Рішення
від 11.02.2020 по справі 539/5055/19
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 539/5055/19

Провадження № 2-о/539/18/2020

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 лютого 2020 року Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

в складі: головуючого судді - Даценка В.М.,

з участю секретаря - Яценко Л.І.,

заявника - ОСОБА_1 ,

представника заявника - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лубнах цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Тарандинцівська сільська рада Лубенського району Полтавської області, Перша Лубенська державна нотаріальна контора про встановлення факту прийняття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою про встановлення факту прийняття спадщини.

У заяві вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Донецьк померла його тітка ОСОБА_3 , яка, ще за життя, усе своє майно 11.10.1993 року залишила йому - ОСОБА_1

Дізнавшись про смерть тітки від сестри останньої, у якої вона проживала на момент смерті, він поїхав на похорон, куди його возив знайомий ОСОБА_4 , і після поховання тітки він забрав її особисті речі, тобто фактично вступив у володіння спадщини.

У 2019 році він дізнався, що його тітка ОСОБА_3 мала право на земельну частку (пай), площею 4,35 умовних кадастрових гектар, яка розташована на території Тарандинцівської сільської ради Лубенського району, згідно Сертифікату про право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0197068, який так і не отримала.

Звернувшись до державного нотаріуса Першої Лубенської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак, у вчиненні нотаріальних дій йому було відмовлено, оскільки він пропустив встановлений законом 6-ти місячний строк звернення із заявою про прийняття спадщини.

Заявник ОСОБА_1 прохає суд встановити факт прийняття ним спадщини, що залишилась після смерті його тітки ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 заявлені вимоги підтримали, прохають задовольнити.

Представник заінтересованої особи Тарандицівської сільської ради Лубенського району Полтавської області та представник заінтересованої особи Першої Лубенської державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явились, звернулись до суду з клопотаннями про розгляд справи без їх участі, щодо заявлених вимог покладаються на рішення суду.

Відповідно до ст. 223 ЦПК України, неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши заявника та його представника, свідка ОСОБА_4 , суд дійшов наступного висновку.

Кожна особа, як убачається зі змісту ст.4 ЦПК України, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах встановлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Донецьк померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 , виданим 18.02.1999 року Київським відділом реєстрації громадянського стану м.Донецька, актовий запис №230 (а.с.7).

Своїм заповідальним розпорядженням від 11.10.1993 року, посвідченим секретарем Тарандинцівської сільської ради (а.с.8), ОСОБА_3 усе належне їй майно, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що їй належатиме на день смерті, залишила заявникові ОСОБА_1 .

Заявник ОСОБА_1 зазначає, що, дізнавшись про смерть ОСОБА_3 , він їздив на похорон останньої, після чого забрав її особисті речі.

Викладене підтвердив допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_4 .

Разом з тим, про існування спадщини у вигляді права на отримання земельної частки (пай), площею 4,35 умовних кадастрових гектар, яка розташована на території Тарандинцівської сільської ради Лубенського району, що належала ОСОБА_3 , згідно Сертифікату про право на земельну частку (пай) серії ПЛ №0197068 (а.с.12), зі слів заявника, він дізнався у 2019 році та звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.

Згідно ч.1 ст.11-1 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України , у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Нотаріусом Першої Лубенської державної нотаріальної контори заявникові ОСОБА_1 листом №02-31/167 від 27.03.2019 року (а.с.13) роз`яснено, що ним пропущено встановлений законом 6-ти місячний строк на звернення із заявою про прийняття спадщини та рекомендовано звернутись до суду щодо визначення додаткового строку на подачу вказаної заяви або ж встановити факт прийняття спадщини.

Частиною 1, 3 статті 5 ЦК України передбачено, що акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Згідно з позицією ВССУ, викладеною в пункті 1 Постанови від 30.05.2008 N 7 Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 01.01.2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців.

Нормами статті 524 ЦК УРСР в редакції 1963 року, яка діяла на момент відкриття спадщини після померлої ОСОБА_3 , встановлено, що спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Відповідно до ч. 2 статті 548 цього ж Кодексу, прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Згідно із частинами 1, 2 статті 549 вказаного ЦК визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Отже, з огляду на вищевикладене, керуючись проаналізованими вище законодавчими положеннями, суд вважає, що позивач фактично вступив в управління та володіння спадковим майном відразу після смерті спадкодавця, а тому має бути визнаним таким, що прийняв спадщину, тобто заяву слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 259,293,294,315-319 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи Тарандинцівська сільська рада Лубенського району Полтавської області (код ЄДРПОУ 21052900, місце знаходження: с.Тарандинці вул.Центральна,44 Лубенського району Полтавської області), Перша Лубенська державна нотаріальна контора (код ЄДРПОУ 02900073 місце знаходження: м.Лубни пл.Вокзальна,7 Полтавської області) про встановлення факту прийняття спадщини - задовольнити.

Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 , що залишилась після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, безпосередньо до Полтавського апеляційного суду або через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 11.02.2020.

Суддя Лубенського

міськрайонного суду В.М. Даценко

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення11.02.2020
Оприлюднено13.02.2020
Номер документу87540845
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —539/5055/19

Рішення від 11.02.2020

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Рішення від 11.02.2020

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 09.01.2020

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні