РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2020 року м. Кремінна
Справа № 414/3014/19
Провадження № 2/414/43/2020
Кремінський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Безкровного І.Г.,
за участю секретаря с/з Нагорянської О.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
третьої особи ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кремінна Луганської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_3 , до Боровенської сільської ради Кремінського району Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 , про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_3 , звернулася до Кремінського районного суду Луганської області з позовною заявою до ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом.
В обґрунтування позову зазначається, що ОСОБА_1 є рідною донькою ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , і після смерті якої відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (колишній АДРЕСА_2 . При цьому оригінал свідоцтва про право особистої власності померлої на вказаний будинок, виданий виконавчим комітетом Кремінської районної ради 06.09.1990, був втрачений ОСОБА_4 за життя.
Зазначену спадщину позивач фактично прийняла, оскільки, хоча і була зареєстрована за іншою адресою, однак проживала разом зі своєю померлою матір`ю ОСОБА_4 з 2000 року по день смерті останньої у будинку за вищевказаною адресою, де і продовжує мешкати по теперішній час, виконуючи за свій рахунок поточні ремонти та сплачуючи комунальні платежі. З ними у вказаному будинку також проживав син позивача ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 і не мав дружини та дітей.
Також на спадщину у вигляді зазначеного будинку може претендувати рідна донька ОСОБА_4 та сестра позивача ОСОБА_2 , яка, однак, із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не зверталася і з їх матір`ю на момент смерті останньої не проживала.
23.07.2019 позивач звернулася до приватного нотаріуса Кремінського районного нотаріального округу Луганської області Гребінюка О.В. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на вищезазначений житловий будинок, що залишився після смерті ОСОБА_4 , однак позивачу було надане письмове роз`яснення, в якому зазначалося про неможливість видачі свідоцтва, оскільки у позивача відсутній оригінал правовстановлюючого документа на цей житловий будинок, а також позивачем не було надано документів, які б підтверджували факт спільного проживання позивача зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
У зв`язку з цим позивач просила суд встановити факт постійного проживання на час відкриття спадщини зі своєю матір`ю ОСОБА_4 та визнати за позивачем право власності в порядку спадкування за законом на вищевказаний житловий будинок.
Ухвалою суду від 18.12.2019 було задоволене клопотання представника позивача ОСОБА_3 та замінено неналежного відповідача ОСОБА_2 належним відповідачем - Боровенською сільською радою Кремінського району Луганської області, а ОСОБА_6 було залучено до участі у розгляді справи як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору (а.с. 44-46) .
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги, її представник ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася, надавши заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача - Боровенської сільської ради Кремінського району Луганської області Середа О. у судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, в якій також зазначила, що просить розглянути справу за наявними у суду матеріалами.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 у судовому засіданні не заперечувала проти задоволення судом позовних вимог.
Свідок ОСОБА_7 у судовому засіданні пояснив, що він є сусідом позивача, з якою перебуває у дружніх стосунках, та проживає за адресою: АДРЕСА_3 ). ОСОБА_1 постійно проживала зі своєю матір`ю ОСОБА_4 у будинку за адресою: АДРЕСА_1 приблизно з 1977 року і по момент смерті останньої. Наскільки відомо ОСОБА_7 , цей будинок належав померлій ОСОБА_4 . Також свідок вказав, що приблизно 15 років тому номери будинків по їх вулиці були змінені, зокрема раніше його будинок мав 17-й номер, який наразі є номером будинку, в якому проживає позивач.
Свідок ОСОБА_8 у судовому засіданні пояснив, що він є рідним братом позивача ОСОБА_1 та третьої особи ОСОБА_2 . Із сестрами наразі він перебуває у гарних стосунках. ОСОБА_1 постійно проживала з їх матір`ю ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 приблизно з 2000 року і по момент смерті останньої. Позивач мала сина, який помер. Зазначений будинок належав їх матері ОСОБА_4 . Також свідок вказав, що номери будинків по АДРЕСА_1 . Боровеньки були змінені, тому раніше будинок матері мав інший номер.
Заслухавши позивача, а також третю особу та свідків, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши та оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані суду докази як окремо, так і в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Із роз`яснень, які містяться в п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 вбачається, що справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в деревні Камінна Савранського району Одеської області та є рідною донькою ОСОБА_4 , перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_9 , після розірвання якого залишила собі прізвище чоловіка (а.с. 9, 14, 15).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 мати позивача ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у віці 90 років у с. Боровеньки Кремінського району Луганської області (а.с. 18).
Із довідки виконавчого комітету Боровенської сільської ради Кремінського району Луганської області № 487 від 25.07.2019 вбачається, що ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на момент смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Разом із ОСОБА_4 проживали, однак не були зареєстровані її донька ОСОБА_1 , 1949 р.н., та онук ОСОБА_5 , 1977 р.н. У будинку зареєстрованих неповнолітніх чи малолітніх дітей немає (а.с. 21).
Зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , помер ІНФОРМАЦІЯ_6 у віці 40 років у с. Боровеньки Кремінського району Луганської області (а.с. 22)
Згідно із свідоцтвом про право приватної власності на будинок від 06.09.1990, виданим виконавчим комітетом Кремінської селищної ради народних депутатів вбачається, що житловий будинок з надвірними будівлями, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , належить ОСОБА_10 Порфиріївні (а.с. 16).
У листі Комунального підприємства Кремінське районне бюро технічної інвентаризації № 254 від 23.07.2019 зазначається, що згідно з матеріалами інвентаризаційної справи станом на 01 січня 2013 року об`єкт нерухомого майна, а саме житловий будинок з будівлями і спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_4 ), зареєстрований 13.09.1990 Лисичанським міжрайонним бюро технічної інвентаризації в реєстраційній книзі 1 за номером 328 на праві власності за ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право особистої власності на будинок, виданого виконавчим комітетом Кремінської районної ради 06.09.1990 (а.с. 17).
Отже, після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на вказаний житловий будинок.
З експертного висновку від 23.07.2019 про оцінку житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 вбачається, що ринкова власність зазначеного житлового будинку складає 30480 грн (а.с. 23-27).
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Згідно зі ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
За ч. 1 ст. 1266 ЦК України внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину.
Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1268, ч. 1 ст. 1273 ЦК України).
Так, з інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 56955502 від 23.07.2019 вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_4 не заводилася (а.с. 20).
За таких обставин, оскільки судом було встановлено, що ОСОБА_1 є рідною донькою ОСОБА_4 , яка постійно проживала разом зі своєю матір`ю на час відкриття спадщини після смерті останньої, позивач вважається спадкоємцем за законом першої черги, який прийняв спадщину.
Відповідно до ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на це нерухоме майно.
Із листа приватного нотаріуса Кремінського районного нотаріального округу Луганської області Гребінюка О.В. № 559/01-16 від 23.07.2019 вбачається, що видати свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок з будівлями та спорудами, що залишився після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на ім`я її доньки ОСОБА_1 не вбачається можливим, оскільки у спадкоємця відсутній правовстановлюючий документ зазначений житловий будинок, а також нею не було надано документів, що підтверджували б факт прийняття спадщини, а саме документ, який би підтверджував факт спільного проживання з ОСОБА_4 на час відкриття спадщини (а.с. 19).
Таким чином, судом встановлено, що перешкодою для видачі нотаріусом свідоцтва про право на спадщину на спірний житловий будинок позивачу, який відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, є відсутність у позивача документів, які підтверджують факт спільного проживання із ОСОБА_11 та право власності померлої на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до п. 23 постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини. Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно з п.п. 3.1, 3.3 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Якщо документи, що засвідчують право власності на нерухоме майно, існували, проте були втрачені власником та не можуть бути відновлені в передбаченому законом порядку, застосуванню підлягає ст. 392 ЦК, відповідно до якої позов про визнання права власності може бути пред`явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.
Отже, встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини після смерті матері позивача має для ОСОБА_1 юридичне значення для реалізації її спадкових прав та отримання свідоцтва про право на спадщину (у вигляді житлового будинку з будівлями та спорудами), що залишився після смерті ОСОБА_4 .
Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, зокрема, у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
За таких обставин, оскільки факт постійного проживання позивача зі спадкодавцем на час відкриття спадщини знайшов підтвердження у судовому засіданні з досліджених письмових доказів та показань свідків, а видача свідоцтва про право на спадщину за законом на ім`я позивача не може бути проведена на загальних підставах, які зазначені у Законі України Про нотаріат , через відсутність оригіналу правовстановлюючого документа, суд вважає за необхідне задовольнити позов повністю, встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 зі своєю матір`ю ОСОБА_4 на час смерті останньої та визнати за позивачем право власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, що залишилося після смерті ОСОБА_4 , а саме на житловий будинок із будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 ).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 10-13, 76-81, 89, 247, 258, 259, 263-265, 293, 315, 319 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник ОСОБА_3 , до Боровенської сільської ради Кремінського району Луганської області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом - задовольнити повністю.
Встановити факт постійного проживання на час відкриття спадщини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зі спадкодавцем ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_4 ).
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , право власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме на житловий будинок із будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 ).
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду безпосередньо або через Кремінський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів із дня складення цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Боровенська сільська рада Кремінського району Луганської області (ідентифікаційний код 04337819; місцезнаходження: Луганська область, Кремінський район, с. Боровеньки, вул. Миру, 31-А).
Третя особа: ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_4 ; місце проживання: АДРЕСА_5 ).
Суддя І.Г. Безкровний
Суд | Кремінський районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2020 |
Оприлюднено | 17.02.2020 |
Номер документу | 87599139 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кремінський районний суд Луганської області
Безкровний І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні