ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" лютого 2020 р. Справа № 924/11/20
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., при секретарі Сарело Р.О., розглянувши матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Техноторг-Дон", м. Миколаїв
до фермерського господарства "Водолій Агро", с. Стріхівці, Ярмолинецький р-н., Хмельницька обл.
про стягнення грошей
за участю представників сторін:
від позивача - Гаргаун Я.І. згідно довіреності
від відповідача - не з`явився
встановив:
Позивач у позові просить суд стягнути з відповідача заборгованість, яка виникла через неналежне виконання договору від 02.03.19 № 130941Ш у розмірі 94 858, 82 грн., з яких: 64 400 грн. основний борг, 17 493, 29 грн. пеня, 9 660 грн. штраф, 1 556, 19 грн. 3% річних, 1 749, 34 грн. інфляційні.
Обгрунтовуючи позов, позивач вказує на порушення відповідачем умов договору щодо строків здійснення оплати за поставлений позивачем товар. Стягнення річних та інфляційних заявлено з посиланням на ст. 625 ЦКУ. Нарахування пені та штрафу обумовлено наявністю відповідних умов договору відносно їх застосування.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягав на його задоволенні.
Відповідач свого представника до суду не направив, письмового відзиву не надіслав (ухвалою суду від 10.01.20 відповідачу встановлено строк подання відзиву). Належність повідомлення відповідача про дату час та місце судового засідання підтверджується наявним у справі поштовим повідомленням про вручення йому відповідної ухвали суду (з підписом про отримання).
За таких обставин, суд, в порядку ч. 9 ст. 165 ГПКУ, розглядає справу за наявними матеріалами.
Матеріалами справи встановлено.
Як вбачається з наявного в справі витягу з ЄДРЮОФОПГФ від 06.12.19 № 1006059633 позивач - ТОВ „Техноторг - Дон» , ідентифікаційний код 31764816 є юридичною особою.
Згідно витягу з ЄДРЮОФОПГФ від 09.01.20 № 1006166366, зробленого судом, відповідач - ФГ „Водолій Агро» , ідентифікаційний код 39795244 також є юридичною особою.
02.03.19 між позивачем (продавець) та відповідачем (покупець) укладено договір купівлі-продажу № 130941Ш, згідно якого продавець зобов`язується передати у власність покупцю, а покупець у порядку й на умовах, передбачених даним договором, зобов`язується приймати та оплачувати запасні частини до техніки (шини), асортимент, кількість та вартість яких визначається відповідно до рахунків-фактур продавця до цього договору, що є його невід`ємними частинами.
Згідно п. 1.3. договору поставка товару буде здійснюватись окремими партіями. Обсяг товару за кожною партією визначатиметься у відповідних рахунках-фактурах продавця до договору. Асортимент, кількість та вартість товару за кожною його партією вважатимуться узгодженими сторонами з моменту поставки покупцю товару згідно відповідного рахунку-фактура продавця.
Покупець зобов`язується оплачувати продавцю вартість товару протягом 7 календарних днів з моменту підписання сторонами акту прийому-передачі та/або видаткової накладної відповідно до п. 4.1. даного договору щодо такого товару (п. 2.3.). За п. 3.2.2. покупець зобов`язаний оплачувати вартість поставленого товару в порядку, визначеному п. 2.3. договору.
Факт поставки продавцем товару покупцеві згідно п.п. 3.1.1. договору сторони фіксують шляхом складання відповідного двостороннього акту прийому-передачі та/або видаткової накладної, у яких зазначають асортимент, комплектність, кількість і вартість товару, що передається покупцю (п. 4.2.). Підписанням відповідного двостороннього акту приймання-передачі та/або видаткової накладної покупець підтверджує факт передання йому товару, всієї необхідної інформації та супровідних документів стосовно товару, передбачених договором та чинним законодавством України, відсутності в нього будь-яких претензій щодо асортименту, якості, комплектності та кількості переданого йому товару, необхідної інформації та супровідних документів стосовно товару (п. 4.3.).
За п. 5.2. покупець несе наступну відповідальність за договором:
5.2.1. за порушення строків виконання своїх грошових зобов`язань за цим договором покупець сплачує продавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період нарахування пені, від суми заборгованості за кожен день прострочення;
5.2.2. за порушення покупцем строків виконання своїх грошових зобов`язань за цим договором більш ніж на 5 днів, покупець, додатково до пені згідно п.п. 5.2.1. договору сплачує продавцю штраф у розмірі 15% від вартості неоплаченого товару.
Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення його тексту їх печатками і діє до 31 грудня 2025 р. (п. 8.1.).
Договір підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками.
Згідно видаткової накладної від 02.03.19 № П-56425 (постачальник - ТОВ „Техноторг-Дон» , покупець - ФГ „Водолій Агро» , підстава - договір від 02.03.19 № 13094Ш) позивач поставив, а відповідач отримав товар (шини) на суму 74 400 грн. Поставка та прийняття товару підтверджується: підписом та печаткою позивача в графі „Постачальник» , підписом та печаткою відповідача у графі „Отримав» .
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані докази та давши їм оцінку в сукупності, суд врахував таке.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.
Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші , надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач та відповідач уклали договір купівлі - продажу товару, визначивши умови, права та обов`язки сторін, які є обов`язковими для них.
Згідно ст. 655 ЦКУ за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковий для виконання сторонами.
З позовних матеріалів вбачається, що позивач на виконання умов договору поставив відповідачу товар на суму 74 400 грн., що підтверджується видатковою накладною від 02.03.19 № П - 56425. Прийняття товару відповідачем підтверджується підписом та печаткою останнього в накладній. При цьому, згідно п. 4.3. договору підписанням видаткової накладної покупець підтверджує факт передання йому товару.
За ст. 692 ЦКУ покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Обов`язок оплати поставленого товару, відповідно до договору, виникає у відповідача на протязі 7 днів з моменту підписання видаткової накладної, тобто (з урахуванням дати накладної) - 9 березня 2019 року. Проте, як вбачається з матеріалів справи (вказано в позові) оплата проведена частково на суму 10 000 грн. Докази оплати в повному обсязі, в зазначені у договорі строки у справі відсутні.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Статтею 525 Цивільного кодексу України обумовлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Враховуючи, що строк оплати пропущено (докази оплати відсутні), у відповідача виникла заборгованість, розмір якої підтверджується документально та становить (74 400 грн. вартість поставки мінус 10 000 грн. часткової оплати) 64 400 грн.
За таких обставин, позов, в частині стягнення основного боргу підлягає задоволенню.
Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, враховуючи встановлений судом факт прострочення оплати поставленого товару по договору, вимоги в частині стягнення інфляційних і річних відповідають чинному законодавству, та підлягають задоволенню в заявленому розмірі (який підтверджується розрахунком).
Згідно ст. ст. 1, 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін; розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання. Згідно ч. 2 ст. 551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Враховуючи вказані законодавчі положення, неустойка (штраф та пеня) є договірним/законодавчим способом забезпечення зобов`язання, а тому наявність у договорі п. п. 5.2.1, 5.2.2., що передбачають застосування пені та штрафу за прострочення оплати товару, при наявності встановленого факту прострочки (в тому числі понад п`ять днів), є підставою для задоволення позову, в частині стягнення останніх. Розмір цих нарахувань підтверджується розрахунком.
При цьому, суд зазначає, що нарахування пені здійснено понад шестимісячний строк її нарахування, передбачений ст. 232 ГКУ, оскільки такий спосіб нарахування передбачений п. 7.2 договору (нарахування штрафних санкцій за три роки від дня, коли зобов`язання мало бути виконано), що узгоджується з наведеною нормою.
Судові витрати, за ст. 129 ГПКУ покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
Позов задовольнити.
Стягнути з фермерського господарства „Водолій Агро» (32163, Хмельницька область, Ярмолинецький район, с. Стріхівці, код 39795244) на користь товариства з обмеженою відповідальністю „Техноторг - Дон» (54025, м. Миколаїв, проспект Героїв Сталінграду, 113/1, код 31764816) 64 400 грн. (шістдесят чотири тисячі чотириста грн. 00 коп.) основного боргу, 17 493, 29 грн. (сімнадцять тисяч чотириста дев`яносто три грн. 29 коп.) пені, 9 660 грн. (дев`ять тисяч шістсот шістдесят грн. 00 коп.) штрафу, 1 556, 19 грн. (одна тисяча п`ятсот п`ятдесят шість грн. 19 коп.) 3% річних, 1 749, 34 грн. (одна тисяча сімсот сорок дев`ять грн. 34 коп.) інфляційних, 1 921 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.) судових витрат.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. (ч.1 ст. 256 ГПК України).
Повний текст рішення складено 11.02.20.
Суддя Ю.В. Гладюк
Віддрук. 3 прим.:
1- до справи
2- позивачу (54025, м. Миколаїв, проспект Героїв Сталінграду, 113/1)
3 - відповідачу (32163, Хмельницька обл., Ярмолинецький р-н., с. Стріхівці)
Всім рекомендованим з повідомленням
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2020 |
Оприлюднено | 13.02.2020 |
Номер документу | 87515679 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладюк Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні