2/130/104/2020
130/2287/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" лютого 2020 р.
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Верніка В.М.
при секретарі: - Яковець К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жмеринка справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах ОСОБА_2 , до Олександрівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області, Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області та Управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 13.11.2018 року звернулася до суду з цим позовом із вимогами визнання за ОСОБА_2 права в порядку спадкування на земельну частку (пай) - земельну ділянку № НОМЕР_1 (рілля) площею 1,1928 га, земельну ділянку № НОМЕР_2 (багаторічні насадження) площею 0,7013 га на території Олександрівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області, які рахуються за ОСОБА_3 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 . У позовній заяві представник позивача ОСОБА_1 виклала наступну позицію. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла матір позивача ОСОБА_3 , яка постійно до дня своєї смерті проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 . Після її смерті відкрилась спадщина, що складається, зокрема з права на земельну частку (пай), а саме рілля - ділянка № НОМЕР_1 , площею 1,1928 га, та багаторічні насадження - ділянка № НОМЕР_2 площею 0,7013 га, що рахуються за померлою ОСОБА_3 відповідно до розпорядження голови Жмеринської райдержадміністрації від 22.07.2008 року №497 "Про затвердження проекту землеустрою, передачу земельних ділянок у власність та видачу державних актів на право власності на землю власникам земельних часток (паїв) на території Олександрівської сільської ради". Спадковдавець ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно проживала та була зареєстрована в с.Кудіївці Жмеринського району Вінницької області. Згідно погосподарської книги №11 особовий рахунок № НОМЕР_3 разом із спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини проживав та був зареєстрований син ОСОБА_2 . Спадкоємці на території сільської ради відсутні. При зверненні позивача ОСОБА_2 до Жмеринської районної державної нотаріальної контори щодо отримання свідоцтва про право на спадщину на зазначену земельну ділянку після смерті матері нотаріус 16.10.2019 року надала постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, якою ОСОБА_2 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на землю (а.с.3-4,26-27).
Ухвалою Жмеринського міськрайонного суду від 12.11.2019 року позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу термін для усунення недоліків.
Ухвалою Жмеринського міськрайонного суду від 26.11.2019 року за наслідком усунення позивачем визначених судом недоліків, відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
21.12.2019 року судом отримано відзив на позовну заяву від імені відповідача Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, у якому із посиланням на те, що з тексту позовної заяви та додатків до неї вбачається, що ОСОБА_3 померла у 2007 році, розпорядження голови Жмеринської райдержадміністрації від 22.07.2008 року №497 "Про затвердження проекту землеустрою, передачу земельних ділянок у власність та видачу державних актів на право власності на землю власникам земельних часток (паїв) на території Олександрівської сільської ради", вважають що позивач міг і мав дізнатись про можливе порушення, як права його матері, так і свого права претендувати на земельну частку (пай) з 2007 та 2008 років відповідно. Причин пропущення строку позовної давності не вказав, з урахуванням чого вважають причини пропущення строку позовної давності позивачем неповажними. Також зауважено, що організація розподілу земель, що залишилися у колективній власності, здійснюється сільською, селищною, міською радою, на території якої такі землі розташовані. Натомість Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області є лише розпорядником земель сільськогосподарського призначення державної форми власності за межами населеного пункту. Просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 повністю, розгляд справи провести без представника Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області (а.с.37-42).
Проте, повноваження ОСОБА_4 , якою підписаний відзив представника Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, в обсязі вказаного додатку до відзиву належно не підтверджені, у зв`язку з чим даний відзив суд до уваги не приймає, вирішуючи справу за наявними матеріалами згідно вимог ч.8 ст.178 ЦПК України.
Ухвалою Жмеринського міськрайонного суду від 10.01.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.48).
В судове засідання наразі сторони за їх належним викликом до суду не з`явились. Представник позивача ОСОБА_1 попередньо подала до суду письмову заяву, у якій підтримала заявлені вимоги та просила розглянути справу у їх відсутність; представник відповідача Олександрівської сільської ради Жмеринського району надав заяву, якою позов визнав повністю та просив розглянути справу у відсутність представника сільської ради. Представниками решти відповідачів поважних причин своєї неявки не повідомлено, відзиву не представлено, що втім не перешкоджає розгляду справи.
Вивчивши позовну заяву, дослідивши надані докази, суд доходить наступного.
Так, відповідно до копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_4 позивач ОСОБА_2 з 15.10.2001 року зареєстрований за адресою: с.Кудіївці Жмеринського району Вінницької області (а.с.6-7).
З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 вбачається, що позивач ОСОБА_2 є сином ОСОБА_3 (а.с.8).
З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Кудіївці Жмеринського району Вінницької області (а.с.9).
Відповідно до копії повідомлення Відділу у Жмеринському районі Управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 22.04.2019 року №0-2-0.22-704/106-19 за ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно розпорядження голови Жмеринської райдержадміністрації від 22.07.2008 року №497 "Про затвердження проекту землеустрою, передачу земельних ділянок у власність та видачу державних актів на право власності на землю власникам земельних часток (паїв) на території Олександрівської сільської ради", додатків 3.4 до нього, закріплені земельні ділянки № НОМЕР_1 площею 1,1928 га (рілля) та № НОМЕР_2 площею 0,7013 га (багаторічні насадження) (а.с.10).
Згідно довідки виконкому Олександрівської сільської ради Жмеринського району від 15.04.2019 року №542 ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно проживала та була зареєстрована по АДРЕСА_1 , та згідно запису в погосподарській книзі №11, особовий рахунок № НОМЕР_3 на час відкриття спадщини разом з спадкодавцем ОСОБА_3 проживав та був зареєстрований позивач ОСОБА_2 (а.с.11).
З копії розпорядження голови Жмеринської райдержадміністрації від 22.07.2008 року №497 "Про затвердження проекту землеустрою, передачу земельних ділянок у власність та видачу державних актів на право власності на землю власникам земельних часток (паїв) на території Олександрівської сільської ради" вбачається вирішення передати у власність та видати державні акти на право власності на земельні ділянки спадкоємцям померлих власників земельних часток (паїв), зазначених у додатку 3,4 після оформлення ними спадщини у встановленому законом порядку; серед інших за ОСОБА_3 рахуються земельні ділянки № НОМЕР_1 , площею 1,1928 га (рілля), та № НОМЕР_2 , площею 0,7013 га (багаторічні насадження) (а.с.13-16).
Згідно витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 16.10.2019 року (а.с.16) та витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 16.10.2019 року (а.с.17) щодо спадкодавця ОСОБА_3 (дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ) інформація відсутня.
Постановою державного нотаріуса Жмеринської районної державної нотаріальної контори Вінницької області від 16.10.2019 року №1884/02-31 (а.с.19) з підстав відсутності правовстановлюючих документів відмовлено позивачу ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, що розташована на території Олександрівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області, яка належала померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 .
Згідно повідомлення Жмеринської районної державної нотаріальної контори Вінницької області від 29.11.2019 року №2101/01-16 спадкова справа щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 не заводилась (а.с.36).
Вказані докази суд приймає до уваги та не вбачає підстав для їх відхилення, так як вони зібрані та представлені суду із дотриманням вимог закону.
Відповідно до вимог ст.25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи виникає в момент її народження та припиняється у момент її смерті; право власності відповідно до п.1 ч.1 ст.346 ЦК України припиняється у разі смерті власника. Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Відповідно до змісту ч.1,2 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до п.1 ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
У відповідності до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки.
Згідно ч.1,3,4 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Малолітня, неповнолітня особа вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених частинами другою - четвертою статті 1273 цього Кодексу.
У відповідності до положень ч.1,2 ст.1269 ЦК України (в редакції на час відкриття спірної спадщини) спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до вимог ч.1 ст.1273 ЦК України (в редакції на час відкриття спірної спадщини) спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитись від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу; заява про відмову від прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.
Згідно ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з дня відкриття спадщини.
У відповідності до вимог ч.1 ст.1278 ЦПК України частки кожного спадкоємця у спадщини є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними..
Обставини прийняття у встановленому законом порядку позивачем спірної спадщини, яка відкрилась після смерті його матері ОСОБА_3 визнані відповідачем Олександрівською сільською радою Жмеринського району, не заперечені і не спростовані у встановлений законом спосіб відповідачами Жмеринською райдержадміністрацією та Управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області, також вони додатково доводяться наведеними відомостями за представленими доказами щодо реєстрації та постійного проживання позивача ОСОБА_2 разом з вказаним спадкодавцем згідно даних погосподарської книги органу місцевого самоврядування, що у відповідності до чинного законодавства визнається належним способом прийняття спадщини, а також неподання ним заяву про відмову від спірної спадщини з огляду на незаведення спадкової справи щодо майна померлої ОСОБА_3 згідно даних спадкового реєстру.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що з моменту смерті ОСОБА_3 припинилась її правоздатність та право на земельну частку (пай); її син ОСОБА_2 прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_3 та на момент розгляду справи є єдиним спадкоємцем першої черги за законом після її смерті, відповідно після смерті спадкодавця є учасником правовідносин, суб`єктом яких раніше була померла, а тому за позивачем слід визнати право в порядку спадкування на спірну земельну ділянку.
З урахуванням постановлення рішення в інтересах позивача питання про судові витрати суд вважає за необхідне вирішити в порядку передбаченому ч.1 ст.142 ЦПК України щодо повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору сплаченого ним при поданні позову (а.с.1), що становить 384,20 грн. Решта 50 відсотків судового збору, що становить 384,20 грн, згідно ч.1 ст.141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача Олександрівської сільської ради Жмеринського району, як відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спірної спадщини, на користь позивача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.16, 25, 346, 1216, 1217, 1218, 1261, 1268-1270, 1273, 1278 ЦК України, ст.3-5, 10, 13, 19, 23, 76, 82, 89, 141, 206, 223, 259, 263, 264, 273, 315, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ :
Позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , в порядку спадкування за законом право на земельну ділянку № НОМЕР_1 (рілля) площею 1,1928 га, та земельну ділянку №548 (багаторічні насадження) площею 0,7013 га, розташованих на території Олександрівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області, які на підставі розпорядження голови Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області від 22.07.2008 року №497 та додатків 3,4 до вказаного розпорядження рахуються за ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнути з Олександрівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області (с.Олександрівка Жмеринського району Вінницької області, пр-т Шевченка, 6, код ЄДРПОУ: 04330349) на користь ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , мешканця с.Кудіївці Жмеринського району Вінницької області) 384 гривні 20 копійок судових витрат із сплати судового збору.
Повернути ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , мешканцю с.Кудіївці Жмеринського району Вінницької області) з державного бюджету 384 гривні 20 копійок судового збору.
Рішення набуває законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подано апеляційну скаргу.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до Вінницького апеляційного суду через Жмеринський міськрайонний суд.
Суддя Вернік В.М.
Суд | Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2020 |
Оприлюднено | 19.02.2020 |
Номер документу | 87663133 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Вернік В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні