Рішення
від 05.02.2020 по справі 464/4277/19
СИХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 464/4277/19

пр.№ 2/464/12/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.02.2020 Сихівський районний суд міста Львова

у складі: головуючого - судді Дулебка Н.І.,

за участі: секретаря судового засідання - Мельника А.І.,

представника позивача - ОСОБА_1 ,

представників відповідача ЖБК Шевченківський-2 - Ількевич Н.О., Новосада В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Житлово-будівельного кооперативу Шевченківський-2 , Львівської міської ради, за участі третьої особи - приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Тимків Інеси Миколаївни, про визнання права власності, -

встановив:

Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до відповідачів Житлово-будівельного кооперативу Шевченківський-2 (ЖБК Шевченківський-2 ), Львівської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування за законом на квартиру АДРЕСА_1 . Позов обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер племінник ОСОБА_2 ОСОБА_3 , після смерті якого залишилась вищевказана квартира, у якій останній проживав до моменту смерті. Єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 є позивач ОСОБА_2 , яка 03.05.2019 звернулась до приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Тимків І.М. із заявою про прийняття спадщини за законом. Однак, у зв`язку з тим, що ОСОБА_3 не зареєстрував своє право власності на зазначену квартиру у встановленому законом порядку, нотаріусом відмовлено у вчиненні нотаріальної дії. Вважає, що з моменту повного внесення пайового внеску за кооперативну квартиру АДРЕСА_1 припинились будь-які права на таку ЖБК Шевченківський-2 . У зв`язку з цим, виникла необхідність звернення до суду з таким позовом та визнання права власності на квартиру в порядку спадкування.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_2 , представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримали з підстав, що викладені у позовній заяві та відповіді на відзив від 27.09.2019 (а.с. 62-64). Додатково пояснили, що від початку створення житлово-будівельного кооперативу у квартирі АДРЕСА_1 проживав, був членом вказаного кооперативу та сплатив пайовий внесок дід ОСОБА_3 - ОСОБА_4 . З останнім в квартирі проживали його дочка ОСОБА_5 та її син ОСОБА_3 ОСОБА_4 усі сплачені пайові та вступні внески переписав на ОСОБА_6 , спадщину після смерті якої прийняв ОСОБА_3 . Також пояснили, що після смерті ОСОБА_3 ОСОБА_2 житлово-будівельним кооперативом було вказано лише на необхідність сплати заборгованості за утримання будинку у розмірі 1700 грн., яка позивачем в повному обсязі сплачена. Просили суд позов задовольнити.

Представники відповідача ЖБК Шевченківський-2 Ількевич Н.О., яка є головою правління кооперативу, та ОСОБА_7 позов не визнали з підстав, викладених у відзиві від 05.09.2019 (а.с. 38-40). Додатково пояснили, що ОСОБА_3 , який був лише зареєстрований у квартирі АДРЕСА_1 , власником такої не був, незважаючи на технічний паспорт та довідку кооперативу форми №2, у якій зазначено, що останній є власником. Крім цього, ствердили, що пайовий внесок за квартиру не був сплачений повністю, однак відомості про те, у якій частині такий сплачений, у кооперативі, у зв`язку зі спливом значного часу від моменту створення кооперативу та неодноразовою зміною керівництва, відсутні. 12.05.2019 відбулись збори ЖБК Шевченківський-2 , на яких рішення про прийняття позивача ОСОБА_2 у члени кооперативу ухвалено не було. Представник відповідача ОСОБА_8 також пояснила, що саме таке рішення зборів також пов`язано з тим, що ОСОБА_2 вела себе на зборах дуже агресивно, а якщо б себе адекватно поводила, то могла б стати членом ЖБК. ОСОБА_2 на вимогу кооперативу перед проведенням вищевказаних зборів сплатила заборгованість за утримання будинку у розмірі 1700 грн. Щодо сплати пайових внесків за квартиру АДРЕСА_2 , їх загального розміру та залишку на цей час, їй як голові правління кооперативу нічого не відомо, оскільки обрана головою лише у 2003 році. Будь-яких документів з цього приводу у кооперативі немає. Просили суд у задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача Львівської міської ради Шагай О.О. пояснила, що міська рада не є належним відповідачем у справі, оскільки будинок АДРЕСА_3 не перебуває на балансі Львівської міської ради та у випадку відмови у задоволенні позову квартира належатиме кооперативу.

Третя особа приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу Тимків І.М. в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду повідомлялась належним чином, надала суду копію спадкової справи №19/2019. Суд вирішив розглядати справу за відсутності третьої особи.

Суд, заслухавши пояснення сторін, їх представників, дослідивши та оцінивши докази у справі в сукупності, дійшов наступного висновку.

Встановлено, що будинок АДРЕСА_3 належить Житлово-будівельному кооперативу Шевченківський-2 , який створено 10.08.1962 (а.с. 41, 47-48).

У квартирі АДРЕСА_1 , яка складається з однієї житлової кімнати, житлова площа - 14,5 кв.м., загальна площа - 26,3 кв.м., був зареєстрований та постійно проживав ОСОБА_3 , 1969 р.н., який помер ? 05.12.2019 (а.с. 6-9).

Позивач ОСОБА_9 , яка є тіткою ОСОБА_3 та відповідно рідною сестрою матері останнього ОСОБА_6 та дочкою ОСОБА_4 , що підтверджується відповідними витягами з державних реєстрів (а.с. 14-20), 03.05.2019 звернулася до приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Тимків І.М. із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті племінника ОСОБА_3 . Вказане підтверджується копією матеріалів спадкової справи №19/2019.

Також з матеріалів справи встановлено, що у члени ЖБК №2 (на даний час -Шевченківський-2) з моменту його створення був прийнятий ОСОБА_4 на підставі його заяви та в подальшому вступні та пайові внески останнього переписані на його дочку ОСОБА_6 , яку також прийнято у члени кооперативу (а.с. 65-68).

Відповідно до листа від 21.05.2019 ЖБК Шевченківський-2 позивачу ОСОБА_2 , а також пояснень представників цього відповідача в судовому засіданні, 12.05.2019 відбулись позачергові загальні збори членів кооперативу, на яких пропозиції про прийняття ОСОБА_2 у члени кооперативу, закріплення за нею квартири АДРЕСА_2 та надання дозволу на приватизацію були відхилені (а.с.42-43).

Згідно зі ст. 2 Закону України Про кооперацію , кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.

Статтею 3 Закону України Про кооперацію передбачено, що основними завданнями кооперації є підвищення життєвого рівня членів кооперативів, захист їх майнових інтересів і соціальних прав; створення системи економічної і соціальної самодопомоги населення та суб`єктів господарювання; залучення у виробництво товарів, робіт, послуг, додаткових трудових ресурсів, підвищення трудової і соціальної активності населення; створення і розвиток інфраструктури, необхідної для провадження господарської та іншої діяльності кооперативів з метою зростання матеріального добробуту їх членів та задоволення потреб у товарах і послугах; сприяння сталому розвитку та становленню засад демократичного розвитку суспільства.

Відповідно до ст. 21 Закону України Про кооперацію , пай кожного члена кооперативу формується за рахунок разового внеску або часток протягом певного періоду. Майнові внески оцінюються у грошовій формі. Розмір паю члена кооперативу залежить від фактичного його внеску до пайового фонду. Паї, в тому числі резервного і спеціального фондів, є персоніфікованими і у сумі визначають загальну частку кожного члена кооперативу у майні кооперативу. Право власності членів кооперативу - фізичних осіб на свою загальну частку успадковується.

Встановлено, що після ОСОБА_4 у члени ЖБК Шевченківський-2 прийнято дочку останнього ОСОБА_5 , на яку переписані вступні та пайові внески.

ОСОБА_5 , яка є матір`ю ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується витягом з відповідного Державного реєстру (а.с. 15).

В ході розгляду справи встановлено, що інформація про розмір пайових внесків за квартиру АДРЕСА_2 , та про можливий їх залишок у кооперативі відсутня. З пояснень голови ЖБК Шевченківський-2 ОСОБА_8 яка обрана головою кооперативу у 2003 році, встановлено, у зв`язку зі спливом значного часу від моменту створення кооперативу та неодноразовою зміною керівництва, вищевказані відомості відсутні.

Однак, незважаючи на вищевказані обставини, представники ЖБК Шевченківський-2 наполягають, що пайовий внесок за вищевказану квартиру внесено не повністю. При цьому, в якій сумі такий внесено, коли вносились кошти, який залишок та протягом якого періоду такий повинен був бути сплаченим, представникам відповідача не відомо.

При цьому, єдиною вимогою до позивача ОСОБА_2 перед проведенням позачергових загальних зборів членів житлово-будівельного кооператиау, на яких вирішувалось питання щодо квартири АДРЕСА_1 , була сплата заборгованості за утримання будинку у розмірі 1700 грн., що ОСОБА_2 виконано.

Враховуючи наведене, а також те, що ЖБК Шевченківський-2 створено у 1962 році, членом кооперативу після ОСОБА_4 стала ОСОБА_5 , яка померла у 1983 році, жодних застережень до останньої, а також до її сина ОСОБА_3 щодо необхідності сплати пайових внесків, або щодо звільнення квартири не висловлювалось та доказів протилежного суду не надано, суд прийшов до переконання, що пайові внески за квартиру АДРЕСА_1 внесено.

Відповідно до положень ст. 549 ЦК України (1963 р.), який діяв до кінця 2003 року, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Таким чином, ОСОБА_3 , вступивши у володіння квартирою АДРЕСА_1 , прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_5 .

Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування , у разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу, члена садівницького товариства, яким до дня смерті не були внесені повністю пайові внески, до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші суми, які підлягають поверненню, а не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.

Встановлено, що єдиним спадкоємцем ОСОБА_3 є позивач ОСОБА_2 , яка у встановлені законом порядок та строк звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.

Враховуючи усе вищенаведене у сукупності, суд дійшов висновку, що за позивачем ОСОБА_2 необхідно визнати право власності в порядку спадкування за законом на квартиру АДРЕСА_1 .

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та такі необхідно задовольнити.

З відповідача ЖБК Шевченківський-2 на користь позивача ОСОБА_2 необхідно стягнути витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, у розмірі 2899 грн. При цьому, враховано, що заявлена позовна вимога стосується саме цього відповідача, а не Львівської міської ради, на балансі якої будинок АДРЕСА_3 не перебуває.

Керуючись статтями 1218, 1258 ЦК України, ст. 549 ЦК України (1963 р.), статтями 2, 3, 21 Закону України Про кооперацію , статтями 2, 81, 89, 141, 259, 263 - 265 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_4 ) право власності в порядку спадкування за законом на квартиру АДРЕСА_1 .

Стягнути з Житлово-будівельного кооперативу Шевченківський-2 (ЄДРПОУ 20851757, 79026, м. Львів, вул. Енергетична, 15) на користь ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_5 ) витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, у розмірі 2899 (дві тисячі вісімсот дев`яносто дев`ять) гривень.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного суду через Сихівський районний суд м. Львова протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 14.02.2020.

Головуючий Дулебко Н.І.

СудСихівський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення05.02.2020
Оприлюднено19.02.2020
Номер документу87658583
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —464/4277/19

Рішення від 05.02.2020

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Дулебко Н. І.

Рішення від 05.02.2020

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Дулебко Н. І.

Ухвала від 09.12.2019

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Дулебко Н. І.

Ухвала від 23.10.2019

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Дулебко Н. І.

Ухвала від 09.08.2019

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Дулебко Н. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні