РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2020 року, місто Новоград-Волинський Житомирської області
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
в складі: головуючого - судді Мозгового В.Б.,
за участю секретаря судового засідання Кравець І. А.
(Справа № 285/4747/19, провадження у справі № 2/0285/92/20)
розглянув у судовому засіданні у загальному порядку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Киянської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом,-
встановив:
Позивач звернулась до суду з цим позовом та просить надати їй додатковий строк протягом двох місяців для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її тітка ОСОБА_2 . Після смерті тітки відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 2,22 га, що знаходяться на території Киянської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області. Спадщину після смерті тітки ніхто не прийняв.
Під час підготовки документів для оформлення спадкових прав після смерті її іншої тітки, діловодом Киянської сільської ради був знайдений заповіт, складений ОСОБА_2 на її ім`я, і згідно якого вона є єдиною спадкоємицею на майно померлої ОСОБА_2 .
У грудні 2019 року вона звернувся до приватного нотаріуса Новоград-Волинського районного нотаріального округу Житомирської області Лавренюк Т.Г., із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно, однак їй було відмовлено оскільки відсутній факт прийняття нею спадщини.
Той факт, що вона не була обізнана про наявність заповіту на її ім`я вважає поважною причиною пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Позивач та її представник у судове засідання не з`явились, однак від представника позивача надійшла заяви про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити. До заяви додала довідку Стриївської сільської ради № 110 від 06.02.2020 року.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи без його участі.
В зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, фіксація судового процесу на підставі ч.2 ст. 247 ЦПК України за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, та давши їм належну оцінку, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.6).
Після її смерті залишилась спадщина, спадкоємцем за заповітом на яку є позивач ОСОБА_1 (а.с.8).
Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Встановлено, що ОСОБА_1 протягом шести місяців з дня смерті ОСОБА_2 не подала заяву про прийняття спадщини, що стверджується постановою приватного нотаріуса Новоград-Волинського районного нотаріального округу Лавренюк Т.Г. про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 906/01-31 від 06 листопада 2019 року (а.с.7).
Відповідно до положень статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Частиною першою статті 1269, частиною першою статті 1270 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частини третьої ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
Оскільки позивач на час відкриття спадщини не проживала із спадкодавцем, про наявність заповіту, складеного на її користь, дізналась поза межами строку, передбаченого ч. 1 ст. 1270 ЦК України, що підтверджується довідкою Стриївської сільської ради (а.с.28), то ці обставини свідчать про поважність причин, пов`язаних з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця при поданні заяви про прийняття спадщини, що є підставою для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Аналогічний правовий висновок висловлений і Верховним Судом у постанові по справі № 565/1145/17 від 26.06.2019 року, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що обставини зазначені позивачем є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини, а тому позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76-81, 206, 258, 259, 265, 273, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Територіальної громади в особі Киянської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області (код ЄДРПОУ 04348875, місце знаходження вул. Шкільна, 25, с. Киянка, Новоград-Волинського району, Житомирської області) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом - задовольнити повністю .
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на два місяці з дня набрання чинності рішенням суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК (від 03.10.2017 року) апеляційна скарга подається учасниками справи до Житомирського апеляційного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд.
Повне судове рішення складено - 18.02.2020 року.
Головуючий
Суд | Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2020 |
Оприлюднено | 20.02.2020 |
Номер документу | 87679506 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Мозговий В. Б.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Мозговий В. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні