Рішення
від 12.02.2020 по справі 922/78/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" лютого 2020 р.м. ХарківСправа № 922/78/20

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Прохорова С.А.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" , адреса: 01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-Г, код ЄДРПОУ 00032129 в особі філії Головного управління по місту Києву та Київській області АТ "Ощадбанк", адреса: 01001, м. Київ, вул. Володимирська, 27, код ЄДРПОУ 09322277 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрзернотранс-К", адреса: 62011, Харківська область, Краснокутський район, с. Козіївка, пров. Кузнечний, 11, код ЄДРПОУ 31406764 про стягнення 15 294, 93 грн. без виклику учасників справи

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду Харківської області надійшла позовна заява Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" в особі філії Головного управління по місту Києву та Київській області АТ "Ощадбанк" (позивач) про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрзернотранс-К" (відповідач) заборгованості за договором банківського рахунку №1/1640842 від 20.06.2014 року у розмірі 15 294,93 грн, що складається з:

- 11 049,29 грн - основна заборгованість;

- 1 828,28 грн пеня;

- 1 906,77 грн - Інфляційні втрати;

- 510,60 грн - 3% річних.

Судові витрати просить також стягнути з відповідача.

Також позивач просить суд розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.01.2020 для розгляду справи було визначено суддю Прохорова С.А.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 13.01.2020 позовну заяву прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі. Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні частини п`ятої статті 12 ГПК України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, у зв`язку з чим надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу - для подання відповіді на відзив.

Правом на подання відзиву, відповідач, не скористався, клопотань про надання йому часу на підготовку відзиву або інших заяв по суті справи - відповідачем заявлено не було.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч.2 ст.178 ГПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

В ході розгляду даної справи господарським судом Харківської області, у відповідності до п. 4 ч. 5 ст. 13 ГПК України, було створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строків, встановлених ГПК України.

Про розгляд справи сторони були повідомлені належним чином, про що свідчить відмітка про направлення ухвали про призначення справи до розгляду за адресою, вказаною у позовній заяві .

Проте ухвала суду, яка направлялася на адресу відповідача, повернута без вручення адресатові з позначкою поштового відділення "за закінченням терміну зберігання".

Судом перевірено адресу відповідача, згідно з наданого витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 10.01.2020 року, місцезнаходження відповідача - 62011, Харківська область, Краснокутський район, с. Козіївка, пров. Кузнечний, 11, та саме на цю адресу судом надсилались процесуальні документи, а позивачем позовну заяву.

Відповідно до вимог частин 1, 3 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Як визначено у п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 року, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Таким чином, суд вважає, що ним вжито всі заходи для належного повідомлення відповідача про розгляд справи.

Позивач повідомлений належним чином про, що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, яке повернулося на адресу суду.

Ухвалою суду від 13.01.2020 було роз`яснено сторонам, що процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У встановлені судом строки додаткових письмових доказів, клопотань, заяв та пояснень від сторін до суду не надійшло.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, висловленій у рішенні "Каракуця проти України", заявник повинен виявляти належну зацікавленість у розгляді справи.

Згідно з частиною третьою статті 252 ГПК України якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з частиною четвертою статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Між АТ Ощадбанк та ТОВ Укрзернотранс-К було укладено договір банківського рахунку від 20.06.2014 №1/1640842 (надалі Договір).

Відповідно до п.1.1. Договору, Банк зобов`язався надати клієнту послуги з розрахунково- касового обслуговування, які пов`язані з переказом грошей з рахунка (на рахунок) цього клієнта, видачею йому грошей у готівковій формі, а також здійснення інших операцій передбачених цим Договором, а клієнт зобов`язується оплачувати вартість таких послуг та надає Банку право користуватись тимчасово вільними коштами клієнта на власний розсуд.

Згідно з п. 2.1 договору, Банк протягом трьох банківських днів після надання всіх необхідних документів зобов`язується відкрити клієнту рахунки № НОМЕР_1 у гривні України, НОМЕР_1 в доларах США, та надавати послуги з розрахунково-касового обслуговування, відповідно до умов цього договору, законодавства України, в. т.ч. нормативно правових актів Національного Банку України.

П. 2.3 договору встановлено, що оплата за послуги надані Банком клієнту відповідно до переліку операцій з розрахунково-касового обслуговування, здійснюється згідно з Тарифами (Додаток №1 до цього договору, який є його невід`ємною складовою частиною), які можуть бути змінені Банком в порядку, визначеному умовами цього договору (далі - Тарифи).

Відповідно до п. 3.1 договору вартість послуг Банку визначена в Тарифах у вигляді суми тарифу - вартості послуги.

Пунктом 3.2 договору визначено, що при настанні термінів оплати вартості наданих Банком послуг з розрахунково-касового обслуговування клієнт доручає Банку здійснювати договірне списання коштів в передбаченому тарифами розмірі, що необхідний для оплати наданих Банком послуг з обслуговування Рахунку (ів) клієнта, а також інших поточних рахунків клієнта відкритих в АТ Ощадбанк або тих, що будуть відкриті протягом строку дії цього договору.

Сплата клієнтом коштів за надані Банком послуги здійснюється одночасно з проведенням операції авансом або не пізніше визначеного числа місяця наступного за звітнім відповідно до Додатку 1 до цього договору.

Згідно п.п. 4.2.7 договору Банк має право отримувати від клієнта оплату вартості за надані Послуги відповідно Тарифів.

В свою чергу, розділом 4.3 договору встановлено ряд обов`язків клієнта, серед яких:

зобов`язання виконувати умови Договору та вимоги законодавства України, в тому числі нормативно - правових актів Національного банку України, (п.п. 4.3.3).

зобов`язання сплачувати вартість Послуг Банку згідно з Тарифами в порядку, визначеному Розділом 3 цього Договору.

Своєчасно поповнювати Рахунок(ки) грошовими коштами, у разі відсутності або недостатності коштів на Рахунку(ах),з метою належного виконання своїх обов`язків за цим Договором щодо сплати на користь Банку вартості наданих ним Послуг, в тому числі з метою забезпечення можливості здійснення Банком права договірного списання коштів у сумі, необхідній для повної оплати Послуг а також в інших випадках, визначених цим Договором, для реалізації Банком права договірного списання коштів з Рахунку(ів) (п.п.4.3.11).

Щорічно до 15 січня наступного за звітним року підтверджувати в письмовій формі залишок коштів на Рахунку(ах) станом на 1 січня. У випадку неотримання Банком підтвердження залишків коштів на Рахунку(ах) Клієнта протягом зазначеного строку, залишок коштів вважається підтвердженим (п.п. 4.3.12).

В свою чергу, додатком №1 до даного договору встановлено тарифи за послуги Банку, зокрема згідно п.п.2.1.2.1 тарифу, щомісячне обслуговування тарифного пакету становить 299,00 грн. в місяць, при цьому, комісія повинна бути сплачена не пізніше 5 числа наступного місяця.

У відповідності до п. 6.4 договору за несвоєчасне поповнення Рахунку(ів) відповідно до умов підпункту 4.3.11. цього Договору, що призвело до неможливості здійснити договірне списання грошових коштів за надані Банком Послуги, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі 0,2 (нуль цілих дві десятих) відсотка від належної до сплати суми за кожний день прострочки, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Згідно з п. 9.1 договору цей Договір набуває чинності з дати підписання Сторонами та діє протягом одного календарного року. Дія Договору автоматично продовжується на кожний наступний рік на тих самих умовах, якщо жодна із Сторін не попередить в письмовій формі іншу Сторону про припинення його дії не менше ніж за один місяць до закінчення відповідного строку дії Договору.

Таким чином, за договором банківського рахунку у сторін виникли наступні зобов`язання:

у Банку - надати клієнту послуги з розрахунково-касового обслуговування;

у Клієнта - своєчасно поповнювати рахунок грошовими коштами, сплачувати вартість послуг за користування банківським рахунком, а також штрафні санкції (у випадку наявності порушень договору).

На виконання умов договору Банком відкрито клієнту відповідний рахунок, що підтверджується випискою по банківському рахунку ТОВ Укрзернотранс-К .

Відповідно до ст. 2 Закону України Про банки та банківську діяльність від 07.12.2000 року № 2121-III зі змінами та доповненнями, банківська діяльність - залучення у вклади грошових коштів фізичних і юридичних осіб та розміщення зазначених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик, відкриття і ведення банківських рахунків фізичних та юридичних осіб.

Згідно з ст. 1066 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором банківського рахунка банк зобов`язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.

Стаття 1067 ЦК України визначає, що договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону та договору. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України, з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Згідно з ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та загальногосподарського інтересу.

Згідно з ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язання крім передбачених законом випадків.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як зазначає позивач, та, що не було спростовано відповідачем належними та допустимими доказами, відповідачем порушувались умови договору.

Несвоєчасне виконання зобов`язань щодо сплати комісії за обслуговування протягом строку дії договору призвело до виникнення заборгованості.

Щодо розміру заборгованості по сплаті комісії, слід зазначити, що згідно п.п.2.1.2.1 тарифу, щомісячне обслуговування тарифного пакету становить 299,00 грн. в місяць, при цьому, комісія повинна бути сплачена не пізніше 5 числа наступного місяця.

У зв`язку з несплатою комісії, станом на 01.05.2019р. прострочена заборгованість за щомісячною платою за обслуговування тарифного пакету складає - 11 049,29 грн.

Щодо сплати пені та штрафу нарахованих но кредитному договору.

Відповідно до ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених Господарським кодексом України, іншими законами або договором.

Згідно з ч. 6 ст.231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Згідно з ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Як вже зазначалось вище, у відповідності до п. п. 6.4 договору, за несвоєчасне поповнення Рахунку(ів), що призвело до неможливості здійснити договірне списання грошових коштів за надані Банком Послуги, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі 0,2 % від належної до сплати суми за кожний день прострочки.

Пеня за порушення умов договору, станом на 01.05.2019р. складає 1828,28 грн.

Щодо сплати інфляційних втрат та трьох процентів річних від простроченої суми.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Станом на 01.05.2019р. (дату здійснення розрахунку заборгованості) загальна сума інфляційних втрат від прострочених сум сплати комісії складає 1906,77 грн.

Станом на 01.05.2019р. (дату здійснення розрахунку заборгованості) три процента річних складають 510,60 грн.

Таким чином, станом на 01.05.2019р. загальна сума заборгованості за договором банківського рахунку складає 15 294,93 грн.

Згідно із ст.129 Конституції України однією з засад судочинства є змагальність.

За змістом ст. 13 Господарського процесуального кодексу України (в редакції, яка набула чинності 15.12.2017р.) встановлений такий принцип господарського судочинства як змагальність сторін, згідно з яким судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.

За приписом ст. 76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Тобто, змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності своєї правової позиції.

Відповідачем не оспорено вказану заборгованість, відзиву на позовну заяву не надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем не спростував, відзив на позов не надав, суд, перевіривши арифметичні розрахунки позивача заборгованості по комісії, пені, 3% річних та інфляційних втрат за допомогою програми Калькулятор Ліга, дійшов висновку, що позовні вимогиобґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Також суд має вирішити питання розподілу та стягнення судових витрат.

Згідно з ч. 1 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Судовий збір, відповідно приписів ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається судом на відповідача.

Інших судових витрат позивачем заявлено не було.

Керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 1, 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 126, 129, 130, 185, ст. ст. 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрзернотранс-К" задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрзернотранс-К" (адреса: 62011, Харківська область, Краснокутський район, с. Козіївка, пров. Кузнечний, 11, код ЄДРПОУ 31406764) на користь Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (адреса: 01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-Г, код ЄДРПОУ 00032129), філія Головне управління по місту Києву та Київській області АТ "Ощадбанк" (адреса: 01001, м. Київ, вул. Володимирська, 27, код ЄДРПОУ 09322277) - заборгованості за договором банківського рахунку №1/1640842 від 20.06.2014 року у розмірі 15 294,93 грн, що складається з: 11 049,29 грн - основна заборгованість; 1 828,28 грн пеня; 1 906,77 грн - Інфляційні втрати; 510,60 грн - 3% річних.

Витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрзернотранс-К".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрзернотранс-К" (адреса: 62011, Харківська область, Краснокутський район, с. Козіївка, пров. Кузнечний, 11, код ЄДРПОУ 31406764) на користь Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (адреса: 01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-Г, код ЄДРПОУ 00032129), філія Головне управління по місту Києву та Київській області АТ "Ощадбанк" (адреса: 01001, м. Київ, вул. Володимирська, 27, код ЄДРПОУ 09322277) 1 921,00 грн. судового збору.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Згідно із ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст. 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Харківської області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

УЧАСНИКИ СПРАВИ:

Позивач - Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" , адреса: 01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-Г, код ЄДРПОУ 00032129

в особі філії Головного управління по місту Києву та Київській області АТ "Ощадбанк", адреса: 01001, м. Київ, вул. Володимирська, 27, код ЄДРПОУ 09322277

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрзернотранс-К", адреса: 62011, Харківська область, Краснокутський район, с. Козіївка, пров. Кузнечний, 11, код ЄДРПОУ 31406764.

Повне рішення складено "12" лютого 2020 р.

Суддя С.А. Прохоров

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення12.02.2020
Оприлюднено13.02.2020
Номер документу87548940
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/78/20

Рішення від 12.02.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

Ухвала від 13.01.2020

Господарське

Господарський суд Харківської області

Прохоров С.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні