Справа № 455/1671/19
Провадження № 2/455/374/2020
РІШЕННЯ
Іменем України
18 лютого 2020 року м.Старий Самбір
Старосамбірський районний суд Львівської області
в складі: головуючої - судді Ніточко Л.Й.,
при секретарі - Сенеті Г.Н.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду - залі судових засідань, цивільну справу №455/1671/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Грушатицької сільської ради Старосамбірського району Львівської області, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Грушатицької сільської ради Старосамбірського району Львівської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Грушатичі Старосамбірського району Львівської області у віці 87 років померла її сестра - ОСОБА_4 . Після її смерті відкрилася спадщина на все належне їй на праві власності майно, яке знаходиться в с.Грушатичі Старосамбірського району Львівської області.
Спадкоємців першої черги у покійної сестри на момент смерті не було.
За життя ОСОБА_4 було складено заповіт від 03.11.2014 року на користь її дочок: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , в якому заповіла все належне їй на праві приватної власності майно в рівних частках.
Однак, по теперішній час, вона не прийняла спадщину. Її доньки, як спадкоємці за заповітом, відмовилися від прийняття спадщини за заповітом.
02.12.2019 року вона звернувся до приватного нотаріуса для того, щоб подати заяву про прийняття спадщини за законом, але їй відмовили в цьому, тому що нею пропущено шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини за законом.
Строк для подачі заяви про прийняття спадщини пропустила через хворобу.
Просить визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті сестри - ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном три місяці.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про час та місце слухання справи повідомлялася належним чином. 31.01.2020 року до суду поштою поступило клопотання про розгляд справи у її відсутності(а.с.32,40).
Представник відповідача - Грушатицької сільської ради Старосамбірського району Львівської області в судове засідання не з`явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином. 21.01.2020 року до суду поступила заява за підписом сільського голови Новоміської сільської ради Куляса П.П., в якій просить проводити слухання справи у відсутності їх представника, позовні вимоги сільська рада визнає в повному обсязі (а.с.33).
Треті особи - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. 31.01.2020 року, кожна зокрема, надіслали до суду клопотання про розгляд справи у їх відсутності (а.с.41, 42).
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, мотивуючи це наступним.
Статтею 1272 ЦК України передбачена можливість визначення судом додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини по позову спадкоємця, який з поважної причини пропустив цей строк.
Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за законом або за заповітом.
Як встановлено в суді, позивач ОСОБА_1 є рідною сестрою ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження, серії НОМЕР_1 , виданого повторно відділом реєстрації актів цивільного стану Старосамбірського районного управління юстиції Львівської області (а.с.8) та Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України (а.с.13).
Із свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_5 одружилася із ОСОБА_6 , при реєстрації одруження змінила прізвище із ОСОБА_7 на ОСОБА_8 (а.с.9).
Із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 18.11.2014 року виконавчим комітетом Грушатицької сільської ради Старосамбірського району Львівської області (а.с.7) відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 87 років померла ОСОБА_4 .
Згідно заповіту, посвідченого 03.11.2014 року секретарем Грушатицької сільської ради Старосамбірського району Львівської області Кльоц О., ОСОБА_4 на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і, взагалі, все те, що буде належати їй на день її смерті і на що за законом матиме право, заповіла ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с.10).
Згідно нотаріально посвідчених заяв ОСОБА_3 та ОСОБА_2 від 18.11.2019 року вбачається, що їм відомо про те, що ОСОБА_4 на все майно в рівних частинах на їхнє ім`я, спадщину не прийняли, строк на подачу заяви про пийняття спадщини вони пропустили, на видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом не претендують і не будуть звертатися до суду за продовженням строку на прийняття спадщини. А також не заперечують, щоб свідоцтво про право на спадщину за законом було видано на сестру спадкодавця - ОСОБА_1 (а.с.11-12).
02.12.2019 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , як спадкоємець померлої ОСОБА_4 , звернулася до приватного нотаріуса про прийняття спадщини, проте нотаріус відмовив їй у прийнятті заяви по причині пропуску, встановленого ст.1270 ЦК України, терміну прийняття спадщини, що підтверджується листом приватного нотаріуса Старосамбірського районного нотаріального округу Сивака М.І. від 02.12.2019 року №547/02-14 (а.с.15).
Відповідно до статті 1268, 1269 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом, має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати у строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 ЦК України), до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк на прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від неї.
Як роз`яснено у п.2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування відповідно до змісту ст.1272 ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви. При цьому суди переважно правильно вирішують питання поважності причин пропуску зазначеного строку та визнають поважними тривалу хворобу, перебування спадкоємця тривалий час за межами України, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на строковій військовій службі в ЗСУ тощо.
Як зазначено у п.24 постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до виписного епікризу з МКСХ №13325, виданого ДЗ Клінічна лікарня ДТГО Львівська Залізниця відомо, що ОСОБА_1 , дійсно, хворіла, перебувала на стаціонарному лікуванні, в тому числі з 21.11.2014 року по 03.12.2014 року знаходилася на лікуванні з діагнозом: нестабільна прогресуюча стенокардія від 18.11.2014 року з переходом у стабільну ОСОБА_9 К., дифузний кардіосклероз, Артеріальна гіпертензія ІІ ступеня, Атеросклероз аорти та судин головного мозку (а.с.25, 26).
У суду не виникає сумніву у достовірності досліджених документів, оскільки вони відповідають обставинам справи, не оспорюються відповідачем, відсутні заперечення зі сторони третіх осіб.
Наведене дає підстави вважати, що позивач ОСОБА_1 по поважній причині пропустила встановлений діючим законодавством строк для подачі заяви про прийняття спадщини, так як у період після смерті спадкодавця хворіла.
Керуючись ст. ст. 10, 12,13,81, 263-265,268, 273, 354 ЦПК України, ст. 1216, 1217, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 , - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженці с. Грушатичі Старосамбірського району Львівської області, жительці АДРЕСА_1 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті сестри, ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном три місяці.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи за правилами п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України через Старосамбірський районний суд Львівської області до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2ст.358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення , якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Суддя Л.Й.Ніточко
Суд | Старосамбірський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2020 |
Оприлюднено | 19.02.2020 |
Номер документу | 87672330 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Старосамбірський районний суд Львівської області
Ніточко Л. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні