Рішення
від 18.02.2020 по справі 529/57/20
ДИКАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 529/57/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2020 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Гвоздика А. Є.

при секретарі Скрипник Р. А.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт. Диканька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Балясненської сільської ради Диканського району Полтавської області , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина у виді земельної частки (пай), розташованої на території Диканської селищної ради Диканського району Полтавської області.

Позивач, як спадкоємець за законом, після смерті батька ОСОБА_2 , з метою прийняття спадщини, звернулася до приватного нотаріуса, однак отримала відмову на свій усний запит, оскільки заведення спадкової справи після смерті останнього є неможливим через пропуск нею строку, встановленого законом для прийняття спадщини.

Вважаючи, що строк на прийняття спадщини нею пропущено з поважних причин, оскільки вона перебувала на лікуванні, а тому не мала можливості реалізувати своє право на прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , позивач звернулась до суду з позовом про визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини після смерті останнього.

В підготовче засідання позивач не з`явилась, однак на адресу суду подала заяву про підтримання позовних вимог та просила суд, розгляд справи по суті провести у її відсутність в підготовчому судовому засіданні з огляду на визнання відповідачами позову.

Представник відповідача Балясненська сільська рада Диканського району Полтавської області /далі - Балясненська сільська рада/ в підготовче засідання не з`явився, в вказаним органом надіслано на адресу суду відзив на позов, згідно якого відповідач визнав позов в повному обсязі та просить розглянути справу без участі його представника.

Враховуючи те, що позивач позов підтримала, а відповідачем було подано відзив на позов, у якому він зазначив про визнання позову, саме визнання позову не суперечить закону та не порушує права та свободи, інтереси інших осіб, судом розгляд справи по суті було проведено в підготовчому засіданні з ухваленням рішення, що прямо передбачено ч. 3 ст. 200 ЦПК України.

Дослідивши документи справи та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Балясне Диканського району полтавської області помер ОСОБА_2 , що підтверджується належно завіреною копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого повторно 10 грудня 2019 року Буським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка складається з земельної частки (пай), розташованої не території Балясненської сільської ради Диканського району Полтавської області.

За життя ОСОБА_2 , 26.12.1996 року був виданий сертифікат на право на земельну частку (пай), однак за життя реєстрацію такої ОСОБА_2 не провів.

В той же час, рішенням Диканського районного суду Полтавської області від 24.02.2015 року, яке набрало законної сили, визнано відумерлою спадщиною у вигляді земельної ділянки площею 1,89 га та 1,94 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованих на території Балясненської сільської ради Диканського району Полтавської області, які належали померлому ОСОБА_2 , на підставі Сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 , виданого 26 грудня 1996 року.

Вказаним рішенням суду, яке набрало законної сили встановлено, що після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заводилась, та на час ухвалення відповідного рішення суду, до нотаріуса із заявами про прийняття спадщини не звертався. Заповіт чи спадковий договір померлим ОСОБА_2 не укладався.

Відповідно до ч. 2 ст. 1280 ЦК України якщо майно, на яке претендує спадкоємець, що пропустив строк для прийняття спадщини, перейшло як відумерле до територіальної громади і збереглося, спадкоємець має право вимагати його передання в натурі. У разі його продажу спадкоємець має право на грошову компенсацію.

Як вбачається з довідки Балясненської сільської ради Диканського району Полтавської області, ОСОБА_2 належали земельні ділянки товарного сільськогосподарського виробнитцва, які знаходяться на території даної сільської ради, визнані відумерлою спадщиною та за договорами оренди, знаходяться в користуванні в ТОВ "АФ "ім. Довженка".

Позивач по справі є дочкою нині померлого ОСОБА_2 , що підтверджено належно завіреною копією свідоцтва про народження, тому відповідно до ст. 1261 ЦК України є спадкоємцем першої черги після його смерті.

При цьому, як вбачається з довідки, виданої відповідачем по справі, ОСОБА_2 до дня своєї смерті проживав одиноко в с. Балясне Диканського району Полтавської області.

Судом встановлено, що після усного звернення до нотаріуса, позивачу ОСОБА_1 роз`яснено, що вона пропустила встановлений ст. 1270 ЦК України строк для прийняття спадщини, а тому останній рекомендовано звернутись до суду з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 р. №7 Про судову практику у справах про спадкування при розгляді цих справ суд перевіряє наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини. Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК України звернувшись в нотаріальну контору.

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 та ч. 3 ст. 1272 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Часом відкриття спадщини є день смерті спадкодавця. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

В той же час, судом встановлено, ОСОБА_1 - позивач по справі, маючи онкологічне захворювання, проходила тривалі курси лікування у Львівському державному онкологічному регіональному лікувально-діагностичному центрі диспансері, внаслідок чого її стан здоров`я, що є суб`єктивною обставиною і не залежав від її волі, не давав можливості звернутись з відповідною заявою до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , внаслідок чого пропустила визначений законом строк для подачі заяви про прийняття спадщини, встановлений ст. 1270 ЦК України.

Вказані обставини в їх сукупності, свідчать про поважність причин пропуску позивачем строку для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , які в свою чергу не залежали від волі самої позивачки.

Враховуючи, що пропуск строку для прийняття спадщини мав місце через обставини, які не залежали від волі самої позивачки, а саме через тривале лікування онкологічної хвороби, в той же час свідчать про поважність причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, суд, відповідно до положень ст.1272 ЦК України, приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову з визначенням їй додаткового строку для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного, керуючись ст. 1261, ст. 1268, ст. 1269, ст. 1270, ст. 1272, 1280 ЦК України, ст. ст. 10, 12, 17, 81, 89, 200 ч. 3, 206 ч. 4, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , до Балясненської сільської ради Диканського району Полтавської області, с. Балясне Диканського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 21045768, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, задоволити.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк, терміном один місяць з часу набрання рішенням законної сили, для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Рішення набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.

Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.

Головуючий:

СудДиканський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення18.02.2020
Оприлюднено20.02.2020
Номер документу87680574
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —529/57/20

Рішення від 18.02.2020

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Гвоздик А. Є.

Ухвала від 29.01.2020

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Гвоздик А. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні