Справа № 683/2809/19
2/683/294/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2020 року Старокостянтинівський районний суд
Хмельницької області
в складі:
головуючого судді Завадської О.П.
при секретарі Васічевій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в місті Старокостянтинові справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , від імені яких на підставі договорів про надання правової допомоги діє адвокат Козак Іван Олександрович, до Ладигівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, ОСОБА_3 про визнання заповіту нікчемним,
встановив:
У жовтні 2019 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , від імені яких на підставі договорів про надання правової допомоги діє адвокат Козак І.О., пред`явили позов до Ладигівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, ОСОБА_3 , в якому просили визнати нікчемним заповіт, складений від імені ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 , який посвідчений секретарем Ладигівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області 25 червня 2008 року за р.№ 277. Свої позовні вимоги обґрунтовують тим, що їхня мати ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , вони, як спадкоємці першої черги, прийняли спадщину шляхом звернення із заявами відповідно до Старокостянтинівської державної нотаріальної контори та приватного нотаріуса Криворізького міського нотаріального округу Папуча М.О., однак при зверненні для оформлення спадкових прав, дізналися, що їхня мати при житті склала заповіт, відповідно до якого усе своє майно заповіла своєму синові та їхньому брату - ОСОБА_3 Даний заповіт, 25 червня 2008 року посвідчено секретарем Ладигівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області Христофоровою Наталією Михайлівною, та зареєстровано в реєстрі за № 277. Проте, при посвідченні заповіту було порушено процедуру його посвідчення, оскільки секретар сільської ради була не уповноважена посвідчувати такий документ, оскільки станом на 25 червня 2008 року виконавчим комітетом Ладигівської сільської ради Старокостянтинівського району не приймалося ніякого рішення, яке б давало секретарю сільської ради право на вчинення нотаріальних дій.
В судове засідання представник позивачів - адвокат Козак І.О. подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник співвідповідача - Ладигівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області також направив до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позов визнав.
Співвідповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов не подавав.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновків про наступне.
Згідно положень ст. ст. 1216, 1218 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно ст. 1233 ЦК України заповіт є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своє смерті.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, про що складено відповідний актовий запис № 1516 згідно даних свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Тернівським районним у місті Кривий Ріг відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області 18 грудня 2018 року.
ОСОБА_4 все своє майно, що належить їй і належатиме на день смерті, де б воно не знаходилось і з чого воно б не складалось, а також все те, на що вона за законом матиме право заповіла своєму синові ОСОБА_3 (заповіт, посвідчений секретарем Ладигівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області 25 червня 2008 року за р. № 277). Даний заповіт згідно інформаційної довідки зі спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) за № 56346613 від 29.05.2019 є чинним.
Зі змісту копій матеріалів спадкової справи № 176/2019, заведеної Старокостянтинівською державною нотаріальною конторою 05 грудня 2019 року, вбачається, що спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняли: ОСОБА_3 , як спадкоємець по заповіту; ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , як спадкоємці (діти померлої) по закону.
Факт родинних відносин ОСОБА_4 з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як між матір`ю та дітьми, підтверджується відповідно свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , повторно виданим виконавчим комітетом Ладигівської сільської ради Старокостянтинівського району 11 червня 2019 року та свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим Ладигівською сільською радою Старокостянтинівського району 22 серпня 1960 року, свідоцтвом про укладення шлюбу № НОМЕР_4 , виданим Тернівським райвідділом ЗАГС м. Кривого Рогу 20 грудня 1991 року.
Згідно до ч. 2 ст. 209 ЦК України нотаріальне посвідчення правочину здійснюється нотаріусом або іншою посадовою особою, яка відповідно до закону має право на вчинення такої нотаріальної дії, шляхом вчинення на документі, в якому викладено текст правочину, посвідчувального напису.
Заповіт складається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складання. Заповіт має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, визначеними у статтях 1251-1252 цього Кодексу (ч. ч. 1, 3 ст. 1247 ЦК України).
В силу ст. 1251 ЦК України (в редакції на час виникнення спірних відносин) якщо у населеному пункті немає нотаріуса, заповіт, крім секретного, може бути посвідчений уповноваженою на це посадовою, службовою особою відповідного органу місцевого самоврядування.
Статтею 5 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від 21 травня 1997 року, в редакції на час посвідчення заповіту, визначено систему місцевого самоврядування, яка включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Як передбачено ч. 1 ст. 11, ч. ч. 1, 3 ст. 12 Закону Про місцеве самоврядування в Україні , в редакції на час посвідчення заповіту, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданні.
У відповідності до п. п. 5 п. б ч. 1 ст. 38 Закону Про місцеве самоврядування в Україні , в редакції на час посвідчення заповіту, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо вчинення нотаріальних дій з питань, віднесених законом до їх відання.
Частиною 6 ст. 59 цього ж Закону передбачено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Пунктом 1 частини 2 статті 37 Закону України Про нотаріат від 2 вересня 1993 року, в
редакції на час посвідчення заповіту визначено, що у населених пунктах, де немає нотаріусів, уповноважені на це посадові особи органу місцевого самоврядування вчиняють такі нотаріальні дії: вживають заходів щодо охорони спадкового майна; посвідчують заповіти (крім секретних).
Відповідно до ч. 1 ст. 1257 ЦК України заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним.
З повідомлення архівного сектору Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області від 07 жовтня 2019 року № 55 вбачається, що інформація про уповноваження (покладання обов`язків) на секретаря Ладигівської сільської ради або іншої посадової особи на вчинення нотаріальних дій в період з 26.03.2006 року по 26.06.2008 року - відсутня.
Отже, станом на 25 червня 2008 року виконавчим комітетом Ладигівської сільської ради Старокостянтинівського району не приймалось рішення, яке б надавало секретарю Ладигівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області Христофоровій Н.М. право на вчинення нотаріальних дій, тому остання не вправі була посвідчувати заповіт ОСОБА_4 .
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що оспорюваний заповіт складено з порушенням вимог щодо його форми, внаслідок чого він є нікчемним, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 263-265 ЦПК України,
ухвалив:
Позов задовольнити.
Визнати нікчемним заповіт, складений від імені ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 , який посвідчений секретарем Ладигівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області Христофоровою Наталією Михайлівною 25 червня 2008 року за р.№ 277.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: с. Ладиги Старокостянтинівського району Хмельницької області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .
Позивачка: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 .
Співвідповідач: Ладигівська сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області, місцезнаходження: с. Ладиги Старокостянтинівського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04405337.
Співвідповідач: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 .
Суддя
Суд | Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2020 |
Оприлюднено | 19.02.2020 |
Номер документу | 87659638 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Завадська О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні