Рішення
від 10.02.2020 по справі 346/3111/19
КОЛОМИЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 346/3111/19

Провадження № 2-о/346/4/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2020 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

у складі: головуючого судді Беркещук Б.Б.,

секретаря Матушевської Г.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Коломия справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Кулачківська сільська рада Снятинського району Івано-Франківської області про встановлення факту, що має юридичне значення,-

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з даною заявою посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся ОСОБА_2 і після її смерті відкрилася спадщина за заповітом, складеним в його користь, на земельну ділянку в с. Кулачківці Снятинського району Івано-Франківської області загальною площею 0, 92 га. Вважаючи себе спадкоємцем, який прийняв вказану спадщину, він звернувся до Першої Снятинської районної державної нотаріальної контори із заявою про отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вищевказане спадкове майно. Однак, державний нотаріус Білоконь К.С. відмовила йому у видачі вищевказаного свідоцтва по тій причині, що він в шестимісячний строк після смерті ОСОБА_2 не подав нотаріусу заяви про прийняття спадщини і не надав підтверджуючого документу про проживання разом з спадкодавцею на день її смерті. Про вказане державний нотаріус 21.06.2019 року видала йому постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Стверджує, що будучи неповнолітнім разом з батьком ОСОБА_3 , а пізніше і самостійно підтримував тісні родинні відносини з дідом ОСОБА_4 і бабусею ОСОБА_5 , які проживали в АДРЕСА_1 . Після смерті діда успадкував за заповітом житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами в АДРЕСА_1 .Після смерті ОСОБА_6 його бабуся ОСОБА_2 залишилася проживати у вказаному будинку одна, тому він , заявник частіше став приїжджати до неї, допомагав вести домашнє господарство, опікував її, тому вона 23.12.2004 року уклала вищевказаний заповіт в його користь.

Зазначає, що з кожним роком стан здоров`я бабусі погіршувався і в 2011 році вона вже не могла проживати одна, самостійно вести домашнє господарство і їй необхідним був постійний догляд. По цій причині восени 2011 році він забрав свою бабусю ОСОБА_2 з с. Кулачківці Снятинського району Івано-Франківської області в м. Коломия проживати біля нього за адресою АДРЕСА_2 .

Вказує, що з осені 2011 року його бабуся ОСОБА_2 до дня її смерті і на день її смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) проживала з ним за вищевказаною адресою, але залишилася бути зареєстрованою в АДРЕСА_1 .

Просить встановити факт, що він ОСОБА_1 постійно проживав разом з спадкодавцею ОСОБА_2 на час відкриття спадщини ( на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ) в квартирі за АДРЕСА_2 .

Заявник в попередньому судовому засіданні підтримав мотиви та вимоги заяви .

В судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності

Представник заінтересованої особи Кулачківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області в судове засідання не з явився, подав письмову заяву, в якій просить справу розглянути у його відсутності, заперечень щодо задоволення заяви не має .

Суд, враховуючи заяви сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що заяву слід задовільнити з наступних підстав.

Згідно зі статтею 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є бабусею заявника ( мати його батька ОСОБА_3 ), що стверджується свідоцтвами про народження ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (а.с.8,9)

23 грудня 2004 року ОСОБА_2 склала заповіт, згідно якого заповіла заявнику ОСОБА_1 , все її майно, яке належатиме їй на день її смерті. Даний заповіт посвідчений секретарем виконавчого комітету Кулачківської сільської ради Снятинського району Мукан О.Д. за реєстровим номером 47. (а.с.10) Заповіт не скасовувся і не відмінявся, що стверджується довідкою виконавчого комітету Кулачківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області за № 159 від 18.06.2019 року.(а.с.11)

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 30.11.2004 року , після смерті діда заявника - ОСОБА_6 заявник успадкував за заповітом житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами за адресою АДРЕСА_1 (а.с.12).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 25 квітня 2015 року(а.с.6)

Встановлено, що станом на ІНФОРМАЦІЯ_1 заявник зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 , що стверджується довідкою ОСББ Едельвейс 24 за № 65 від 26.06.2019 року (а.с.13).

Згідно довідки виконавчого комітету Кулачківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області за № 159 від 18.06.2019 року на день смерті ОСОБА_2 в житловому будинку в АДРЕСА_1 зареєстрована одна (а.с.11).

Заявник звертався до Першої Снятинської районної державної нотаріальної контори із заявою про отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вищевказане спадкове майно. Однак, державний нотаріус Першої Снятинської районної державної нотаріальної контори Білоконь К.С. відмовила йому у видачі вищевказаного свідоцтва по тій причині, що він в шестимісячний строк після смерті ОСОБА_2 не подав нотаріусу заяви про прийняття спадщини і не надав підтверджуючого документу про проживання разом з спадкодавцею на день її смерті, про що 21 червня 2019 року нотаріус видала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.(а.с.7)

Довідкою виконавчого комітету Кулачківської сільської ради Снятинського району Івано-Франківської області за № 159 від 18.06.2019 року підтверджено що в управління спадковим майном після смерті ОСОБА_2 вступив заявник ОСОБА_1 , який веде догляд за спадковим майном.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_8 ствердила, що заявник постійно проживав з спадкодавицею ОСОБА_2 більше 10 років та на день її смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) в квартирі за АДРЕСА_2 та опікувався нею . Згідно вимог ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 1218 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошена померлою.

Отже, для підтвердження прийняття спадщини має значення встановлення факту постійного проживання спадкоємця за законом чи заповітом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Згідно з частиною першою статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Оскільки встановлено, що заявник постійно проживав разом з спадкодавцею ОСОБА_2 на час відкриття спадщини ( на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ), тому його слід вважати таким, що прийняв спадщину.

Місцем проживання фізичної особи згідно зі статтею 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання у ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому особа проживає, постійно, переважно або тимчасово.

Статтями 2, 3 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Таким чином, відсутність реєстрації місця проживання заявника та його бабусі за однією адресою не може бути доказом того, що заявник не проживав зі своєю бабусею на день її смерті, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані заявником, та оцінені судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

У пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення судам роз`яснено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо, зокрема, згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Згідно з пунктами 2, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 01 січня 2004 року тощо.

Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Таким чином, сама по собі реєстрація місця проживання разом за спадкодавцем на час відкриття спадщини, чи відсутність такої реєстрації, не може свідчити відповідно до ч. 2 ст. 1268 ЦК України про своєчасність прийняття спадщини.

Встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на день її смерті має для заявника юридичне значення оскільки як встановлено після смерті ОСОБА_2 , згідно вимог ст. 1216, 1218, 1233 ЦК України, відкрилася спадщина за вищевказаним заповітом, укладеним в користь заявника ОСОБА_1 Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не відкрита, що стверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру від 21.06.2019 року.(а.с.16) Встановлено також, що на день смерті ОСОБА_2 їй належала на праві власності земельна ділянка в с. Кулачківці Снятинського району Івано-Франківської області загальною площею 0, 92, що стверджується державним актом на право приватної власності на землю серія ІІ - ІФ № 002959. (а.с.14).

Отже, враховуючи вищенаведене, суд вважає, що дану заяву слід задовольнити та встановити факт спільного проживання заявника зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 247 ч.2, 268,273,293, 294,315, 319,354 ЦПК України, суд-

В И Р І Ш И В:

Заяву задовільнити

Встановити факт постійного спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 разом із спадкодавицею ОСОБА_2 на час відкриття спадщини ( на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в квартирі за АДРЕСА_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання:

ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_5 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_2 .

Кулачківська сільська рада Снятинського району Івано-Франківської області місцезнаходження 78310 с. Кулачківці вул. Січових Стрільців 60 Снятинського району Івано-Франківської області , код ЄДРПОУ 04355467.

Суддя Беркещук Б. Б.

СудКоломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення10.02.2020
Оприлюднено18.02.2020
Номер документу87625956
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —346/3111/19

Рішення від 10.02.2020

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

Ухвала від 10.02.2020

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

Ухвала від 20.11.2019

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

Ухвала від 03.07.2019

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Потятинник Ю. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні