Рішення
від 12.02.2020 по справі 317/2942/19
ЗАПОРІЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/317/99/2020

Справа № 317/2942/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2020 року м. Запоріжжя

Запорізький районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді Нікітіна В.В.

при секретарі судового засідання Московкіної І.С.

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні у загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета позову: Запорізька районна державна нотаріальна контора Запорізької області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок з господарськими спорудами,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, який було уточнено, до Територіальної громади в особі Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок з господарськими спорудами.

Третіми особами, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета позову зазначено: Запорізьку районну державну нотаріальну контору Запорізької області Чередниченка Дениса Вільямовича, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

В обґрунтування позову позивач зазначила наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки - ОСОБА_5 . Після його смерті відкрилась спадщина на житловий будинок з господарськими спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Позивачка, як спадкоємець за заповітом, прийняла спадщину, звернувшись до Запорізької районної державної нотаріальної контори, в зв`язку з чим була відкрита спадкова справа. Після звернення до нотаріуса з`ясувалось, що у позивача відсутній правовстановлюючий документ, який підтверджує право власності спадкодавця на спадкове майно, тому 04.09.2019 нотаріусом Запорізької районної державної нотаріальної контори було винесено Постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. В зв`язку з тим, що оформити свої спадкові права на спадковий житловий будинок в нотаріальному порядку ОСОБА_1 не має змоги, позивачка була вимушена звернутися до суду з цим позовом.

У судове засідання сторони не з`явились, надали заяви в яких представник позивача уточнений позов підтримала, просила задовольнити та розглянути справу за їх відсутності, а представник відповідача уточнений позов визнав, також просив розглянути справу за їх відсутності.

Третя особа Запорізька районна державна нотаріальна контора в судове засідання не з`явилась, але надала заяву про розгляд справи без їх участі, заперечення до уточненої позовної заяви відсутні.

Третя особа ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилась, але надала заяву про розгляд справи без її участі, заперечення до уточненої позовної заяви відсутні.

Треті особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явились, заяви про відкладення розгляду справи не надали.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За приписами ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Дослідивши надані докази, суд встановив наступне.

Факт смерті ОСОБА_5 10.05.2014 підтверджено Свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_1 , виданого 14.05.2014 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції у Запорізькій області, актовий запис № 361.

Факт родинних відносин позивачки з померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , підтверджується довідкою № 58/03-68, виданої 04.03.2003 Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Запорізького районного управління юстиції у Запорізькій області, відповідно до якої 28.04.1993 зареєстроване одруження ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (прізвище після одруження ОСОБА_7 ), актовий запис № 08.

Спадкова справа № 338/2014 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 була почата 19.08.2014 Запорізькою районною державною нотаріальною конторою.

Відповідно до Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 04.09.2019, державним нотаріусом Запорізької районної державної нотаріальної контори відмовлено ОСОБА_8 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок АДРЕСА_1 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , оскільки відсутній правовстановлюючий документ на жилий будинок.

Так дійсно, ОСОБА_5 склав заповіт, посвідчений 22.04.2014 секретарем виконкому Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, зареєстрований в реєстрі за № 10, відповідно до якого все належне йому майно на день своєї смерті заповів ОСОБА_8 .

02.08.2018 державним нотаріусом Запорізької районної державної нотаріальної контори видано Чередниченко Л. ОСОБА_9 . Свідоцтво про право на спадщину за заповітом після померлого ОСОБА_5 , а саме на земельну ділянку площею 1,9745 гектара, кадастровий номер: 2322187900:01:001:0044, зареєстровано в реєстрі за № 1344.

Відповідно до п. 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до довідки № 126 виданої 25.02.2019 виконкомом Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, згідно даних по господарської книги № 14 Новоолександрівської сільської ради за 2011-2015 роки, користувачем житлового будинку АДРЕСА_1 є ОСОБА_5 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Як вбачається з договору купівлі-продажу будинку, посвідченого 12.07.1984 секретарем виконкому Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, зареєстровано в реєстрі за № 40, дублікат якого видано 16.08.2018 секретарем Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області замість втраченого, зареєстровано в реєстрі за № 40, ОСОБА_5 придбав у ОСОБА_10 житловий будинок, що знаходиться в с. Юльївка Запорізького району Запорізької області

Відповідно до копії Технічного паспорту на житловий будинок АДРЕСА_1 , складеного ОП ЗМБТІ станом на 27.02.2007, власником будинку зазначено ОСОБА_5 .

Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 331 ЦК, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України від 01.07.2004 Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до ч. 4 ст. 3 зазначеного Закону, права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.

На час укладення договору купівлі-продажу спадкодавцем, а саме 04.07.1984, діяли норми ЦК УРСР в редакції 1963 року.

Відповідно до ст. 128 ЦК УРСР в редакції 1963 року, право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передачі речі, якщо інше не передбачено законом або договором. До передачі речей прирівнюється передача розпорядчого документу на речі. При цьому ч. 2 ст. 227 ЦК УРСР в редакції 1963 року передбачала реєстрацію жилого будинку у виконавчому комітеті місцевої ради, але не визначала, що власник набуває право власності виключно після реєстрації договору в виконавчому комітеті сільської ради.

Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Належність правовстановлюючих документів встановлюється судом відповідно до законодавства, яке було чинним на час набуття права власності на житловий будинок.

За змістом п.62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР, підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть буди відповідні довідки виконавчого комітету сільської Ради депутатів. Які видавались в тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах.

До компетенції виконкомів місцевих рад відносилось питання внесення записів про право власності на будинки за громадянами у погосподарські книги місцевих Рад.

Тобто, записи у по господарських книгах визначались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.

Згідно з ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухоме майно потребують державної реєстрації.

Відповідно до ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , правовстановлюючими документами, на підставі яких проводиться реєстрація права власності на об`єкти нерухомого майна, є рішення суду про визнання права власності на об`єкти нерухомого майна.

Згідно з ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщина) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкоємство здійснюється за заповітом чи за законом.

Відповідно до ст. 1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок його смерті.

Згідно з ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 1, 5 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Вищезазначене приводить суд до висновку про обґрунтованість позовних вимог та, відповідно, про наявність підстав для їх задоволення.

При цьому суд констатує, що визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, наявні законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову у підготовчому засіданні, а тому суд приймає визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 6 ст. 142 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 182, 392, 1216-1218, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 13, 141, 211, 247, 258-259, 263-265, 352, 354-355 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Територіальної громади в особі Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70433, Запорізька область, Запорізький район, с. Новоолександрівка, вул. Центральна, буд.60, ЄДРПОУ 04352842) про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок з господарськими спорудами - задовольнити у повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності в порядку спадкування за заповітом на житловий будинок та господарські споруди, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути з Територіальної громади в особі Новоолександрівської сільської ради Запорізького району Запорізької області на користь держави 50% судового збору у розмірі 384,20 (триста вісімдесят чотири грн. 20 коп.).

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Запорізького апеляційного суду через Запорізький районний суд Запорізької області відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу XIII Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України.

Суддя В.В.Нікітін

СудЗапорізький районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення12.02.2020
Оприлюднено13.02.2020
Номер документу87533963
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —317/2942/19

Рішення від 12.02.2020

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Нікітін В. В.

Ухвала від 09.09.2019

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Нікітін В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні