Справа № 143/1433/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2020 року м. Погребище
Погребищенський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Марченко Л.В.,
з участю секретаря Мельніченко Т.Б.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в приміщенні Погребищенського районного суду справу за позовом ОСОБА_1 до Станилівської сільської ради Погребищенського району Вінницької області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,-
Встановив:
11 грудня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з цим позовом, вказуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати, ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про її смерть, серії НОМЕР_1 , актовий запис № 10.
Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки, яка розташована на території Станилівської сільської ради, Погребищенського району, Вінницької області.
Земельна ділянка належала спадкодавцю, ОСОБА_2 на підставі державного акта на право приватної власності на землю, серії IV- ВН № 000491.
Право на успадкування майна, крім неї мали ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , які від належних їм часток спадкового майна відмовилися.
В даний час, після їх відмови, вона є єдиною спадкоємницею на успадкування майна.
Після її звернення до нотаріального органу в частині видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, призначення якої є ведення товарного сільськогосподарського виробництва, їй було роз`яснено, що згідно до підпункту 4,15, пункту 4, глави 10, II розділу Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , затвердженого Наказом міністерства Юстиції України № 296/5 від 22.02.2012, видача свідоцтв про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання оригіналів правовстановлюючих документів щодо належності майна спадкодавцеві.
У видачі свідоцтва про право на спадщину їй було відмовлено у зв`язку з відсутністю оригінала правовстановлюючого документа, а саме: державного акта на право власності на земельну ділянку.
Нею в нотаріальний орган було надано тільки копію державного акта. Оригінал державного акта спадкодавцем за життя був втрачений. Про його втрату зроблено оголошення в засобах масової інформації.
Видати новий Державний акт на право власності на земельну ділянку відділ Держгеокадастру Погребищенському районі не має можливості.
Смерть фізичної особи є юридичним фактом припинення правоздатності. Вона втрачає здатність мати певні права та обов`язки. Спадкодавець, ОСОБА_2 , цивільна правоздатність якої припинена, втрачає право на отримання нового державного акта або його дубліката.
Видача правовстановлюючих документів на землю спадкоємцям згідно вищезазначених наказів не передбачена.
Через відсутність умов для отримання свідоцтва про право на спадщину в нотаріальному органі вона вимушена звернутися до суду за захистом своїх законних прав та інтересів та визнання права на спадщину.
Зазначила в позовній заяві, що вимоги до відповідача щодо відшкодування судових витрат нею заявлятися не будуть.
Позивачка в судове засідання не з`явилася, проте подала до суду заяву про розгляд справи у підготовчому судовому засіданні без її участі, просила задовольнити позовні вимоги. (а.с. 28)
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, проте голова Станилівської сільської ради Погребищенського району Вінницької області - Хоменко В.І. надіслав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, підтримав позовні вимоги. (а.с. 27)
Від сторін надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає вимогам ч. 3 ст. 211 ЦПК України, у зв`язку з чим в силу ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З`ясувавши позиції сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Згідно з ч. 1 ст. 82 ЦПК України, обставини визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дані правовідносини у системному зв`язку регулюються:
-ч.1 ст. 1 Протоколу 1 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, яка передбачає право на ефективне мирне володіння майном;
-ст.328 ЦК України, за змістом якої фізична або юридична особа може набути право власності на підставах, що не заборонені законом;
-ст.1218 ЦК України, відповідно до якої до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті;
-п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення родинних відносин між фізичними особами.
Оскільки в судовому засіданні беззаперечно доведено, що після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 8), відкрилась спадщина у виді земельної ділянки, площею 2,92 га, яка розташована на території Станилівської сільської ради, Погребищенського району, Вінницької області та належала спадкодавцю на підставі державного акта на право приватної власності на землю, серії IV- ВН № 000491 (а.с. 11), яку має намір успадкувати позивачка, ОСОБА_1 , як єдина спадкоємиця за законом, оскільки інші спадкоємці, які мали право на успадкування майна : ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , відмовилися від належних їм часток спадкового майна, шляхом подачі відповідних заяв до нотаріального органу (а.с. 13-16). З метою реалізації свого законного права на отримання свідоцтва про право на спадщину, позивачка подала до Погребищенської державної нотаріальної контори заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Проте, їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів про належність земельної ділянки спадкодавцю за життя, який був втрачений, про його втрату було зроблено оголошення в засобах масової інформації (а.с. 9-10), то з метою захисту майнових прав позивача за нею необхідно визнати право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
Оскільки позивачем в позовній заяві не заявляється вимога щодо відшкодування Станилівською сільською радою Погребищенського району Вінницької області судових витрат, тому з відповідача судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 82, 200, 206, 247, 263, 265, 354 ЦПК України, суд,-
Вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати право власності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за законом на земельну ділянку, площею 2,92 га, кадастровий номер 0523486800:05:000:0003, яка розташована на території Станилівської сільської ради, Погребищенського району, Вінницької області, що належала спадкодавцю ОСОБА_2 на підставі державного акта на право приватної власності на землю, серії IV- ВН № 000491, виданого Станилівською сільською радою, Погребищенського району Вінницької області 15 березня 2002 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, через Погребищенський районний суд Вінницької області.
Головуючий суддя
Суд | Погребищенський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2020 |
Оприлюднено | 18.02.2020 |
Номер документу | 87624997 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Погребищенський районний суд Вінницької області
Марченко Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні