Рішення
від 04.02.2020 по справі 281/860/19
ЛУГИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Лугинський районний суд Житомирської області

11301, вул. М. Грушевського, 2 а, смт Лугини, Лугинський район Житомирської області

тел. (04161) 9-14-72, факс (04161) 9-15-47, inbox@lg.zt.court.gov.ua

Справа № 281/860/19

Провадження по справі 2/281/30/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 лютого 2020 року смт Лугини

Лугинський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Свинченко Г.Д.,

за участю:

секретаря судових засідань Островської І.В.,

позивач ОСОБА_1 ,

представник позивача ОСОБА_2 ,

представника відповідача Бовсуновського Д.В. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лугинської районної державної адміністрації, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Лугинська селищна рада про визнання права на земельну частку (пай)

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 , звернувшись до суду з даним позовом, просить визнати за ним право на земельну частку (пай), в землях колективної власності колишнього КСП Красноставське , в умовних кадастрових гектарах 3,58 га за рахунок вільних земель на території Красноставської сільської ради Лугинського району Житомирської області.

В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що 01.10.1985 був прийнятий на роботу до радгоспу Красноставський на посаду інженера по реалізації. 15.03.1990 був звільнений з посади завідуючого центральним складом радгоспу Красноставський у зв`язку з обранням на посаду заступника голови Красноставської сільської ради, де працював до 2002 року.

Відповідно до Свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП (майнового сертифікату) серії НОМЕР_3 від 14.12.2004 року виданого Красноставського сільською радою Лугинського району Житомирської області відповідно до списку осіб, які мають право на майновий пай, затвердженого зборами співвласників. Однак, його помилково не включили до такого списку.

Посилаючись на Указ Президента України Про порядок паювання земель, переданих в колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 8 серпня 1995 року, позивач просить задовольнити його вимоги та визнати за ним право на земельну частку (пай) в бувшому КСП Красноставське , с. Красностав Лугинського району Житомирської області.

Позивач та його представник в судове засідання з`явилися, заявлені вимоги підтримують та просять їх задовольнити, на розподілі судових витрат - не наполягали.

Представник відповідач Лугинська РДА у судове засідання з`явився, позовні вимоги визнав, однак заперечув стосовно стягнення з відповідача понесених позивачем судових витрат.

Третя особа, що не заявляє позовних вимог Лугинська селищна рада участь свого представника в судовому засіданні не забезпечила, надіслала до суду клопотання в якому просить розглядати справу без участі їх представника, проти позову не заперечують.

Дослідивши письмові докази надані позивачем, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до копії трудової книжки серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 01.10.1985 був прийнятий на роботу до радгоспу Красноставський на посаду інженера по реалізації, був звільнений 15.03.1990 року відповідно до наказу ПР 51-К.

14.12.2004 року ОСОБА_1 було видано сертифікат про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства серії НОМЕР_3, відповідно до списку осіб, які мають право на майновий пай, затвердженого зборами співвласників.

Рішенням 19-ї сесії 5-го скликання Красноставської сільської ради Лугинського району Житомирської області від 10.10.2008 було вирішено включити ОСОБА_1 в списки для одержання сертифіката на земельну частку (пай) а рахунок земель резерву сільської ради розміром 3,58 га і клопотати перед Лугинською РДА про видачу такого сертифіката.

Указом Президента України Про порядок паювання земель, переданих в колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 8 серпня 1995 року визначено коло осіб, які мають право на земельний пай, а саме право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства відповідно до списку, що додається до Державного акту на право колективної власності на землю.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право на земельну частку мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.

Згідно роз`яснень викладених в п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 р. № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.

Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.

Рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) відповідно до ч. 1 ст. 2 вищевказаного Закону є документом, що посвідчує право на земельну частку (пай).

Згідно ч. 2 ст. 5 ЗУ Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав ( п. а ч. 3 ст. 152 ЗК України).

Оскільки, право позивача на земельну частку (пай) в землях колективної власності колишнього КСП Красноставське було порушено, суд виходячи з принципу земельного законодавства щодо забезпечення рівності права власності на землю громадян, вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача шляхом визнання за ним права на земельну частку (пай) в землях колективної власності колишнього КСП Красноставське , с. Красностав, Лугинського району Житомирської області, що буде підставою для виділення йому в натурі (на місцевості) земельної ділянки, як власнику земельної частки (паю).

З урахуванням вищевикладеного та керуючись ст. ст. 4, 5, 10, 11, 263, 264, 265 ЦПК України, ст.ст. 5, 152 ч. 3 п. а) ЗК України, ст.ст. 2, 5 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям від 08.08.1995 року, ст.ст. 1, 2, 3, 5 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , ст.ст 1218, 1276 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Лугинської районної державної адміністрації, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Лугинська селищна рада про визнання права на земельну частку (пай) - задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 , проживаючим за адресою: АДРЕСА_1 , право на земельну частку (пай) в землях колективної власності колишнього КСП Красноставське с. Красностав, Лугинського району, Житомирської області, в умовних кадастрових гектарах 3,58 га за рахунок вільних земель на території Красноставської сільської ради Лугинського району Житомирської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст судового рішення буде виготовлений 13.02.2020 року, включно.

Суддя Свинченко Г.Д.

СудЛугинський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення04.02.2020
Оприлюднено14.02.2020
Номер документу87561016
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —281/860/19

Рішення від 04.02.2020

Цивільне

Лугинський районний суд Житомирської області

Свинченко Г. Д.

Рішення від 04.02.2020

Цивільне

Лугинський районний суд Житомирської області

Свинченко Г. Д.

Ухвала від 20.12.2019

Цивільне

Лугинський районний суд Житомирської області

Свинченко Г. Д.

Ухвала від 09.10.2019

Цивільне

Лугинський районний суд Житомирської області

Свинченко Г. Д.

Ухвала від 30.09.2019

Цивільне

Лугинський районний суд Житомирської області

Свинченко Г. Д.

Ухвала від 30.09.2019

Цивільне

Лугинський районний суд Житомирської області

Свинченко Г. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні