Справа № 219/13320/19
Провадження № 2/219/845/2020
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11.02.2020 року м. Бахмут Донецької області
Артемівський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Шевченко Л.В.,
з участю секретаря судового засідання Брагіної М.В.,
позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області Плахтій Л.І.
провівши судове засідання у спрощеному позовному провадженні у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу Сіверська міська лікарня , Бахмутське міське відділення Фонду соціального страхування України про відшкодування матеріальної шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
19.11.2019 позивач ОСОБА_1 звернулась з позовом до Комунального закладу Сіверська міська лікарня , Бахмутського міського відділення Фонду соціального страхування України про відшкодування матеріальної шкоди.
В обґрунтування позову посилається на те, що вона, з 01.02.2007 року перебуває у трудових відносинах з Сіверським професійним ліцеєм на посаді заступника директора з навчально-виробничої роботи. 21.01.2019 на подвір`ї будинку, який знаходиться за адресою АДРЕСА_1 отримала скольчатий перелом правого плеча зі зміщенням. 23.01.2019 її прооперували в Комунальному закладі Міська клінічна лікарня м. Слов`янськ , та виписали з лікарні 05.02.2019. З 05.02.2019 в Комунальному закладі Міська клінічна лікарня м. Слов`янськ їй був виписаний листок непрацездатності АДК №618861 із зазначенням продовжує хворіти за місцем проживання . З 06.02.2019 їй відкрили листок непрацездатності серії АДГ № 213305 в Комунальному закладі Сіверська міська лікарня та закрили 25.03.2019 з поміткою продовжує хворіти. Листом №03-03/911 від 15.03.2019 Бахмутське міське відділення Фонду соціального страхування повідомило, що КЗ Сіверська міська лікарня втратив право на видачу листів непрацездатності в зв`язку з закінченням строку дії акредитаційного сертифікату 19.02.2019. 26.03.2019 вона здала листок непрацездатності в комісію із соціального страхування, та отримала відмову в оплаті її листа непрацездатності у зв`язку з тим, що він виданий з порушенням чинного законодавства і не може бути оплачений за рахунок коштів фонду соціального страхування.
Листом від 29.03.2019 № 100 Комісія з соціального страхування Сіверського професійного ліцею звернулася до Бахмутського міського відділення Фонду соціального страхування з вимогою призначити мені матеріальне забезпечення за рахунок коштів Фонду, так як акредитація лікарняної установи не повинна впливати на оплату листка непрацездатності застрахованої особи.
15.04.2019 Бахмутське міське відділення листом № 13.03.2/1338 відмовило в призначенні мені матеріального забезпечення, посилаючись на те що Комунальний заклад Сіверська міська лікарня не пройшов акредитацію, не отримав відповідний сертифікат та з 22.02.2019 року не має права видавати листки непрацездатності. Станом на дату подання даного позову, частина коштів за листком непрацездатності серії АДГ № 213305 було отримано з 06.02.2019 по 19.02.2019 від фонду соціального страхування, але решту коштів від фонду я не отримала. Вважає дії Бахмутського міського відділення такими, що порушують її права на отримання допомоги з тимчасової втрати працездатності, та просить суд зобов`язати Бахмутське міське відділення управління Фонду соціального страхування України перерахувати кошти в розмірі 12904 грн. 70 коп. на її користь як допомогу по тимчасовій непрацездатності за листком непрацездатності серії АДГ № 213305 за період з 20.02.2019 по 25.03.2019, та стягнути на її користь судовий збір в сумі 768 грн. 40 коп.
Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 21.11.2019 по справі відкрито спрощене позовне провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримали позов та наполягали на задоволенні його вимог.
Представник відповідача - Комунального закладу Сіверська міська лікарня , будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив. Від нього не надійшло клопотання про відкладення слухання справи.
Представник відповідача - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області Плахтій Л.І. в судовому засіданні наполягала на задоволенні клопотання про закриття провадження у справі відповідно до п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України, яке нею було надано до суду 19.12.2019, посилаючи на те, що Фонд соціального страхування України наділений контролюючими функціями та правом видання обов`язкових для страхувальників актів, спори за його участі і участі його робочих органів розглядаються в порядку адміністративного судочинства (п.14 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України Про окремі питання юрисдикції адміністративних суді від 20.05.2013 року №8; зазначений пункт у редакції від 22.05.2015 року). Окрім того, що відповідачем по справі є суб`єкт владних повноважень, предметом даного спору є вимога щодо нарахування та виплати позивачу допомоги по тимчасовій непрацездатності, яке здійснюється за рахунок бюджету спеціально уповноваженого на це державою органу - Фонду, що також свідчить про публічно-правовий характер правовідносин. У зв`язку з вищевикладеним, просила суд закрити провадження по справі у зв`язку з тим, що вказаний спір має розглядатися в порядку адміністративного, а не цивільного судочинства.
Суд, заслухавши позивача та її представника, позицію представника відповідача, враховуючи матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Згідно із ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального Кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи що виникають з цивільних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно п. 1 ч 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Відповідно п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Згідно зі ч. 1, 2 ст. 4 вказаного Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування Фонд є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Одними із принципів соціального страхування, відповідно до приписів п. 3 ч. 1 ст. 3 даного Закону, зокрема, є законодавчо визначені умови і порядок здійснення соціального страхування та державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав.
Пунктами 6, 7 ст. 6 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування рішення правління Фонду, прийняте в межах його компетенції, є обов`язковим для виконання, у тому числі всіма страхувальниками та застрахованими особами, яких воно стосується. Рішення правління Фонду оформляється постановою, відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності .
Відповідно до ст. 8 вказаного Закону виконавча дирекція Фонду є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду, є підзвітною правлінню Фонду та провадить діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду. Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділення в районах і містах обласного значення. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Робочі органи виконавчої дирекції Фонду провадять свою діяльність від імені виконавчої дирекції Фонду в межах та в порядку, визначених цим Законом, статутом Фонду, типовим положенням про робочі органи виконавчої дирекції Фонду, що затверджується його правлінням, та положенням, затвердженим директором виконавчої дирекції Фонду.
Згідно ст. 9 Закону основними завданнями Фонду та його робочих органів, зокрема, є реалізація державної політики у сферах соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування; надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону.
Тобто, Фонд є суб`єктом владних повноважень, наділений владними управлінськими функціями.
Відповідно до ст. 17 Закону Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Згідно із ч. 1 ст. 22 КАС України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою-четвертою цієї статті.
Ураховуючи принципи, функції Фонду та зміст положень вищезазначених норм права, суд дійшов висновку, що за предметним та суб`єктним складом цей спір має ознаки публічно-правових правовідносин, а отже підлягає розгляду за правилами КАС України.
Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі № 360/1438/16.
Відповідно ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно ч. 2 ст. 13 Закону України Про судоустрій і статус суддів судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Таким чином, суд вважає, що спір у даній справі має публічно-правовий характер і належить до юрисдикції адміністративних судів.
Положеннями п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України передбачено, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно до ч.2 ст. 256 ЦПК України, у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
З огляду на те, що дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, суд приходить до висновку, що провадження у справі слід закрити у зв`язку з тим, що справа не підлягає розгляду у в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст. п.1 ч.1 ст. 255, 353 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу Сіверська міська лікарня , Бахмутське міське відділення Фонду соціального страхування України про відшкодування матеріальної шкоди - закрити у зв`язку з тим, що справа не підлягає розгляду у в порядку цивільного судочинства.
Роз`яснити позивачу право на звернення до Донецького окружного адміністративного суду в порядку адміністративного судочинства.
Апеляційну скаргу на ухвалу може бути подано до Донецького апеляційного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст ухвали складено та підписано 14.02.2020.
Сторони по справі:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Представник позивача: ОСОБА_2 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 09.09.1997 року Артемівським РВ УМВС України в Донецькій області.
Відповідач: Комунальний заклад Сіверська міська лікарня , код ЄДРПОУ 02006805, адреса місцезнаходження: Донецька область, Бахмутський район, м.Сіверськ, вул.Північна, 2.
Відповідач: Бахмутське міське відділення Фонду соціального страхування України, код ЄДРПОУ 41419167, адреса місцезнаходження: Донецька область, м.Бахмут, вул.Незалежності, 41.
Суддя Л.В. Шевченко
Суд | Артемівський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2020 |
Оприлюднено | 17.02.2020 |
Номер документу | 87586416 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Артемівський міськрайонний суд Донецької області
Шевченко Л. В.