Справа № 158/3267/19
Провадження № 2/0158/88/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 лютого 2020 року м. Ківерці
Ківерцівський районний суд Волинської області
в складі: головуючого - судді Поліщук С.В.,
при секретарі - Грубі М.Є.,
за участю позивача - ОСОБА_1 ,
відповідача - ОСОБА_2
представника відповідача - ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Покащівської сільської ради Ківерцівського району Волинської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Покащівської сільської ради Ківерцівського району Волинської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування заявлених вимог вказує на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_5 . Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшли земельні ділянки площею 0,2707 га, 0,7576 га, 1,6530 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Покащівської сільської ради Ківерцівського району Волинської області. Він є спадкоємцем майна померлої за законом.
При зверненні до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини йому було відмовлено у видачі свідоцтва про на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на нерухоме спадкове майно у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини.
Посилаючись на те, що вказаний термін ним був пропущений через стан здоров`я та матеріальне становище на момент смерті матері, що вважає поважними причинами, а тому просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 02.12.2019 року відкрито загальне позовне провадження у вищевказаній справі та призначено підготовче засідання.
27.12.2019 року від відповідача ОСОБА_2 до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги не визнає, посилаючись на те, що обставини зазначені в позовній заяві є необґрунтованими та такими, що не відповідають дійсності, оскільки позивачем ОСОБА_1 не надано суду належних та допустимих доказів поважності причин пропуску шестимісячного строку, встановленого законом для прийняття спадщини після смерті матері - ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в задоволені позову просить відмовити.
Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 08.01.2020 року закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до розгляду по суті.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав, з підстав викладених в позовній заяві, зазначивши також, що йому не було відомо про наявність у власності матері ОСОБА_5 земельних ділянок, просив позов задовольнити.
Представник відповідача Покащівської сільської ради Ківерцівського району Волинської області Чекеренда Б.В. в судовому засіданні позов не визнав, посилаючись на те, що позивач ОСОБА_1 зі спадкодавцем на момент смерті не проживав, а саме відповідач ОСОБА_2 постійно доглядав свою матір ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спільно прожив з останньою на момент смерті, здійснив її поховання, просив в задоволені позову відмовити.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнав, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позовну заяву, просив у задоволенні позову відмовити.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилася. До суду подала заяву про визнання позову та розгляд справи у її відсутності.
Суд всебічно проаналізувавши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи в їх сукупності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному і об`єктивному розгляді справи, зібрані по справі докази, керуючись законом, дійшов до наступного висновку.
Відповідно до положень ст. ст. 55, 124 Конституції України та ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
За змістом ст. 12 ЦПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ст. 19 ЦПК України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 20.10.2010 року (а.с.6).
Родинні відносини між позивачем ОСОБА_1 та спадкодавцем ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , стверджується наявною в матеріалах справи копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 28.03.1961 року (а.с.11).
Наявність у власності ОСОБА_5 земельних ділянок площею 0,2707 га, 0,7576 га, 1,6530 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Покащівської сільської ради Ківерцівського району Волинської області, стверджується копіями державних актів на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 275330 від 11.06.2007 року, серії ЯД № 275328 від 11.06.2007 року, серії ЯД № 275329 від 11.06.2007 року (а.с.8-10).
Постановою № 2450 від 27.11.2019 року державний нотаріус Ківерцівської державної нотаріальної контори Єрмолай Л.В. відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на нерухоме спадкове майно у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини (а.с.14).
В силу ч. 1 ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. ст. 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому відповідно до роз`яснень, викладених в п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України при розгляді справи №6-1486цс15 від 04 листопада 2015 року.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через юридичну необізнаність щодо строку та порядку прийняття спадщини, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.
Крім того, при розгляді цих справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до Правового висновку Верховного Суду України від 26.09.2012 року по справі № 6-85цс12, у спорі про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви, ці обставини визнані судом поважними.
Відповідно до довідки № 484 від 12.10.2019 року та довідки № 516 від 27.12.20198 року Покащівської сільської ради Ківерцівського району Волинської області спадкодавець ОСОБА_5 до дня смерті проживала разом із сином ОСОБА_2 , який вступив у фактичне володіння спадковим майном шляхом спільного проживання із спадкодавцем, здійснював догляд за матір`ю, оскільки вона не могла самостійно пересуватись, а також здійснив її поховання (а.с. 7, 38).
Згідно повідомлення Ківерцівської державної нотаріальної контори № 2558/01-16 від 23.12.2019 року після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 заведено спадкову справу № 475/2019 рік. 18.10.2019 року до Ківерцівської державної нотаріальної контори Волинської області була подана заява про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину за законом сина спадкодавця ОСОБА_2 . Інших спадкоємців не встановлено. (а.с. 24).
Крім того належних, достатніх та безспірних доказів поважності причин пропуску строку прийняття спадщини, для визначення додаткового строку для прийняття спадщини, пов`язаних з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами на вчинення дій для прийняття спадщини чи інших обставин, які перешкоджали б звернутися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, позивач в позовній заяві не навів і суду не надав, що є його процесуальним обов`язком відповідно до вимог ст. ст. 12, 81 ЦПК України.
З врахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 19, 81, 141, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 1217, 1222, 1258, 1261, 1268-1270, 1272 ЦК України, суд -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Покащівської сільської ради Ківерцівського району Волинської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до апеляційного суду Волинської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , житель АДРЕСА_1 , ІПН - НОМЕР_3 .
Відповідач - Покащівська сільська рада Ківерцівського району Волинської області, адреса: с. Покащів, вул. Відродження, 103, Ківерцівського району Волинської області, код ЄДРПОУ - 04333804.
Відповідач - ОСОБА_2 , житель АДРЕСА_2 .
Відповідач - ОСОБА_4 , жителька с. Чемерин Ківерцівського району Волинської області.
Суддя Ківерцівського районного суду С.В. Поліщук
Повний текс рішення складений 14 лютого 2020 року.
Суд | Ківерцівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 12.02.2020 |
Оприлюднено | 19.02.2020 |
Номер документу | 87642048 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ківерцівський районний суд Волинської області
Поліщук С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні