Рішення
від 14.02.2020 по справі 440/5176/19
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/5176/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клочка К.І.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

26.12.2019 ОСОБА_1 /надалі - ОСОБА_1 , позивач/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /надалі - ГУ ПФУ в Полтавській області, відповідач/ про:

- визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Полтавській області щодо не зарахування при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 трудового стажу в період роботи в "Автотранспортне підприємство управління торгівлі Полтавського облвиконкому м. Полтава" (АТ "Полтаваторгавтотранс") з 09 січня 1989 року по 01 березня 1999 року;

- зобов`язання ГУ ПФУ в Полтавській області призначити з дати звернення пенсію за віком ОСОБА_1 з урахуванням трудового стажу в період роботи в "Автотранспортне підприємство управління торгівлі Полтавського облвиконкому м. Полтава" (АТ "Полтаваторгавтотранс") з 09 січня 1989 року по 01 березня 1999 року.

Підставою позову є порушення права позивача на отримання пенсії внаслідок протиправних дій пенсійного органу щодо не зарахування ОСОБА_1 при призначенні пенсії за віком трудового стажу в період роботи в "Автотранспортне підприємство управління торгівлі Полтавського облвиконкому м. Полтава" (АТ "Полтаваторгавтотранс") з 09 січня 1989 року по 01 березня 1999 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/5176/19; розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

30.01.2020 до суду відповідачем надано відзив на позов в якому вказано, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем, оскільки дослідивши документи, надані позивачем управління дійшло висновку, що загальний стаж позивача становить 16 років 02 місяці 27 днів. Період роботи позивача з 09 січня 1989 року по 01 березня 1999 року в "Автотранспортне підприємство управління торгівлі Полтавського облвиконкому м. Полтава" (АТ "Полтаваторгавтотранс") не враховано, оскільки існують виправлення в даті наказу на прийняття на роботу в записі №8 трудової книжки, не завірені належним чином.

10.02.2020 позивачем надано до суду пояснення в яких указано, що як вбачається з рішення відповідача № 27 від 02.04.2019 підставою для відмови в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 стало незарахування трудового стажу в період роботи в "Автотранспортне підприємство управління торгівлі Полтавського облвиконкому м. Полтава" (АТ "Полтаваторгавтотранс") з 09 січня 1989 року по 01 березня 1999 року. Зазначено, що згідно відповіді від 14.02.2019 Головного управління статистики у полтавській області, Автотранспортне підприємство управління торгівлі Полтавського облвиконкому м. Полтава (код ЄДРПОУ 05494277) неодноразово перейменовувалося, на момент звільнення позивача мало найменування Акціонерне товариство "Полтаваторгавтотранс", яке подальшому у 2011 році було ліквідовано. На сторінці 7 у записі про звільнення №9, проставлено відтиск печатки саме - Акціонерного товариства " Полтаваторгавтотранс", отже, попередником його згідно відповіді статистики є саме "Автотранспортне підприємство управління торгівлі Полтавського облвиконкому м. Полтава".

За приписами статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що 06.03.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії за віком.

Крім того, 06.03.2019 позивачем подано до відповідача заяву, в якій позивач просив розглянути питання про призначення пенсії за наявними документами, оскільки надати довідки про періоди роботи не має можливості. В разі відмови, позивач просив надати пояснення щодо неврахування стажу до пенсії для звернення до суду.

Рішенням Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (Київський район) від 02.04.2019 № 27 відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком, у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу, підтвердженого у встановленому законодавстві порядку.

Вказане рішення прийнято відповідачем у зв`язку з тим, що аналіз наданих документів показує, що загальний стаж позивача становить 16 років 02 місяці 27 днів. Період роботи заявника з 09 січня 1989 року по 01 березня 1999 року в "Обласному управлінні торгівлі Автотранспортного підприємства" не враховано, оскільки існують виправлення в даті наказу на прийняття на роботу та в записі № 8 трудової книжки, не завірені належним чином.

Позивач не погоджуючись із оскаржуваним рішенням, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Положеннями частини першої статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Згідно з частин першої та другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Як вище зазначено, 06.03.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії за віком.

Водночас відповідачем прийнято рішенням Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (Київський район) від 02.04.2019 № 27 відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком, у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу, підтвердженого установленому законодавстві порядку.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з частиною першою статті 48 Кодексу законів про працю України, статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом про трудову діяльність працівника, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до частини першої статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок).

Пунктом 1 Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до абзаців 1, 2, 4 пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Суд зазначає, що з трудової книжки позивача вбачається, що позивач у період з 09.01.1989 по 01.03.1999 працював в "Автотранспортне підприємство управління торгівлі Полтавського облвиконкому м. Полтава" (АТ "Полтаваторгавтотранс") на посаді водія.

Відповідач приймаючи оскаржуване рішення зазначив, що період роботи з 09.01.1989 по 01.03.1999 ОСОБА_1 в "Автотранспортне підприємство управління торгівлі Полтавського облвиконкому м. Полтава" (АТ "Полтаваторгавтотранс") не враховано у зв`язку з тим, що існують виправлення в даті наказу на прийняття на роботу в записі №8 трудової книжки, які не завірені належним чином.

Водночас суд звертає увагу на те, що згідно з пунктом 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України від 29 липня 1993 року №58 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи в трудовій книжці виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилами чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Відповідно до довідки ГУ статистики у Полтавській області від 14.02.2019 № 03.3-21/114-19 в ЗКПО значився суб`єкт з ідентифікаційним кодом (05494277) "Автотранспортне підприємство управління торгівлі Полтавського облвиконкому м. Полтава", в подальшому до ДРЗОУ було включено суб`єкта - АТ "Полтаваторгавтотранс" (ідентифікаційний код 05494277).

01.03.1999 ОСОБА_1 звільнено на підставі статті 38 КзПП України та проставлено відтиск печатки Акціонерного товариства "Полтаваторгавтотранс", яке є правонаступником "Автотранспортного підприємства управління торгівлі Полтавського облвиконкому м. Полтава".

Стаж роботи позивача в "Автотранспортному підприємстві управління торгівлі Полтавського облвиконкому м. Полтава" (АТ "Полтаваторгавтотранс") з 09 січня 1989 року по 01 березня 1999 року також підтверджено письмовими поясненнями ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які працювали з позивачем на цьому підприємстві.

Стосовно посилань відповідача на виправлення у записі №8 трудової книжки, а саме в даті призначення позивача на посаду, суд дослідивши трудову книжку зазначає, що з указаного запису чітко вбачається, що позивача прийнято на роботу з 09.01.1989 /а.с. 10 зворот/.

З огляду на викладене, суд вважає протиправною відмову відповідача у зарахуванні періоду роботи в даній установі до трудового стажу позивача.

Таким чином, враховуючи викладені висновки суду слід визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не зарахування при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 трудового стажу в період роботи в "Автотранспортне підприємство управління торгівлі Полтавського облвиконкому м. Полтава" (АТ "Полтаваторгавтотранс") з 09 січня 1989 року по 01 березня 1999 року.

Крім того, наявні підстави для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити з дати звернення пенсію за віком ОСОБА_1 з урахуванням трудового стажу в період роботи в "Автотранспортне підприємство управління торгівлі Полтавського облвиконкому м. Полтава" (АТ "Полтаваторгавтотранс") з 09 січня 1989 року по 01 березня 1999 року.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням висновків суду щодо задоволення позовних вимог на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати зі сплати судового збору.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) щодо не зарахування при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 трудового стажу в період роботи в "Автотранспортне підприємство управління торгівлі Полтавського облвиконкому м. Полтава" (АТ "Полтаваторгавтотранс") з 09 січня 1989 року по 01 березня 1999 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) призначити з дня звернення пенсію за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням трудового стажу в період роботи в "Автотранспортне підприємство управління торгівлі Полтавського облвиконкому м. Полтава" (АТ "Полтаваторгавтотранс") з 09 січня 1989 року по 01 березня 1999 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768,40 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.І. Клочко

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення14.02.2020
Оприлюднено18.02.2020
Номер документу87614955
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —440/5176/19

Ухвала від 10.08.2020

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Ральченко І.М.

Ухвала від 03.03.2020

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Ральченко І.М.

Ухвала від 03.03.2020

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Ральченко І.М.

Рішення від 14.02.2020

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

К.І. Клочко

Ухвала від 17.01.2020

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

К.І. Клочко

Ухвала від 02.01.2020

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

К.І. Клочко

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні