РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2020 року м. Кремінна
Справа № 414/3053/19
Провадження № 2/414/48/2020
Кремінський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Безкровного І.Г.,
за участю секретаря с/з Нагорянської О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кремінна Луганської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Варварівської сільської ради Кремінського району Луганської області, ОСОБА_3 про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Кремінського районного суду Луганської області з позовною заявою до ОСОБА_2 , Варварівської сільської ради Кремінського району Луганської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на наступні обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер рідний брат позивача - ОСОБА_4 , який на момент смерті був зареєстрований та проживав у КУ Кремінський обласний будинок-інтернат для громадян похилого віку та інвалідів , розташованій за адресою: АДРЕСА_1 , 4.
Після смерті ОСОБА_4 залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 7,5889 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а також земельної частки (паю) у КСП Більшовик , що розташовані на території Варварівської сільської ради Кремінського району Луганської області.
Позивач має право на спадщину після смерті ОСОБА_4 як спадкоємць другої черги. Спадкоємців першої черги після смерті ОСОБА_4 немає, оскільки його батько ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а мати ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . За життя ОСОБА_4 був одинокою людиною та не мав дітей.
Позивач звернувся до приватного нотаріуса Кремінського районного округу Луганської області Тіщенка О.М. з усним зверненням щодо подання заяви про прийняття спадщини після смерті його рідного брата ОСОБА_4 , у відповідь на що у своєму листі від 19.03.2018 нотаріус роз`яснив позивачу, що він пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини, у зв`язку з чим йому необхідно звернутися до суду з позовом для визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Також у вказаному листі нотаріусом було наголошено на необхідності вирішення питання про отримання документів, що підтверджують родинні відносини позивача зі спадкодавцем.
Після цього позивач звернувся до суду і рішенням Рубіжанського міського суду Луганської області від 12.06.2018 було встановлено відповідний факт родинних відносин та визнано, що позивач ОСОБА_1 є рідним братом ОСОБА_4
03.10.2018 постановою державного нотаріуса Рубіжанської державної нотаріальної контори Луганської області Коваленка Г.П. позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_4 у зв`язку з тим, що спадкоємцями не було реалізовано право на прийняття спадщини та не надані документи, що підтверджують право власності спадкодавця на спадкове майно. Також у постанові було зазначено, що за життя ОСОБА_4 залишив заповіт на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Про існування цього заповіту позивачу стало відомо лише з постанови державного нотаріуса, з якої також вбачається, що ОСОБА_3 спадщину не прийняла і до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини не зверталася. Зі спадкоємцем за заповітом позивач був мало знайомий та на даний час не спілкується. Позивачу також відомо, що ОСОБА_3 проживає у м. Донецьк, тобто на території, тимчасово непідконтрольній українській владі.
Позивач зазначає, що у шестимісячний строк із дня відкриття спадщини після смерті його ОСОБА_4 він не звертався до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті брата, а тому 16.05.2019 позивач звернувся до Кремінського районного суду Луганської області з позовною заявою про визначення додаткового строку для подання ним заяви про прийняття спадщини, однак рішенням цього суду від 17.09.2019 позивачу було відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Відповідач ОСОБА_2 є спадкоємцем за законом та отримала свідоцтво про право власності на спадщину. Виходячи з того, що ОСОБА_3 та ОСОБА_7 після смерті ОСОБА_4 не зверталися до нотаріальної контори, позивач має право на спадкування земельної ділянки після смерті рідного брата.
У зв`язку з викладеними обставинами позивач просив суд визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на 1/2 частину земельної ділянки загальною площею 7,5889 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та земельної частки (паю) у КСП Більшовик , які знаходяться на території Варварівської сільської ради Кремінського району Луганської області.
Ухвалою суду від 20.11.2019 разом із вирішенням питання про відкриття провадження у справі судом із власної ініціативи була витребувана у державного нотаріуса Рубіжанської державної нотаріальної контори належним чином завірена копія спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 30-31).
Також ухвалою суду від 17.12.2019 було задоволено клопотання позивача та до участі у розгляді зазначеної справи було залучено співвідповідача ОСОБА_3 , яка є спадкоємицею за заповітом після смерті ОСОБА_4 (а.с. 105) .
Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_8 у судове засідання не з`явилися, позивач через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій також зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні.
Представник відповідача - голова Варварівської сільської ради Кремінського району Луганської області Качур О.О. у судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, в якій позовні вимоги визнала у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася з невідомих суду причин, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялася належним чином, причину неявки суду не повідомила, будь-яких заяв чи клопотань від неї не надходило, відзиву на позов не подала.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши та оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані докази як окремо, так і в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у с. Варварівка Кремінського району Луганської області та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 9-10).
Рішенням Рубіжанського міського суду Луганської області від 12.06.2018 було встановлено факт родинних відносин та визнано, що позивач ОСОБА_1 є рідним братом ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 у сел. Стара Краснянка Кремінського району Луганської області, що також підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 22.12.2016 Кремінським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області (а.с. 12, 13, 18-19).
Із довідки КУ Кремінський обласний будинок-інтернат для громадян похилого віку та інвалідів № 25 від 05.03.2018 вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , дійсно проживав та був зареєстрований у зазначеному закладі за адресою: АДРЕСА_1 , та знаходився на державному забезпеченні з 10.08.2013. ОСОБА_4 був відрахований зі списків підопічних та знятий з державного забезпечення з 22.12.2016 у зв`язку зі смертю (а.с. 14).
Після смерті ОСОБА_4 залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки загальною площею 7,5889 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Варварівської сільської ради Кремінського району Луганської області, яка належала останньому на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії IV-ЛГ083128, виданого 26.03.2002 Варварівською сільською Радою народних депутатів, а також у вигляді земельної частки (паю) у КСП Більшовик розміром 10,73 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, що належала померлому ОСОБА_4 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЛГ № 0096613, виданого 20.01.1997 головою Кремінської районної державної адміністрації (а.с. 15, 16, 99).
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Згідно зі ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з часу відкриття спадщини, яким є день смерті особи (ч. 1 ст. 1269 , ч. 1 ст. 1270 , ч. 2 ст. 1220 ЦК України ).
Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1268, ч. 1 ст. 1273 ЦК України).
Після смерті ОСОБА_1 позивач звернувся до приватного нотаріуса Кремінського районного округу Луганської області Тіщенка О.М. з усним зверненням щодо подання заяви про прийняття спадщини після смерті його рідного брата ОСОБА_4 , у відповідь на яке у своєму письмовому листі від 19.03.2018 нотаріусом було письмово роз`яснено позивачу, що він пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини, у зв`язку з чим йому необхідно звернутися до суду з позовом для визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Також у цьому листі нотаріусом було наголошено на необхідності вирішення позивачем питання про отримання документів, що підтверджують його родинні відносини з померлим (а.с. 17).
Після встановлення у судовому порядку факту родинних відносин зі своїм померлим братом ОСОБА_4 позивач 19.09.2018 повторно звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтв про право на спадщину (а.с. 42).
Із постанови державного нотаріуса Рубіжанської державної нотаріальної контори Коваленко Г.П. про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 262/02-31 від 03.10.2018, який діє в порядку заміщення державного нотаріуса Кремінської нотаріальної державної контори вбачається, що під час розгляду заяви представника позивача та ОСОБА_2 про видачу свідоцтв про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 7,5889 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Варварівської сільської ради Кремінського району Луганської області, та на земельну частку (пай) у КСП Більшовик с. Варварівка Кремінського району Луганської області, що залишилися після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , нотаріусом було відмовлено у зв`язку з тим, що: 1) під час розгляду поданих позивачами документів та ознайомлення з інформацією, отриманої зі Спадкового реєстру, було встановлено, що ОСОБА_2 і ОСОБА_1 спадщину у встановлений законом спосіб не прийняли, тобто заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців із дня відкриття спадщини не подавали і разом зі спадкоємцем на час відкриття спадщини постійно не проживали. У спадковій справі відсутні будь-які документи, які б підтверджували факт прийняття спадщини з боку позивачів; 2) документи, що підтверджують право власності померлого на зазначене спадкове майно, спадкоємцями не надані. Також у постанові нотаріуса зазначається, що 19.09.2018 було відкрите провадження за спадковою справою № 25/2018 Кремінською державною нотаріальною конторою щодо майна померлого ОСОБА_4 . Під час заведення зазначеної спадкової справи було перевірено наявність іншої заведеної спадкової справи та заповіту від імені спадкодавця та згідно з довідкою зі Спадкового реєстру № 53359014 станом на 19.09.2018 від імені спадкодавця було залишено заповіт на все майно померлого на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 20-21, 65).
Позивач ОСОБА_1 у шестимісячний строк з дня відкриття спадщини після смерті його рідного брата ОСОБА_4 не звертався до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті останнього, а тому 16.05.2019 позивач звернувся до Кремінського районного суду Луганської області із позовною заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, однак рішенням Кремінського районного суду Луганської області від 17.09.2019 (яке набрало законної сили) позивачу було відмовлено у задоволенні позовних вимог (а.с. 23-24).
У той же час, ОСОБА_2 на підставі рішення Кремінського районного суду Луганської області від 29.05.2019 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_4 , 19.07.2019 звернулася до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом і цього ж дня отримала відповідне свідоцтво про право на спадщину на 1/2 частку земельної ділянки площею 7,5889 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Варварівської сільської ради Кремінського району Луганської області (а.с. 69-71, 72, 74, 83, 85).
У той же час, ОСОБА_3 на підставі рішення Кремінського районного суду Луганської області від 19.08.2019 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , і яким за життя на ім`я ОСОБА_3 було залишено заповіт, 02 жовтня 2019 року звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за заповітом (а.с. 86, 87-88, 89-90, 91, 92).
Відповідно до ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на це нерухоме майно.
Згідно з п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно з п.п. 3.1, 3.3 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Якщо документи, що засвідчують право власності на нерухоме майно, існували, проте були втрачені власником та не можуть бути відновлені в передбаченому законом порядку, застосуванню підлягає ст. 392 ЦК , відповідно до якої позов про визнання права власності може бути пред`явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.
Нотаріусом було відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину через ненадання ним оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно та оскільки позивачем не було реалізоване право на прийняття спадщини, що є обов`язковою умовою для здійснення права на спадкування.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
У той же час, судом було встановлено, що позивачу ОСОБА_1 , який у передбачений законом строк не прийняв спадщину, за рішенням суду було відмовлено у визначенні додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до абз. 19 п. 3.1 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 якщо спадкоємець не прийняв спадщину, його вимоги про визнання права власності на спадкове майно не підлягають задоволенню судом. Прийняття спадщини спадкоємцем, який звертається з вимогою про визнання права власності на спадкове майно, має встановлюватись належними доказами: копіями документів із спадкової справи, якщо така справа заводилася нотаріусом, довідками з житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.
За таких обставин, оскільки доказів прийняття позивачем спадщини після смерті ОСОБА_4 суду надано не було, зокрема вони відсутні також у витребуваних та досліджених судом матеріалах спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 (крім іншого, відповідач ОСОБА_3 , яка є спадкоємицею за заповітом після смерті ОСОБА_4 , прийняла спадщину після смерті останнього), позовні вимоги про визнання за позивачем права власності на спадкове майно є необґрунтованими, а тому суд вважає за необхідне відмовити у їх задоволенні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 10-13, 76-82, 89, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; місце проживання: АДРЕСА_3 ) до ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ; місце проживання: АДРЕСА_4 ), Варварівської сільської ради Кремінського району Луганської області (ідентифікаційний код 04336116; місцезнаходження: Луганська область, Кремінський район, с. Варварівка, вул. Слобожанська, 17), ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_4 ; місце проживання: АДРЕСА_5 ), - про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування за законом.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду безпосередньо або через Кремінський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів із дня складення цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Г. Безкровний
Суд | Кремінський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 13.02.2020 |
Оприлюднено | 17.02.2020 |
Номер документу | 87582155 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кремінський районний суд Луганської області
Безкровний І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні