Провадження № 2/470/82/20
Справа № 470/7/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2020 року смт. Березнегувате
Березнегуватський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого: судді Орлової С.Ф.,
за участю позивача ОСОБА_1 , відповідача ОСОБА_2 , представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, завідувача сектора захисту прав, свобод і законних інтересів дітей служби у справах дітей Березнегуватської райдержадміністрації Слюсаренка А.В., секретаря судового засідання Михалюк С.І.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Березнегуватська районна державна адміністрація, про позбавлення батьківських прав, встановлення піклування над неповнолітньою особою та стягнення аліментів,
ВСТАНОВИВ:
08 січня 2020 року позивачка звернулася до суду до відповідача з відповідним позовом, у якому зазначила, що її рідна сестра ОСОБА_3 з 05.12.2003 року перебувала у зареєстрованому шлюбі з відповідачем, у шлюбі у них народилася донька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вона доводиться дитині рідною тіткою. ІНФОРМАЦІЯ_2 сестра померла. Після смерті сестри її донька ОСОБА_5 проживає з нею, вона займається її вихованням, матеріальним забезпеченням та духовним розвитком. Відповідач, який є батьком дитини, самоусунувся від її виховання, участі у цьому не бере, не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, матеріальної допомоги не надає та участі в утриманні не приймає. Посилаючись на викладене, позивачка просила суд позбавити ОСОБА_2 батьківських прав щодо неповнолітньої дитини ОСОБА_6 , стягнути з нього аліменти на її утримання у розмірі ј частини від усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно до досягнення дитиною повноліття, та встановити піклування над неповнолітньою ОСОБА_6 призначивши її піклувальником дитини.
В підготовче судове засідання позивачка з`явилась, підтримала позовні вимоги про позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно його неповнолітньої доньки ОСОБА_6 , та стягнення аліментів на її утримання і суд просила їх задовольнити. Від позовної вимоги про встановлення опіки над неповнолітньою ОСОБА_6 та призначення опікуна відмовилась, посилаючись на вирішення цього питання у позасудовому порядку. Суду показала, що її сестра разом з відповідачем зловживали алкогольними напоями, їх дитина, її племінниця, виховувалась по сусідам та на вулиці. В будинку де вони мешкали немає меблів, в кімнаті дівчинки відсутнє світло, вона часто пропускала школу через застуду. Після смерті сестри відповідач наполіг, щоб вона забрала доньку до себе, оскільки він не має можливості та бажання її утримувати і виховувати. З грудня 2019 року Дар`я проживає у м.Миколаєві, в її сім`ї, вони знайшли спільну мову, дівчинка забезпечена всім необхідним та відвідує школу. Проживати разом з батьком дитина не бажає.
В підготовче судове засідання відповідач з`явився, позовні вимоги визнав у повному обсязі, не заперечував проти їх задоволення.
Представник третьої особи у справі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору завідувач сектора захисту прав, свобод і законних інтересів дітей служби у справах дітей Березнегуватської райдержадміністрації Слюсаренко А.В., (за дорученням від 24.01.2020 року № 163/02-21) в судове засідання з`явився, проти позовних вимог не заперечував, вважав доцільним позбавити відповідача батьківських прав щодо неповнолітньої ОСОБА_6 .
Відповідно до частини 3 статті 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази, беручи до уваги визнання позову відповідачем у повному обсязі, суд доходить наступного висновку.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачка є рідною сестрою ОСОБА_7 (а.с.15-17). З 05 грудня 2003 року ОСОБА_3 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 , відповідачем по справі, про що свідчить копія свідоцтва про одруження НОМЕР_1 , виданого відділом реєстрації актів громадянського стану Березнегуватського районного управління юстиції Миколаївської області 05.12.2003 року (а.с.7). У шлюбі, а саме ІНФОРМАЦІЯ_3 , у них народилася донька ОСОБА_6 (а.с.8). ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 померла, що підтверджується копією свідоцтва про її смерть серії НОМЕР_2 виданого 23 грудня 2019 року Березнегуватським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області (а.с.9).
Відповідно до довідки Інгульського відділу поліції ГУНП в Миколаївській області від 04.02.2020 року № М-05/51-2020 неповнолітня донька відповідача, ОСОБА_6 з грудня 2019 року проживає разом з позивачкою, яка доводиться їй рідною тіткою (а.с.30). З січня 2020 року ОСОБА_6 навчається у 8-А класі ЗОШ № 26 м.Миколаєва (а.с.25).
Відповідно до ч.ч. 2,4 ст. 150 СК України батьки зобов`язанні піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Відповідно до ст. 155 Сімейного кодексу України, здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
У ст.164 СК України визначено вичерпний перелік підстав, за яких можливо позбавити батька чи матір батьківських прав, а саме: коли вони не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухилялися від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дітьми; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь - яких видів експлуатації дитини; примушують її до жебракування та бродяжництва; засудженні за вчинення умисного злочину щодо дитини.
Що стосується такої підстави для позбавлення батьківських прав як ухилення від виконання обов`язків по вихованню дитини, то для її наявності є необхідним встановити, в чому полягає винна поведінка батьків, нехтування ними своїми обов`язками, чи вживались для цього заходи реагування, чи існують інші способи впливу на особу для зміни її ставлення до виховання дитини. Така вимога випливає із змісту п.16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення і поновлення батьківських прав . Відповідно до нього ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя: зокрема не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини , що негативно впливає на її фізичний розвиток, як складову виховання; не спілкуються з дитиною, в обсязі необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу: не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначенні фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків свідомого нехтування своїми обов`язками.
За висновком служби у справах дітей Березнегуватської районної державної адміністрації від 24.01.2020 року № 164/02-21 є доцільним позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно його неповнолітньої доньки ОСОБА_6 , оскільки відповідач після смерті дружини самоусунувся від виконання батьківських обов`язків, змоги на виховання, навчання, забезпечення доньки необхідними за її віковими потребами речами, він не має, та не заперечує проти позбавлення його батьківських прав ( а.с.28).
Cуд доходить висновку, що наявні у справі докази та пояснення відповідача підтверджують свідоме нехтування ним своїми батьківськими обов`язками як по вихованню так і забезпеченню необхідних умов життя, утримання та навчання його доньки, його небажання піклуватися про її фізичний та духовний розвиток, відсутність зацікавленості у підготовці її до самостійного життя та інтересу до внутрішнього світу доньки та її потреб.
За такого позовні вимоги позивачки є законними і обґрунтованими та підлягають задоволенню, як такі що відповідають інтересам дитини.
На підставі ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивачки підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст.ст.12, 13,200,258, 263-265 ЦПК України, суд,
УХВАЛ И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Березнегуватська районна державна адміністрація, про позбавлення батьківських прав, встановлення піклування над неповнолітньою дитиною та стягнення аліментів - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 уродженця та зареєстрованого по АДРЕСА_1 батьківських прав відносно малолітньої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженки смт.Березнегувате Березнегуватського району Миколаївської області Україна, зареєстрованої по АДРЕСА_1 , фактично проживаючої по АДРЕСА_2 .
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 аліменти на користь навчального закладу, органу опіки та піклування чи осіб, яким буде передано дитину, аліменти на утримання ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , в розмірі 1/4 (однієї чверті) його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно починаючи з 08 січня 2020 року і до досягнення дитиною повноліття.
Допустити негайне виконання рішення суду про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 1681 (одну тисячу шістсот вісімдесят одну) грн. 60 коп. судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги. У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 - адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 .
Відповідач: ОСОБА_2 - адреса реєстрації та місця проживання: індекс АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 .
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Березнегуватська районна державна адміністрація - індекс 56203, Соборно- Миколаївська площа № 1 смт. Березнегувате Миколаївської області, код ЄДРПОУ 04056701.
Суддя С. Ф. Орлова
Повне судове рішення складено 17 лютого 2020 року.
Суд | Березнегуватський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2020 |
Оприлюднено | 18.02.2020 |
Номер документу | 87634304 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Березнегуватський районний суд Миколаївської області
Орлова С. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні