.
У позові вказувала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 , яка проживала по АДРЕСА_1 .
Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) площею 2,29 умовних кадастрових гектарах, посвідчене сертифікатом серії ЧВ №0055735, що виданий Вижницькою РДА 14.02.1997 року, яка розташована на території Лукавецької сільської ради Вижницького району Чернівецької області.
На день смерті ОСОБА_3 у спадковому будинку були зареєстровані та проживали ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , а отже вони прийняли спадщину.
ОСОБА_5 не оформив своїх спадкових прав, оскільки помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Таким чином вони троє фактично отримали право на земельну частку (пай) в порядку спадкування в розмірі по 0,426 умовних кадастрових гектара кожен.
На 1/3 вказаної земельної ділянки повинен би оформити спадщину брат ОСОБА_5 , але оскільки він помер, то спадкоємцям законом після його смерті є вона та ОСОБА_4 .
Рішенням Вижницького районного суду від 16.03.2017 року по справі №713/2048/16-ц ОСОБА_4 визнано недієздатним та призначено її його опікуном.
Отже їй повинно перейти право на земельну частку (пай) в розмірі 1,145 умовних кадастрових гектарах, що залишилась після смерті матері.
Вона звернулася до державного нотаріуса із заявою про оформлення спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, що складається із права на земельну частку (пай) у землі, посвідчене сертифікатом серії ЧВ №0055735, що виданий Вижницькою РДА 14.02.1997 року, розміром 1,145 умовних кадастрових гектарах, що залишилася після смерті матері ОСОБА_3 , яка розташована на території Лукавецької сільської ради, однак державний нотаріус постановою №02-31 від 05.07.2017 року відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з відсутністю належним чином оформлених правовстановлюючих документів та у зв`язку з тим, що не були надані документи, які підтверджують факт родинних стосунків спадкоємців з спадкодавцем (брата з братом).
Рішенням Вижницького районного суду від 29.03.2018 року по справі №713/468/18 встановлено факт родинних відносин між ОСОБА_4 та ОСОБА_6 .
Підстав оскаржувати вказану постанову немає, оскільки не може надати документи, що посвідчують право матері на вказану земельну частку (пай).
Просила визнати за нею право на частину земельної частки (паю) в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , посвідчене сертифікатом серії ЧВ № 0055735, що виданий Вижницькою РДА 14.02.1997 року, площею 1,145 умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Лукавецької сільської ради Вижницького району Чернівецької області, що раніше належало ОСОБА_3 , спадкоємцем якої за законом був її син ОСОБА_5 , який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи по суті, про що є відомості в матеріалах справи. До початку розгляду справи надала суду заяву, у якій просила справу розглядати за її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача - Лукавецької сільської ради Вижницького району Чернівецької області у судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи по суті, про що є відомості в матеріалах справи. До початку розгляду надав суду заяву про розгляд справи без участі їх представника, позов визнають.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи по суті, про що є відомості в матеріалах справи. До початку розгляду надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позов визнає.
Представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області у судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи по суті, про що є відомості в матеріалах справи. До початку розгляду надав суду заяву про розгляд справи без участі їх представника.
Також до початку розгляду справи надав суду відзив на позов, який надіслав іншим учасникам справи. У відзиві зазначив, що вони є неналежним відповідачем по справі, оскільки Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області не є розпорядником пайового фонду земель КСП та не вирішує питання про визнання права власності на земельну частку пай, а проводить лише державну реєстрацію земельних ділянок у Державному земельному кадастрі. Просив замінити їх з відповідача на третю особу.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 .
Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 є її діти - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
ОСОБА_1 та ОСОБА_4 вчасно прийняли спадщину після смерті матері ОСОБА_3
ОСОБА_2 пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті матері, а тому вважається такою, що не прийняла її, позов визнала.
Також спадкоємцем за законом першої черги після смерті ОСОБА_3 був її син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , однак він не оформив своїх спадкових прав, оскільки помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Інших спадкоємців та осіб, які б мали право на обов`язкову частку у спадщині немає.
Таким чином частка ОСОБА_1 у спадщині після смерті ОСОБА_3 становить 1/2.
Вказані обставини не потребують доказуванню, оскільки встановлені рішенням Вижницького районного суду Чернівецької області від 20.09.2018 року по цивільній справі №713/1480/18 за позовом ОСОБА_7 в інтересах недієздатного ОСОБА_4 до Лукавецької сільської ради Вижницького району Чернівецької області, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , про визнання права власності на спадкове майно, яке набрало законної сили.
Даним рішенням визнано за недієздатним ОСОБА_4 право власності на 1/2 частку спадкового майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , яке складається з житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 .
Також вказані обставини встановлені рішенням Вижницького районного суду Чернівецької області від 15.01.2019 року по цивільній справі №713/2255/18 за позовом ОСОБА_1 до Лукавецької сільської ради Вижницького району Чернівецької області, ОСОБА_2 , про визнання права власності на спадкове майно.
Даним рішенням визнано за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частку спадкового майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , яке складається з житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 .
Крім того після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої входить право на земельну частку (пай) у землі, посвідчене сертифікатом серії ЧВ №0055735, виданим 14.02.1997 року Вижницькою районною державною адміністрацією на підставі рішення РДА від 05.02.1997 року №71 розміром 2,29 в умовних кадастрових гектарах колгоспу Дружба с. Лукавці Вижницького району Чернівецької області, що підтверджується копією даного сертифікату, копією довідки Лукавецької сільської ради Вижницького району Чернівецької області №486 від 15.11.2017 року та копією листа Відділу у Вижницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області №0-24-0.170-84/101-19 від 20.03.2019 року.
Згідно копії зазначеного листа Відділу у Вижницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області станом відповідно до розпорядження Вижницької РДА від 02.02.2000 року №20 вартість земельної частки (паю) згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧВ №0055735 колгоспу Дружба с. Лукавці Вижницького району Чернівецької області становить 18139,24 грн.
У видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на спадкове майно, що складається з права на земельну частку (пай) у землі, посвідченого сертифікатом серії ЧВ №0055735 розміром 2,29 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що знаходиться в с. Лукавці Вижницького району Чернівецької області ОСОБА_1 та ОСОБА_4 державним нотаріусом відмовлено у зв`язку з тим, що не були надані належним чином оформлені документи, що посвідчують право власності спадкодавця на спадкове майно та витягу з Державного земельного кадастру, що підтверджується копією постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії №541/02-31 від 05.07.2017 року, винесеної державним нотаріусом Вижницької державної нотаріальної контори Мицкан Ж.І.
Позивачем не були надані документи на спадкове майно, оскільки оригінал сертифікату на земельну частку (пай) серія №0055735, виданий на ім`я ОСОБА_3 у неї відсутній.
Відповідно до п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року.
У п.1 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування зазначено, що при вирішенні спорів про спадкування, спадщина по яких відкрилася і була прийнята до 01.01.2004 року, не допускається застосування судами норм ЦК 2003 року, а застосуванню підлягають норми законодавства чинного на час відкриття спадщини, зокрема ЦК УРСР.
Відповідно до п.1 ч.4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності, а тому суд вважає, що оскільки на час відкриття спадщини діяв Цивільний кодекс Української РСР в редакції 1963 року, то при вирішенні питання про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом слід керуватись саме його положеннями.
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Згідно ст.524 ЦК УРСР 1963 року спадкування здійснюється за законом і за заповітом.
Відповідно до ст.529 ЦК УРСР 1963 року при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
Відповідно до ст.548 ЦК УРСР 1963 року, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1, 2 ст.549 ЦК УРСР 1963 року, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У п.3.5 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справі №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування надано роз`яснення, що спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених в пунктах 10, 11 ППВСУ від 30.05.2008 року №7.
Відповідно до п.11 ППВСУ №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
А згідно з п.17 Перехідних положень Земельного кодексу України сертифікати на право на земельну частку (пай) отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Отже, права спадкодавця ОСОБА_3 на земельну частку (пай), визначені сертифікатом, входять до складу спадкового майна.
У пункті 3.5 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справі №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування роз`яснено, що у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
З урахуванням зазначених вимог закону та наведених вище досліджених судом доказів, Суд дійшов до висновку, що:
ОСОБА_3 належало право на земельну частку (пай) у землі, посвідчене сертифікатом серії ЧВ №0055735, розміром 2,29 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що знаходиться в с. Лукавці Вижницького району Чернівецької області;
сертифікат серії ЧВ №0055735 втрачений;
позивач, є спадкоємцем за законом першої черги прийняла спадщину;
недієздатний ОСОБА_4 вчасно прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_3 ;
ОСОБА_2 пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті матері, а тому вважається такою, що не прийняла її, позов визнала;
також спадкоємцем за законом першої черги після смерті ОСОБА_3 був її син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , однак він не оформив своїх спадкових прав, оскільки помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
інших спадкоємців та осіб, які б мали право на обов`язкову частку у спадщині ОСОБА_3 немає;
таким чином частка ОСОБА_1 у спадщині після смерті ОСОБА_3 становить 1/2.
За встановлених обставин позов ОСОБА_1 до Лукавецької сільської ради Вижницького району Чернівецької області, ОСОБА_2 , про визнання права власності на зазначене спадкове майно в порядку спадкування за законом є обґрунтованим і підлягає до задоволення.
Разом з тим з наданих позивачем доказів судом не встановлено жодних обставин, які б свідчили про порушення, невизнання або оспорювання прав, свобод чи законних інтересів позивача Головним управлінням Держгеокадастру у Чернівецькій області.
У частині 2 ст.51 ЦПК України закріплено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.
У п.1 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справі №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування роз`яснено, що у разі пред`явлення позову до неналежного відповідача суд за клопотанням позивача, не припиняючи розгляду справи, замінює первісного відповідача належним відповідачем, якщо позов пред`явлено не до тієї особи, яка має відповідати за позовом, або залучає до участі у справі іншу особу як співвідповідача.
Якщо позивач не заявляє клопотання про заміну неналежного відповідача, суд повинен відмовляти у задоволенні позову.
Жодних клопотань про заміну неналежних відповідачів протягом розгляду справи від позивача до суду не надходило.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, про визнання права власності на спадкове майно необхідно відмовити, оскільки він пред`явлений до неналежного відповідача.
На підставі ст.ст.524, 529, 548, 549 ЦК УРСР 1963 року, ст.ст.16, 328 ЦК України, керуючись ст.ст.4, 12, 13, 51, 76-81, 247 ч.2, 258-259, 263-265, 268, 272, 273, 354 України, Суд,
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Лукавецької сільської ради Вижницького району Чернівецької області, ОСОБА_2 , про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 в порядку спадкування за законом право на 1/2 частку спадкового майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , яке складається з права на земельну частку (пай) у землі, посвідченого сертифікатом серії ЧВ №0055735 від 14.02.1997 року, розміром 2,29 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що знаходиться в с. Лукавці Вижницького району Чернівецької області.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, про визнання права власності на спадкове майно - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги через Вижницький районний суд до Чернівецького апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителька АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Відповідач - Лукавецька сільська рада Вижницького району Чернівецької області, юридична адреса: с. Лукавці, вул. Героїв Майдану, 164, Вижницького району Чернівецької області, код ЄДРПОУ: 04418268.
Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителька АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Відповідач - Головне управління Держгеокадастру в Чернівецькій області, юридична адреса: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 194 А, код ЄДРПОУ: 39909396.
Суддя І. В. Пилип`юк
Суд | Вижницький районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2020 |
Оприлюднено | 12.02.2020 |
Номер документу | 87511059 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вижницький районний суд Чернівецької області
Пилип'юк І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні