Справа № 603/38/20
Провадження №2/603/87/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" лютого 2020 р. м. Монастириська
Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Гудкової Ю. Г. ,
серетар судового засідання Смолінчук М.М.,
розглянувши у підготовчому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Горожанської сільської ради Монастириського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Горожанської сільської ради Монастириського району Тернопільської області (далі - Горожанська сільська рада), в якому просить визначити додатковий строк тривалістю два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 . Після смерті спадкодавця залишилося спадкове майно, до якого входить житловий будинок з надвірними будівлями, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а також земельна ділянка площею 1,57 га, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Горожанської сільської ради. ОСОБА_1 є спадкоємцем даного спадкового майна за заповітом, однак нотаріальною конторою відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину з тієї причини, що у встановлений законом строк не подав заяву про прийняття спадщини. Вважає, що строк для прийняття спадщини пропущено ним із поважних причин, оскільки не знав про наявність заповіту.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, звернувшись до суду із заявою про розгляд справи у його відсутності, позов підтримав, просить задовольнити.
Відповідач Горожанська сільська рада не забезпечили в судове засідання явку представника, у матеріалах справи наявна заява про розгляд справи без їхньої участі, проти позову не заперечили.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо ухвалити при проведенні підготовчого судового засідання відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, в порядку, встановленому ст. 206 ЦПК України.
Судом встановлені такі обставини.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 25.01.1963 року батьками позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вказано: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_4, актовий запис №02.
Відповідно до свідоцтва на право особистої власності на житловий будинок від 03.10.1988 року житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , належав колгоспному двору, головою якого є ОСОБА_2 , про що 04.10.1988 року Монастириським районним бюро технічної інвентаризації зроблено реєстровий напис та зареєстровано в реєстрову книгу №1 за реєстровим №7, 22.12.2005 року перереєстровано в реєстрову книгу №2, стор. 148, реєстровий номер №149.
Згідно державного акту на право приватної власності на землю серії ТР №074060 від 12.09.2003 року ОСОБА_2 належала земельна ділянка площею 1,57 га у межах згідно з планом, розташована на території Горожанської сільської ради, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, до складу якої входять: земельна ділянка площею 0,98 га, земельна ділянка площею 0,54 га, земельна ділянка площею 0,05 га.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 .
Із змісту заповіту, посвідченого 30.05.2002 року секретарем Горожанської сільської ради, зареєстрованого в реєстрі за №66, вбачається, що ОСОБА_2 заповів позивачу ОСОБА_1 належний йому на праві особистої власності жилий будинок з надвірними будівлями та городом у розмірі 0,70 га, що знаходиться в с. Горожанка Монастириського району Тернопільської області, а також належний на праві особистої власності земельний пай згідно сертифікату ТР №0126144, що знаходиться в ТзОВ Горожанка Монастириського району Тернопільської області.
Даний заповіт не змінено і не скасовано, про що 13.01.2020 року виконкомом Горожанської сільської ради видано довідку №25.
Як слідує зі змісту довідки №3, виданої 03.01.2020 року виконкомом Горожанської сільської ради, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований і постійно проживав один за адресою: АДРЕСА_1 .
На час смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , до складу його сім`ї входили: дружина ОСОБА_4 (померла ІНФОРМАЦІЯ_4 ), син ОСОБА_1 (проживає за адресою: с. Братишів Тлумацького району Івано-Франківської області), син ОСОБА_5 (проживає за адресою: с. Висічка Борщівського району Тернопільської області), що підтверджується довідкою №26, виданою 13.01.2020 року виконкомом Горожанської сільської ради.
Згідно письмової заяви ОСОБА_5 від 15.01.2020 року, останній не заперечує проти встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 .
Встановлено, що приватним нотаріусом Монастириського районного нотаріального округу Садівським М.А. відмовлено позивачу ОСОБА_2 у вчинені нотаріальної дії у зв`язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини, встановлений ст. 1270 ЦК України, та рекомендовано вирішити дане питання у судовому порядку.
Зі змісту інформаційного листа приватного нотаріуса Монастириського районного нотаріального округу №26/01-12 від 17.02.2020 року слідує, що після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заведена.
Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з такого.
За змістом ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
У силу вимог ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.
Вищевказаний правовий висновок висловлений Верховним Судом у постанові від 26.06.2019 року в справі № 565/1145/17.
Як з`ясовано судом, позивач пропустив встановлений чинним законодавством строк для прийняття спадщини, проте суд приймає до уваги посилання на поважність причин пропуску шестимісячного строку - необізнаність його як спадкоємця про наявність заповіту, складеного на його користь, оскільки спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_2 не заведена, й відповідно не були здійснені повідомлення та виклик спадкоємця за заповітом.
Таким чином, зважаючи на викладені обставини, беручи до уваги той факт, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом, ним не подано заяви про прийняття спадщини у встановлений законом строк з поважних причин,позов слід задовольнити і визначити позивачу додатковий строк тривалістю два місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись ст.ст. 13, 200, 206, 259, 263 - 265, 268, 273, 354ЦПК України, ст.ст. 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України,
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до Горожанської сільської ради Монастириського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: с. Братишів Тлумацького району Івано-Франківської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач: Горожанська сільська рада Монастириського району Тернопільської області, місцезнаходження: с. Горожанка Монастириського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396101.
Головуючий суддя Ю. Г. Гудкова
Суд | Монастириський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2020 |
Оприлюднено | 20.02.2020 |
Номер документу | 87693431 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Монастириський районний суд Тернопільської області
Гудкова Ю. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні