Справа № 587/2827/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2020 року Сумський районний суд Сумської області в складі :
головуючого судді - Степаненко О.А.
з участю секретаря судового засідання - Токаревій В.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Суми, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Низівської селищної ради Сумського району, третя особа: приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу Каблучко Олена Миколаївна про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, в якому зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її тітка ОСОБА_2 , та після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно, зокрема на земельну ділянку загальною площею 4,03 га, яка розташована на території смт. Низи, спадкоємцем за законом є позивачка. Однак при зверненні до приватного нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом позивачці було відмовлено. Відмову державний нотаріус аргументував тим, що відсутні документи які б підтверджували родинні відносини позивачки та спадкодавця, пропущено строк звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, та відсутній оригінал правовстановлюючого документу на землю. Виходячи з наведеного позивачка звернулась до суду з позовною заяво про встановлення факту родинних відносин з померлою тіткою ОСОБА_2 , продовження строку для прийняття спадщини, та визнання права власності на земельну ділянку загальною площею, 4,03 га, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 ..
В судове засідання позивачка не з`явилась, направивши заяву, в якій позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити та провести розгляд справи без її участі.
Представник відповідача по справі - Низівської селищної ради Сумського району у судове засідання не з`явився, направивши заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечують.
Третя особа, приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу Каблучко О.М. в судове засідання не з`явилась, направила заяву про розгляд справи у її відсутність.
Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньо досліджених наявні у справі докази вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Тарасівка Лебединського району Сумської області, в свідоцтві про її народження у графі мати вказана ОСОБА_4 (а.с.17).
В 1974 році 22 січня позивачка зареєструвала шлюб з ОСОБА_5 та змінила прізвище з ОСОБА_6 на ОСОБА_7 , що підтверджується копією свідоцтва про одруження (а.с.11).
Згідно архівної довідки Сумської обласної державної адміністрації Державного архіву Сумської області, Б-127, від 21.07.2019 року, ІНФОРМАЦІЯ_3 народилась ОСОБА_8 , та у метричній книзі Миколаївської церкви с.Голубівка Лебединського повіту Харківської губернії за 1914 рік під №7 є запис про батьків, а саме батько - ОСОБА_9 , мати - ОСОБА_10 (а.с.12-13).
Крім того згідно архівної довідки Сумської обласної державної адміністрації Державного архіву Сумської області, Б-128, від 21.07.2019 року, ІНФОРМАЦІЯ_4 народилась ОСОБА_2 , та відомості про батьків зазначено: батько - ОСОБА_11 , мати - ОСОБА_12 з загальним прізвищем - ОСОБА_13 (а.с.13-14).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть, яке видано на російській мові, мати позивачки ОСОБА_8 (рос ОСОБА_14 ) померла ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.16).
Вищевказані документи видані на мові оригіналу, тобто на російській мові.
Допущені помилки в написанні прізвища батьків пов`язані з перекладом на українську мову, тобто подвоєння букви с в прізвищах.
Крім того в свідоцтві про народження позивачки прізвища матері вказано - ОСОБА_4 , що також є помилково.
ІНФОРМАЦІЯ_6 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 (а.с.10)
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 Цивільно-процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Таким чином, суд вважає за необхідне вимогу щодо встановлення родинних відносин задовольнити і встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 є тіткою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Відповідно до довідки від 29.10.2019 року №830/1 виданої виконкомом Миколаївської сільської ради Сумського району, Сумської області, ОСОБА_2 , 1923 року народження, була зареєстровано та проживала в АДРЕСА_1 разом з позивачкою з 05.03.2003 року по 25.06.2011 рік. (а.с.18).
Згідно довідки від 29.10.2019 № 07.01/827 КУ Сумської обласної ради Сумський геріатричний пансіонат для ветеранів війни та праці, ОСОБА_2 26.06.2011 року та подень смерті проживала в АДРЕСА_2 (а.с.19).
Відповідно до архівного витягу Сумської районної державної адміністрації від 21.08.2019 року № 209, право власності на земельну ділянку загальною площею 0,03 га, розташовану на території смт. Ннизи, виникло на підставі розпорядження голови Сумської райдержадміністрації від 18.12.2002 року №534.
Відповідно до інформаційних довідок зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) та (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), щодо наявності спадкової справи, чит свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 інформація відсутня (а.с.33-34).
Як вбачається з листа відмови приватного нотаріуса № 770/01-16 від 01.11.2019 року, позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки вона пропустила шестимісячний строк подачі заяви про прийняття спадщини (а.с.20).
Позивачка пояснює причину пропуску строку для звернення з заявою тим, що в силу віддалених родинних зв`язків, що вона є родичкою третього ступеню, вважала, що є інші спадкоємці. Після сплину тривалого часу, після з`ясування факту що вона є єдиною спадкоємицею за законом вона звернулася до приватного нотаріуса для оформлення спадкових прав. Крім того просила врахувати незадовільний стан здоров`я, що підтверджується відповідною довідкою (а.с.22)
Відповідно до ч. 3 ст.1272 Цивільного кодексу України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму ВСУ №7 від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Відповідно до пункту 3.1. Листа Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (згідно із статтею 392 Цивільного кодексу України).
Згідно із вимогами статті 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обовязки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.ч.1,5 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до положень ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
Згідно зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Тобто, за загальним правилом, визначеним в Главах 87, 89 ЦК України, здійснення права на спадкування та оформлення спадкоємців в спадкових правах здійснюється через нотаріуса і лише у тих випадках, коли об`єктивно неможливо спадкоємцеві оформитись в спадкових правах через нотаріуса суд вправі визнати за таким спадкоємцем право власності на майно в порядку спадкування.
За наведених обставин суд вважає, що позивачем строк для прийняття спадщини був пропущений з поважних причин, а тому відповідно до ст. 1272 ЦК України їй необхідно визначити додатковий строк в два місяці, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини.
Крім того, судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_2 володіла спадковим майном на законних підставах. А тому, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача і в частині визнання права власності, так як рішення суду в такому разі буде підставою для належного оформлення за ним права на спірну земельну ділянку.
Керуючись ст. ст. 263, 264,265 ЦПК України, ст.ст. 315-319, 328, 392, 1218, 1225, 1268, 1268, 1296, 1297 ЦК України, 126 ЗК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , мешканка АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , є племінницею ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , мешканці АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 додатковий строк, достатній для подання нею заяви в нотаріальну контору для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , в два місяці після вступу даного рішення в законну силу.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , мешканкою АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , право власності на земельні ділянки площею 2,62 га - рілля, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, 1,04 га. - сіножаті; 0,37 га. - пасовища, для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території селища міського типу Низи, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя О.А.Степаненко
Суд | Сумський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2020 |
Оприлюднено | 19.02.2020 |
Номер документу | 87667943 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сумський районний суд Сумської області
Степаненко О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні