Рішення
від 03.02.2020 по справі 457/1487/19
ТРУСКАВЕЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 457/1487/19

провадження №2/457/77/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2020 року м. Трускавець

Трускавецький міський суд Львівської області

в складі: головуючого судді: Грицьківа В.Т.

секретар судового засідання Ринда О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Трускавці в порядку спрощеного позовного провадження цивiльну справу за позовом ОСОБА_1 до Трускавецької міської ради, треті особи: приватний нотаріус Трускавецького міського нотаріального округу Львівської області Кіселичник Ірина Миронівна, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визнання права власності на майно в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до Трускавецького міського суду Львівської області з позовом до Трускавецької міської ради, треті особи: приватний нотаріус Трускавецького міського нотаріального округу Львівської області Кіселичник Ірина Миронівна, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визнання права власності на майно в порядку спадкування.

Свої вимоги мотивує тим, що вона являється дружиною ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Заповіту за життя чоловік не складав.

На підставі її заяви про прийняття спадщини, поданої у встановлений законом строк, приватним нотаріусом Трускавецького міського нотаріального округу Кіселичник І.М. відкрито спадкову справу №11/2016.

08 жовтня 2019 р. приватним нотаріусом Трускавецького міського нотаріального округу Кіселичник І.М. видано свідоцтво про право на спадщину за законом, відповідно до якого вона після смерті свого чоловіка, як спадкоємець першої черги, прийняла спадщину з урахуванням 1/2 частки у спадщині, від якої в її користь відмовились мати спадкодавця - ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_2 та син спадкодавця - ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_3 . Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається із земельної ділянки загальною площею - 0,0834 га, кадастровий номер 4611500000:01:011:0014, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

При здійсненні державної реєстрації права власності на земельну ділянку, яку вона прийняла в спадщину, стало відомо, що в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно містяться відомості про те, що на земельній ділянці загальною площею - 0,0834 га, кадастровий номер 4611500000:01:011:0014, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 знаходиться нежитлове приміщення загальною площею 97.6 кв.м., власником якого є померлий ОСОБА_4 на підставі Договору купівлі-продажу №896 від 08.06.2005р. Це свідчить про те, що до складу спадщини після смерті її чоловіка входить вищевказане нежитлове приміщення. Отож, для забезпечення можливості належним чином реалізувати своє право власності (володіння, користування та розпорядження) на належну їй земельну ділянку, їй як спадкоємцю необхідно прийняти від покійного чоловіка спадщину, а саме нежитлове приміщення загальною площею 97,6 кв.м., реєстраційний номер майна - 10840636, яке розміщене на цій земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_2 .

12 грудня 2017р. вона звернулась до приватного нотаріуса Трускавецького міського нотаріального округу Кіселичник І.М. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 на нежитлове приміщення загальною площею 97,6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 .

Листом №269/02-14 нотаріусом їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на зазначене нерухоме майно.

Відмова нотаріуса мотивована тим, що нею не подано оригіналу правовстановлюючого документу на вищевказане нежитлове приміщення та будь якого іншого документу, що підтверджує право власності на нерухоме майно ОСОБА_4 , а тому вказана нотаріальна дія, тобто, видача свідоцтва про право на спадщину за законом на нежитлове приміщення загальною площею 97,6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 , не може бути вчинена.

Вищевказані обставини свідчать про те, що нотаріусом прийнята заява про видачу свідоцтва про право на спадщину, як така, що подана в передбачений законом строк, але у видачі свідоцтва про право на спадщину відмовлено у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно (об`єктивні перешкоди для оформлення спадкових прав).

Про факт того, чи були правовстановлюючі документи на нежитлове приміщення по АДРЕСА_1 втрачені спадкодавцем ( ОСОБА_4 ) - їй невідомо. Чи перебувають такі документи у володінні третіх осіб - їй також невідомо. Проте, такі обставини вказують на наявність об`єктивних перешкод для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, унаслідок чого вона не може оформити спадщину, що й стало приводом для звернення до суду.

Ухвалою судді Трускавецького міського суду Львівської області від 27 грудня 2019 року відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Відповідно до правил ст. 274 ЦПК України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються справи: 1) малозначні справи.

Частина 2 даної статті вказує, що у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. При вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін.

Згідно зі ст. 279 ЦПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Заяв із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження до суду не надходило.

Відповідно до положень статті 274 ЦПК України справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, однак від неї на адресу суду 30.01.2020 року надійшла заява в якій вона просить проводити розгляд справи за наявними матеріалами у справі за її відсутності.

Представник відповідача Трускавецької міської ради в судове засідання не з`явився, хоча був повідомлений про час та місце розгляду справи належним чином. Відзив на позов не надав.

Третя особа приватний нотаріус Трускавецького міського нотаріального округу Львівської області Кіселичник І.М. в судове засідання не з`явилась, хоча була повідомлена про час та місце розгляду справи належним чином.

Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, хоча була повідомлена про час та місце розгляду справи належним чином, однак від неї на адресу суду 30.01.2020 року надійшло письмове пояснення в якому вона зазначає, що розгляд справи просить провести за наявними матеріалами у справі за її відсутності та задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 .

Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, хоча був повідомлений про час та місце розгляду справи належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов до наступного висновку:

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 являється дружиною ОСОБА_4 , що стверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу від 17.11.1990 року.

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 15.11.2016 року, яка знаходиться в матеріалах справи.

На підставі її заяви про прийняття спадщини, поданої у встановлений законом строк, приватним нотаріусом Трускавецького міського нотаріального округу Кіселичник І.М. відкрито спадкову справу №11/2016.

08 жовтня 2019р. приватним нотаріусом Трускавецького міського нотаріального округу Кіселичник І.М. видано свідоцтво про право на спадщину за законом, відповідно до якого вона після смерті свого чоловіка, як спадкоємець першої черги, прийняла спадщину з урахуванням 1/2 частки у спадщині, від якої в її користь відмовились мати спадкодавця - ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_2 та син спадкодавця - ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_3 . Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається із земельної ділянки загальною площею - 0,0834 га, кадастровий номер 4611500000:01:011:0014, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією свідоцтва НОМЕР_2 , яке знаходиться в матеріалах справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Позивачкою було проведено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку загальною площею - 0,0834 га, кадастровий номер 4611500000:01:011:0014, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яку вона прийняла в спадщину, що підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 08.10.2019 року.

Як вбачається з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 15.10.2019 року, то ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу №896 від 08.06.2005р. є власником нежитлового приміщення загальною площею 97.6 кв.м., яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до статей 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

На підставі ч. 5 ст. 1268 ЦК України, спадщина належить спадкоємцю незалежно від часу її прийняття з часу відкриття спадщини. Згідно із положеннями частини першої та третьої цієї статті Кодексу спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до статті 1297 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Згідно із частиною першою статті 67 Закону України "Про нотаріат" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, на ім`я всіх спадкоємців або за їх бажанням кожному з них окремо.

Як вбачається з копії листа приватного нотаріуса Кіселичник І.М. від 12.12.2019 року, то позивачка зверталась до приватного нотаріуса Трускавецького міського нотаріального округу Кіселичник І.М. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4 на нежитлове приміщення загальною площею 97,6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 , однак їй було відмовлено по причині не подання нею оригіналу правовстановлюючого документу на вищевказане нежитлове приміщення та будь якого іншого документу, що підтверджує право власності на нерухоме майно ОСОБА_4 .

Відсутність у позивачки правовстановлюючого документу на нежитлове приміщення загальною площею 97,6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 , стверджує також сама позивачка у позовній заяві.

Вищезазначене дає суду підстави вважати, що позивачкою прохання про визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту її інтересів.

З урахуванням положень статей 1296-1299 ЦК України питання про право спадкоємця на спадкове майно вирішується судом у разі невизнання такого права чи відмови нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Як роз`яснено у п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину, в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. Особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження в разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання про підставність заявленого позову, який підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст. 80, 81, 263, 265 ЦПК України, ст.ст. 182, 1216-1218, 1268, 1296-1299 ЦК України, ст. 27 Закону України Про виконавче провадження , ст. 3 Закону України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень , суд -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на нежитлове приміщення загальною площею 97,6 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 а на земельній ділянці площею 0,0834га (кадастровий номер 4611500000:01:011:0014), реєстраційний номер майна - 10840636.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасники справи, яким повне рішення не було вручено у день його проголошення, мають право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення їм повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається учасниками справи до або через Трускавецький міський суд Львівської області.

Суддя: В. Т. Грицьків

СудТрускавецький міський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення03.02.2020
Оприлюднено18.02.2020
Номер документу87634057
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —457/1487/19

Рішення від 03.02.2020

Цивільне

Трускавецький міський суд Львівської області

Грицьків В. Т.

Ухвала від 27.12.2019

Цивільне

Трускавецький міський суд Львівської області

Грицьків В. Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні