Рішення
від 11.02.2020 по справі 576/2559/19
ГЛУХІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 576/2559/19

Провадження № 2/576/53/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11.02.20 м. Глухів

Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді Сапона О.В.,

розглянувши справу за позовом ОСОБА_1 до Уланівської сільської ради Глухівського району Сумської області, третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Сумській області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду із вказаним позовом, мотивуючи його тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Глухів Сумської області померла її тітка - ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на спадкове майно у вигляді земельної частки (паю)розміром 7,28 умовних кадастрових гектарів, розташованої на території Уланівської сільської ради Глухівського району Сумської області, яка належала померлій на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серія СМ № 0183614, виданого на підставі розпорядження голови Глухівської районної державної адміністрації № 8 від 16.01.1997 року, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Глухівською районною державною адміністрацією членам САПТЗТ Восход`за № 471 від 17.02.1997 року. Вона є спадкоємицею даного майна за законом та прийняла спадщину після смерті тітки, оскільки на день її смерті проживала разом з нею.Однак, коли для оформлення своїх прав на спадкове майно вона звернулася в нотаріальну контору, то їй було відмовлено в цьому у зв`язку з тим, що вона не може підтвердити родинні відносин між нею та тіткою, оскільки як свідоцтво про народження її матері - ОСОБА_3 так і актовий запис про її народження відсутні. Крім того відсутній оригінал правовстановлюючого документу - Сертифікату на право на земельну частку (пай), який було втрачено. За вказаних обставин, позивач просить суд встановити факт, що вона є племінницею померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 та визнати за нею право власності на вищевказану земельну частку (пай).

Представник позивача в судове засідання не з`явився, а надав заяву, в якій підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просить справу розглядати без його участі.

Представник відповідача в судове засідання також не з`явився, а надав заяву, в якій визнає позов повністю і просить справу розглядати за його відсутності.

Третя особа - представник Головного управління Держгеокадастру у Сумській області в судове засідання також не з`явився, а представив заяву в якій просить справу розглядати без його участі, при прийнятті рішення покладається на розсуд суду.

Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явились, враховуючи положення ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов є повністю обґрунтованим, підтверджується представленими документами, а тому підлягає повному задоволенню з огляду на таке.

Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Глухів Сумської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 31 серпня 1999 року відділом реєстрації актів громадянського стану Глухівської міської ради Сумської області (а.с. 5).

Згідно довідки відділу у Глухівському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області № 677/103-19 від 15.11.2019 року, за життя ОСОБА_2 , на підставі розпорядження голови Глухівської районної державної адміністрації № 8 від 16.01.1997 року було видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії СМ № 0183614, зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Глухівською районною державною адміністрацією членам САПТЗТ Восход за № 471 від 17.02.1997 року для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Розмір земельної частки (паю) складав 7,28 умовних кадастрових гектар. Сертифікат видавався тільки на руки власнику і в архіві відділу не зберігається ( а.с.18).

Таким чином судом встановлено, що померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , дійсно за життя на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серія СМ № 0183614, належала земельна частка (пай), розміром 7,28 умовних кадастрових гектарів, розташована на території Уланівської сільської ради Глухівського району Сумської області. Однак, вказаний сертифікат був втрачений.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, зокрема у вигляді належної їй вищевказаної земельної частки (паю). За життя заповіту остання не залишила. На день смерті спадкодавиці ОСОБА_2 , тобто на час відкриття спадщини, разом з нею постійно проживала її племінниця ОСОБА_1 , а тому, як спадкоємець за законом яка прийняла спадщину, для оформлення своїх прав на спадкове майно, вона звернулася в нотаріальну контору, але постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 13 листопада 2019 року нотаріус їй відмовила в цьому, в зв`язку з тим, що вона не може підтвердити той факт, що вона є племінницею спадкодавиці ОСОБА_2 , оскільки свідоцтво про народження її матері - ОСОБА_3 , втрачено, а також не зберігся і актовий запис про її народження, крім того відсутній оригінал правовстановлюючого документу - Сертифікату на право на земельну частку (пай). ( а.с. 19).

Відповідно до ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема п. 1 ч.1 вказаної статті передбачає встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

В даному випадку встановлення факту родинних відносин необхідно позивачу для реалізації свого права на спадщину.

Як вбачається з повідомленням Глухівського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області № 49/15.4-69 від 17 травня 2018 року, актовий запис про народження ОСОБА_4 , яка народилась в 1922 році в селі Уланове Глухівського району Сумської області, не виявлено.

В той же час, родинні відносини між позивачкою та її померлою ІНФОРМАЦІЯ_2 тіткою, ОСОБА_2 , повністю підтверджується іншими наявними в матеріалах справи доказами, зокрема, свідоцтвом про народження ОСОБА_2 , згідно з яким вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , її батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ; витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб №00019521385 від 06 лютого 2018 року, з якого вбачається, що мати позивачки, ОСОБА_4 , вийшла заміж за ОСОБА_7 та змінила прізвище з ОСОБА_8 на ОСОБА_9 ; свідоцтвом про народження позивача ОСОБА_10 , згідно з яким вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , її батьками є ОСОБА_7 та ОСОБА_11 ; свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_2 від 17 квітня 1976 року, з якого вбачається, що позивач ОСОБА_12 17 квітня 1976 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_13 та змінила прізвище з ОСОБА_9 на ОСОБА_14 , довідкою виконавчого комітету Глухівської міської ради Сумської області № 367 від 06.02.2018 року, з якої вбачається, що ОСОБА_2 по день своєї смерті, ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживала по АДРЕСА_1 , також, як на день її смерті, так і на даний час за вказаною адресою зареєстрована та проживає іі племінниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6Крім того, вказаний факт підтверджується і наявними в матеріалах справи письмовими поясненнями свідків ОСОБА_15 та ОСОБА_16 , засвідченими секретарем Уланівської сільської ради Глухівського району, якими вони підтверджують, що ОСОБА_1 дійсно є племінницею, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 .

Будь-які факти, які б спростовували твердження позивача щодо родинних відносин між нею та її тіткою ОСОБА_2 , у матеріалах справи відсутні.

Таким чином, виходячи з досліджених доказів в їх сукупності та взаємозв`язку, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Глухів Сумської області, є рідною тіткою позивача ОСОБА_1 , по лінії матері.

Відповідн до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК УРСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі, коли спадщина, яка відкрилась до набуття чинності ЦК України і строк на її прийняття не закінчився до 01 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

Разом з тим, за приписами п.5 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України, правила книги шостої ЦК України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.

Згідно зі ст. 524 ЦК УРСР (чинного на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що спадкування здійснюється за законом і за заповітом.

За правилами ст.ст. 548, 549 ЦК УРСР в редакції 1963 року для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв, не допускається прийняття спадщини під умовою або застереженням. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Спадщина вважається прийнятою якщо спадкоємець фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або звернувся до нотаріальної контори з відповідною заявою.

Відповідно до положень ст. ст. 529, 530 ЦК УРСР в редакції 1963 року, який діяв на час відкриття спадщини, після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю. При відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку

батька, так і з боку матері (друга черга).

Як вбачається з матеріалів справи, спадкоємців зазначених у ст.ст. 529 - 530 зазначеного вище кодексу спадкодавець ОСОБА_2 не мала. Заповіту за життя вона також не залишила. А відтак, спадщина після смерті ОСОБА_2 , відповідно до положень Цивільного кодексу Української РСР (1963 року), який діяв на момент її відкриття, не прийнята ніким із спадкоємців.

Згідно ст. 1265 ЦК України ОСОБА_1 , як племінниця ОСОБА_2 , є її спадкоємцем за законом п`ятої черги. А, відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України прийняла її спадщину, оскільки на день смерті ОСОБА_2 , тобто на час відкриття спадщини постійно проживала разом з нею по АДРЕСА_1 та була зареєстрована за вказаною адресою.

Тому, враховуючи викладене, суд вважає необхідним визнати за позивачем право власності на земельну частку (пай), що належала її покійній тітці ОСОБА_2 .

Керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 81, 247, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , проживаюча по АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , є рідною племінницею померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Глухів Сумської області ОСОБА_2 по лінії матері.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , проживаючою по АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , право власності на земельну частку (пай), розміром 7,28 умовних кадастрових гектар, розташовану на території Уланівської сільської ради Глухівського району Сумської області, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) Серія СМ № 0183614, виданого на підставі розпорядження голови Глухівської районної державної адміністрації № 8 від 16.01.1997 року, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Глухівською районною державною адміністрацією членам САПТЗТ Восход за № 471 від 17.02.1997 року для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, як на спадкове майно після смерті тітки, ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сумського апеляційного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.

Суддя Глухівського міськрайонного суду О.В.Сапон

СудГлухівський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення11.02.2020
Оприлюднено13.02.2020
Номер документу87539171
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —576/2559/19

Рішення від 11.02.2020

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Сапон О. В.

Ухвала від 09.01.2020

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Сапон О. В.

Ухвала від 02.12.2019

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Сапон О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні